Je možné vydediť manželovu dcéru z prvého manželstva?

Zodpovedané
30. jún 2023

Dobrý deň,

s manželom sme spolu 11 rokov a máme 2 deti. Plus on má z predchádzajúceho manželstva dcéru.

Je možné ju vydediť?

S manželom sme nadobudli značný majetok a máme prosperujúcu firmu. Manželova ex nám robí dosť problém, čo sa týka peňazí. Nemáme problém zaplatiť výživné a ani náklady, keď potrebuje. Len sa bojíme, že bude robiť problémy, keď sa náhodou niečo stane.

Keď bol manžel s ex spolu, tak bývali u nej doma a mali spoločnú domácnosť. Keď už bol rozvedený a spoznali sme sa, všetko sme si vybudovali sami - dom, firmu.

Vzťah s jeho dcérou máme celkom fajn. Len si nemôžeme povedať svoj názor ohľadom výchovy. Aj ona nám len píše, keď potrebuje peniaze.

Je v takomto prípade možné spísať závet a všetko prepísať na naše spoločné deti alebo na mňa?

Ďakujem

Dobrý deň,

vydedenie dieťaťa je možné len v istých - zákonom stanovených prípadoch. Napr. ak dieťa neposkytovalo poručiteľovi pomoc alebo neprejavovalo o poručiteľa skutočný záujem. Na základe Vašich slov by som sa prikláňala k tomu, že dôvody na vydedenie dané nie sú (čo platí osobitne v prípade, ak je manželova dcéra z prvého manželstva ešte maloletá).

Ak sa chcete poistiť, aby manželova dcéra z prvého manželstva po manželovi nededila, máte k dispozícii len jednu možnosť - poprevádzať všetok majetok na Vás, resp. Vaše spoločné deti.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk