Ako postupovať pri zmene priezviska môjho syna, keď jeho otec už nežije?

Zodpovedané
27. sep 2022

Dobrý deň,

s manželom sme rok manželia, ja mám syna z predchádzajúceho vzťahu. Syn nosí moje priezvisko za slobodna (bola som slobodná matka). Ja už mám manželovo priezvisko a syn ešte stále moje za slobodna. Tiež by chcel mať manželovo priezvisko. Otec môjho maloletého syna už 6 rokov nežije.

Ako postupovať pri zmene priezviska môjho syna?

Na obecnom úrade takéto niečo ešte neriešili, tak mi tiež nevedeli poradiť.

Musí si ho manžel najskôr osvojiť?

Prišiel by syn o sirotský dôchodok?

Ďakujem

Dobrý deň,

k zmene priezviska Vášho syna postačí klasická žiadosť s tým, že priložíte úmrtný list otca. Následne od Vás príslušný úrad nebude požadovať súhlas otca.

Ak by si Vášho syna Váš manžel osvojil, syn by prišiel o sirotský dôchodok.

V prípade záujmu o právne poradenstvo, alebo zastúpenie na súde ma kľudne kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz