Je možné napadnúť darovanie polovice nehnuteľnosti?

Zodpovedané
26. máj 2023

Dobrý deň,

nehnuteľnosť máme rozdelenú len ústne. Sme traja bratia - jeden z nich sa vzdal podielu v dedičstve po rodičoch písomne. Druhý brat mu teraz svoju polku daroval bez môjho vedomia a súhlasu. Obdarovaný brat to však chce dať /neviem akou formou/ svojmu synovi, ktorý tam chce podnikať v oprave áut. Do katastra to zapísali pred mesiacom, dozvedel som sa to náhodou.

Môžem darovaciu zmluvu napadnúť na súde?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ak to chápem správne, ide o nehnuteľnosť v podielovom spoluvlastníctve, pričom ste sa s druhým spoluvlastníkom dohodli, ktorý z Vás bude užívať istú časť nehnuteľnosti a ktorý zvyšok. A teraz ste zistili, že druhý spoluvlastník previedol svoj podiel na brata a ten ho plánuje previesť na syna.

Prevod podielu na súrodenca alebo dieťa sa považuje za prevod na blízku osobu, čiže v tomto prípade nedošlo k porušeniu Vášho predkupného práva. Teda prevody z tohto dôvodu pravdepodobne napadnúť nemôžete.

Ak by Váš synovec v nehnuteľnosti zriaďoval prevádzku, resp. v tejto súvislosti chcel meniť účel využitia nehnuteľnosti (napr. pôvodne dom určený na bývanie, po novom autoservis), bude na povolenie zmeny na stavebnom úrade potrebovať Váš súhlas. Rovnako aj v prípade, ak by v nehnuteľnosti mala sídliť synovcova firma.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk