Je možné dať ročné dojčené dieťa do starostlivosti otca?

Zodpovedané
18. júl 2023

Dobrý deň,

s otcom ročnej dcérky som aktuálne v stave plnenia rodičovskej dohody, ktorá nefunguje ako má. Otec dieťaťa urobil už niekoľko prešľapov. Dcérka je stále dojčená. Na základe dohody navštevujem s maloletou každý druhý víkend otca v mieste jeho bydliska, nakoľko som trvala na mojej prítomnosti.

Z prešlapov môžem spomenúť:

  • Nedodržuje režim dieťaťa, drží ju častokrát nasilu hore hrou, aby mi vraj spala v aute.
  • Nepustí ju ku mne na ruky, o dojčení ani nehovorím. Vraj sa jej nemám čo chytať, keďže ju má mať ten čas on. Prípadne si potom vypočujem, že ju dojčím náročky.
  • Ohrozil ju na živote (nechal ju sedieť na okraji bazéna samú a on sa odrazil od okraja, všetko pod vodou,) a ešte iné situácie + nepozornosť.
  • Mal voči mne už aj mierne agresívne prejavy.

Dcérka je po týchto dňoch častokrát vyčerpaná. Mávame ťažkú cestu domov, ktorá má trvať max. 40 minút, ale nám trvá aj vyše hodiny. A to často s plačom. Niekedy je uplakaná a rozhádzaná doma, nehovoriac o mojej vyčerpanosti. Nemyslím si, že jeho konanie je v prospech dieťaťa. Ex partner si vyžaduje malú bez mojej prítomnosti na skoro 10 hodín.

Je podľa Vášho názoru možné, aby mu súd jeho žiadosti vyhovel?

Ďakujem

Dobrý deň,

podľa skúseností nie je možné tak malé dieťa, ktoré dojčíte zveriť do starostlivosti otca, keď Vaša starostlivosť je v poriadku. V takomto prípade by s najväčšou pravdepodobnosťou by súd neurčil ani striedavú starostlivosť.

Ohľadom prešlapov upozorňujem, že je to Váš subjektívny názor a súd sa s ním nemusí ztotožniť. Ak sa otec o dcéru v čase styku stará, neubližuje jej, nie je tam dôvod, aby styk s dcérou nemal vôbec.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz