Je dedičstvo a dar vyňaté z BSM?

Zodpovedané
19. máj 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom dedenia.

Rozumiem tomu správne, že ak niečo zdedím od rodičov, tak to nie je súčasťou bezpodielového spoluvlastníctva manželov a môj manžel v prípade rozvodu nebude mať na to nárok?

Je to podobne aj s darom?

Ak by som teraz niečo darovala bratovi darovacou zmluvou, tak jeho manželka by v prípade rozvodu nemala na to nárok?

Ďakujem

Dobrý deň,

v zmysle § 143 zákona č. 40/1964 Sb. Občiansky zákonník: "V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka."

Uvedené znamená, že ak niečo zdedíte od rodičov, patrí to do Vašeho výlučného vlastnictníctva a manžel na to nemá pri vyporiadaní BSM po rozvode nárok. Pozor však na situáciu, ak napr. zdedíte nehnuteľnosť a túto prenajímate. Takto získaný zisk už do BSM patrí. To isté sa týka aj brata a darovacej zmluvy. V darovacej zmluvy však musíte uviesť, že darujete do výlučného vlastníctva brata.

V prípade záujmu o práne poradenstvo alebo zastúpenie na súde ma kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz