Ako dlho musí zamestnávateľ zamestnankyni na materskej držať miesto?

Zodpovedané
29. apr 2022

Dobrý deň,

v mojej firme je pre moju pozíciu iba 1 miesto, ktoré po mojom odchode na materskú obsadili. Momentálne som na rodičovskej.

Keby som sa chcela vrátiť, mám na to miesto nárok?

Ako dlho musí zamestnávateľ zamestnankyni na materskej držať miesto?

Ďakujem

Dobrý deň,

zamestnankyňa, ktorá nastúpi do práce po materskej a rodičovskej dovolenke má právo vrátiť sa na svoje pôvodné pracovné miesto a pracovisko. Ak takéto zaradenie nie je možné, zamestnávateľ má povinnosť ponúknuť Vám inú vhodnú prácu podľa pracovnej zmluvy. To znamená, že ak preradenie na inú pozíciu zodpovedá Vašej pracovnej zmluve a podmienky sú rovnaké (alebo lepšie), tak si splnil povinnosť.

Štát sa snaží chrániť rodičov, preto je v záujme zamestnávateľa organizovať si obsadzovanie pozícií tak, aby vedel prijať rodičov späť na pôvodné miesta napríklad zamestnávaním náhradníkov formou doby určitej – zastupovanie za materskú/rodičovskú dovolenku.

V opačnom prípade zamestnávateľ znáša náklady spojené s prepustením nadbytočného zamestnanca vo forme vyplatenia odstupného.

Späť k Vašej otázke – ako dlho by mal zamestnávateľ držať miesto. Hypoteticky by mal uchovať pracovné miesto počas trvania Vašej materskej a rodičovskej dovolenky. Môže sa stať, že z prevádzkových dôvodov sa rozhodne inak. V tom prípade znáša náklady spojené s takýmto rozhodnutím.

Sandra Balažíková
Head of Human Resources