Je možné novú nehnuteľnosť napísať na 10-ročnú dcéru, ktorú mám z prvého manželstva?

Zodpovedané
2. aug 2022

Dobrý deň,

som druhýkrát vydatá, avšak kvôli manželovým problémom s alkoholom budem podávať návrh na rozvod.

Kým prebehne rozvod, tak som si chcela dať postaviť ďalší dom. Avšak nechcem, aby spadal do BSM.

Je možné novú nehnuteľnosť napísať na 10-ročnú dcéru, ktorú mám z prvého manželstva?

Dá sa neskôr prepísať po rozvode a vysporiadaní spoločného majetku späť na mňa?

Ďakujem

Dobrý deň,

novú nehnuteľnosť môžete darovať dcére. Vzniká tu však otázka, či nový dom nebude patriť do bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM).

Dom budete staviať behom manželstva. Otázne je, že z akých finančných prostriedkov. Ak finančné prostriedky, z ktorých budete dom stavať ste nadobudla pred manželstvom a tieto sa tzv. "nezmiesili" s peniazmi patriacimi do manželstva, dom by nepatril do BSM. V opačnom prípade je dom súčasťou BSM a k prevodu vlastnického práva na dcéru budete potrebovať aj podpis manžela.

K prevodu vlastnického práva na dcéru okrem podpisu manžela potrebujete aj schválenie právneho úkonu súdom. Neuvádzate, či bude dom zaťažený úverom alebo nie, avšak pri schválení darovacej zmluvy súdom by to mohol byť problém.

V prípade záujmu o právne poradenstvo, alebo zastúpenie na súde ma kľudne kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz