5 osôb je spoluvlasníkom nehnuteľnosti. Ako postupovať, keď 3 osoby nechcú byť ďalej majiteľmi nehnuteľnosti?

Zodpovedané
14. mar 2022

Dobrý deň,

v roku 2007 darovali starí rodičia darovacou zmluvou dom svojim 5 vnúčatám. Sú tu však 2 záujmy. 2 vnúčatá pravidelne nehnuteľnosť používajú a aj na účely podnikania.

Ako postupovať, keď 3 ďalšie osoby nechcú byť ďalej majiteľmi nehnuteľnosti?

A aký by bol postup, ak by chceli nehnuteľnosť vlastniť iba tí traja bez ďalšej strany?

Peniaze na odkúpenie nehnuteľnosti tie 3 osoby nemajú.

Ďakujem

Dobrý deň,

v prípade, že spoluvlastníci už nechcú zotrvať v podielovom spoluvlastníctve, tak je na mieste podielové spoluvlastníctvo zrušiť a vzájomne sa vyporiadať, či už dohodou alebo prostredníctvom súdu.

Nehnuteľnosť je možné predať, ak sa na tom zhodnú spoluvlastníci alebo odpredať spoluvlastnícky podiel ďalším spoluvlastníkom, ktorí by oň mali záujem.

Keďže ako uvádzate 3 osoby nemajú na vyplatenie ďalší 2 spoluvlastníkov, prichádza do úvahy odpredaj spoluvlastníckych podielov 3 osôb do vlastníctva zvyšných spoluvlastníkov.

Ideálne je v tomto prípade písomne osloviť spoluvlastníkov s návrhom na vyporiadanie domu.

V prípade potreby a záujmu ma kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz