Zamestnávateľ mi nechce upraviť pracovný čas. Ako mám postupovať?

Zodpovedané
31. máj 2022

Dobrý deň,

som na rodičovskej dovolenke, ktorá mi končí v októbri. Som zamestnaná na dobu neurčitú vo firme, ktorá je v nepretržitej prevádzke. Zamestnávateľovi som oznámila predpokladaný dátum nástupu v septembri s tým, že potrebujem kvôli dcére upraviť čas a pracovať len osmičky ranné. Povedali mi, že nemajú také miesto pre mňa.

Ako môžem postupovať, keď viem, že to miesto by sa našlo?

Sú tam aj takí zamestnanci, ktorí tak pracujú. A aj od kolegov viem, že napríklad v sklade to nestíhajú a potrebujú tam človeka. Výpoveď mi oni nedajú, lebo by mi museli dať odstupné.

Ďakujem

Dobrý deň,

Váš postup pri kontaktovaní zamestnávateľa dostatočne v predstihu je veľmi pozitívny. Zákonník práce sa snaží zabezpečiť právnu ochranu rodičom pri výchove detí.

Pri trvalej starostlivosti o deti do 15 rokov majú muži a ženy možnosť požiadať o úpravu pracovného času – napríklad aj o zaradenie iba do rannej zmeny. Zamestnávateľ je povinný Vám vyhovieť, avšak dôležitá bude vzájomná diskusia a snaha oboch strán nájsť funkčné riešenie. Pretože v prípade vážnych prevádzkových dôvodov Vám zamestnávateľ nebude musieť vyjsť v ústrety.

Sandra Balažíková
Head of Human Resources