Ako postupovať, keď v 6. mesiaci tehotenstva ostanem bez práce?

Zodpovedané
13. apr 2022

Dobrý deň,

som zamestnaná na TPP od mája 2021, avšak na dobu určitú - záskok za kolegyňu na materskej. Medzičasom som otehotnela aj ja. Som v 10. týždni, ale už 2 týždne som PN kvôli krvácaniu. Kolegyni, ktorú zastupujem už skončila materská a teraz nastupuje na dovolenku na 3 mesiace a potom na rodičovskú dovolenku. V práci ešte nevedia, že som tehotná.

Nemám ešte ani tehotenskú knižku a zatiaľ som na rizikovom. Zmluvu mi predĺžili zatiaľ len na tie 3 mesiace, čo kolegyňa bude na dovolenke. Potom mi majú predlžiť na dobu kým bude na rodičovskej. To už zrejme mi nepredlžia, lebo dovtedy budem musieť oznámiť tehotenstvo, keď všetko dobre dopadne. Práca nie je veľmi vhodná pre tehotné.

Čo by som mohla potom ďalej urobiť?

V tom čase budem v 6. mesiaci a do inej práce ma nevezmú.

Ďakujem

Dobrý deň,

v prvom rade prajem, aby ste boli zdravá a všetko dobre dopadlo. Je ťažké bez širšieho kontextu dávať radu v tejto životnej situácii.

Predpokladáte, že si prácu v 6. mesiaci tehotenstva nenájdete. Ak sa toho reálne obávate, tak v tom prípade by bolo najracionálnejšie rozhodnutie nájsť si ihneď iné zamestnanie vhodné pre tehotnú ženu.

Sandra Balažíková
Head of Human Resources