Dá sa striedavá starostlivosť zabezpečiť len dohodou bez súdu?

Zodpovedané
17. jan 2023

Dobrý deň,

môj bývalý chce striedavú starostlivosť a ja musím v máji nastúpiť do práce v Nemecku na 2-týždňové turnusy. S tým by som aj súhlasila. Ten čas by bol u neho, ale nie oficiálne. Len dohodou. Bojím sa, že súd zverí dieťa do opatery jemu a ja z môjho platu budem musieť platiť výživné. On potom nemusí chodiť ani do práce a vezme mi aj dieťa. Mám 3 deti, len syna máme spoločného. Do Nemecka toto dieťa nemôžem zobrať, keďže on s tým nesúhlasí. Keď však syn začne chodiť do školy, chcem sa definitívne vrátiť na Slovensko. Zatiaľ musím zarábať v zahraničí, aby som mohla platiť hypotéku.

Ako mám v takomto prípade postupovať?

Ako dlho trvá, kým sa ozvú zo súdu?

Ďakujem

Dobrý deň,

kým sa ozvú zo súdu záleží od konkrétneho súdu, jeho vyťaženosti...

Čo sa týka striedavej starostlivosti, táto nemusí byť primárne stanovená súdom. Rodičia sa môžu dohodnúť. Neuvádzate však, či máte syna zvereného do Vašej starostlivosti.

To, že pracujete v Nemecku neznamená, že syn by mohol byť v budúcnosti zverený do starostlivosti otca. Nakoľko nemáte súhlas otca s vycestovaním dieťaťa do Nemecka, môžete skúsiť namiesto striedavej starostlivosti podať návrh na nahradenie súhlasu druhého rodiča s vycestovaním dieťaťa do zahraničia. Neviem však detaily Vášho prípadu, preto tento návrh uvádzam len ako možnosť.

V prípade záujmu o právne poradenstvo, alebo zastúpenie na súde ma kľudne kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz