Z čoho vznikli čierne bodky na zuboch u dvojročnej dcérky?

Zodpovedané
10. mar 2019

Dobrý deň,

mojej dvojročnej dcérke som čistila zúbky najprv silikónovým náprstkom, teraz už detskou kefkou a pastou aspoň raz denne večer, ale väčšinou aj ráno. Štyri mesiace sa budí v noci a pýta mlieko, tak dostane. Predtým prespala celú noc s umytými zubami. Posledný mesiac jej muž pridáva aj med, to viem, že je zlé.
Čistenie zubov je boj, ale vyčistím. Radšej si zuby čistí sama, takže jej ich dočisťujem. Aj tak sa jej vytvorili čierne bodky na viacerých zuboch a nejdú dole.

Dá sa s tým v domácom prostredí niečo šetrné urobiť?

Je to nebezpečné? Z čoho vznikli?

Dá sa niečo robiť v jej veku s vyštiepenou časťou dolného rezáku?

Ďakujem veľmi pekne.

Dobrý deň,

v prvom rade odporúčam navštíviť s dcérkou zubného lekára, aby ju vyšetril a určil, či je zafarbenie spôsobené odvápnením a či ide o zubný kaz. Ak áno, dohodnite sa so svojím zubným lekárom na tom, či zúbky ošetriť a kazové ložiská odstrániť, kým sú ešte malého rozsahu.

Môže ísť taktiež o pigmentácie z jedla, nápojov alebo rôznych výživových doplnkov, napr. s obsahom železa. Pokiaľ sú zúbky začiernené bližšie pri ďasne (akýsi čierny golierik okolo krčku zuba), ide o ukladanie farbiva na mieste nedočisteného povlaku, ktorý je ťažko odstrániť mäkkou detskou kefkou.

Pri dočisťovaní skúste použiť jednozväzkovú kefku, má malú hlavičku a o niečo tvrdšie štetinky, čím lepšie a detailnejšie odstránite povlaky. Takéto čierne škvrnky sa dajú odstrániť ultrazvukom, zubný lekár to môže pri vyšetrení skúsiť a následne vás s dcérkou poslať na profesionálnu dentálnu hygienu. Dolný odštiepený rezák treba len zahladiť gumičkou u zubného lekára, aby nebol ostrý a nedral dcérke jazyk.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská