Doma mám fyzické a aj psychické násilie. Ako ochránim syna?

Zodpovedané
5. apr 2023

Dobrý deň,

mám 3,5-ročný vzťah. Svojho 7-mesačného synčeka chcem ochrániť pred jeho otcom skôr ako bude mať na sebe nejaké následky. Jeho otec ma celé roky ponižuje, vyhráža sa mi a bije. Viem, mala som to dávno stopnúť. Ale začiatky boli zaláskované a potom to celé prešlo do strachu.

Mám rodinu, mohla som im to už dávno povedať. Bojím sa, že tento psychopat by niečo urobil môjmu bratovi. Stále vraví, že ja mám bratov. Čiže niekoho, na kom si svoje nervy za mňa môže vybiť.

Roky to takto dusím v sebe, aby sa nič nestalo. Bil ma ako mu prišlo, aj keď som bola tehotná. Vtedy som si spravila aj pár fotiek, lebo už vtedy som vedela že raz to budem potrebovať pre dobro seba aj môjho syna. Od kedy máme malého, zbil ma 3x.

Raz sa stalo, že udrel aj malého a malý mal škrabance na tvári. To som si vtedy tiež odfotila a to jak som vyzerala ja tiež. Syn plakal a nevedela som ho utíšiť. V tom momente ma napadlo, že zavolám policajtov, ale strašne som sa bála, čo mi zase urobí. Pri každej hádke a výmene názorov sa mi vyhráža, že ma zabije.

Mám dosť správ, kde mi to aj jasne napísal, vyhráža sa mi rodinou a stále ma ponižuje aké som hovno, že ako nič nedokážem. Slovne ma uráža ako keby ma našiel na ulici.

Pije a užíva omamné látky, ktoré mal už aj doma a mala som možnosť si odfotiť. Strašne som vyčerpaná z toho, lebo sa bojím, chvejem sa od strachu.

Ako mám postupovať?

Všetky veci robil aj svojej ex, s ktorou má dieťa.

Mám možnosť získať, aby mal obmedzený styk so synom?

O syna sa bojím, nemá s ním skoro žiadny vzťah. Teda okrem toho, keď sa s ním akože blázni. Syn stále hľadá mama mama.

Ďakujem

Dobrý deň,

Vaša situácia ma mrzí. Ideálne je od partnera odísť, avšak chápem, že to nie je jednoduché.

V prípade opakovaných útokov doporučujem zavolať políciu a trvať na tom, nech partnera dočasne vykážu zo spoločnej domácnosti.

Skúste sa obrátiť na najbližšie centrum, ktoré pomáha týraným ženám.

Ideálne by bolo, keby sa od partnera odsťahujete a súčasne podáte na súd návrh na zverenie syna do Vašej starostlivosti s návrhom na vydanie neodkladného opatrenia. V návrhu môžete určiť styk otca so synom a výživné.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz