Vzduch mi ide cez dieru po extrakcii zubu. Je to v poriadku?

Zodpovedané
18. jún 2020

Dobrý deň,

som 3 dni po extrakcii ľavých osmičiek, aj hornej aj dolnej. V hornej čeľusti som mala pri osmičke navyše aj deviatku, čo ani sam doktor nechápal, že mám zub navyše.

Teraz mám ale pocit, že keď sa silno nadýchnem nosom, tak cítim v tej hornej rane studený vzduch. Tak som si skúsila zapchať nos a jemne vyfukovať. Neviem či mojou paranojou, alebo naozaj mi ide jemne vzduch cez ranu v ďasne.

Je to normálne po takom zákroku?

Zahojí sa to?

Ďakujem

Dobrý deň,

nie je to normálne a nemusí sa to náležite zhojiť, preto vám odporúčam ísť čo najskôr na kontrolu k vášmu zubnému lekárovi.

Ak korene stoličiek v hornej čeľusti siahajú do prínosovej dutiny, môže pri extrakcii (ťahaní) zubov vzniknúť takzvaná oroantrálnej komunikácie. Ide o komplikáciu extrakcie, ktorú treba riešiť so stomatochirurgom, pričom ošetrenie bude zahŕňať špeciálne prekrytie a zošitie ďasna v mieste extrakčnej rany.

Ak by sa komunikácia medzi čeľustnou dutinou a ústnou dutinou ponechala, výsledkom by boli opakujúce sa zápaly prínosovej dutiny z dôvodu prestupu baktérii z ústnej dutiny.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská