Je možný predaj pozemku, keď sa s manželkou nedá dohodnúť ohľadom BSM?

Zodpovedané
14. jún 2022

Dobrý deň,

s manželkou sme si pred svadbou kúpili pozemok. Zapísaní sme obaja pol na pol. Teraz sa však rozvádzame a nie je s ňou žiadna dohoda čo sa týka BSM.

Je možné bez jej súhlasu pozemok rozdeliť na dve parcely a ja napr. môžem svoju predať?

Keby svoju polovicu darujem, môže nový vlastník urobiť to, čo píšem vyššie?

Aké sú možnosti?

Ďakujem

Dobrý deň,

v zmysle § 139 odst. 2 Občianskeho zákoníku: "(2) O hospodárení so spoločnou vecou rozhodujú spoluvlastníci väčšinou počítanou podľa veľkosti podielov. Pri rovnosti hlasov, alebo ak sa väčšina alebo dohoda nedosiahne, rozhodne na návrh ktoréhokoľvek spoluvlastníka súd." Rozdelenie pozemku na 2 parcely považujem za hospodárenie a zmenu spoločnej veci. Preto sa bez súhlasu manželky nezaobídete. Taktiže svoj podiel nemôžete previesť na inú osobu, nakoľko manželka má podľa § 140 Občianskeho zákoníku predkúpne právo.

V prípade potreby právneho poradenstva alebo právneho zastúpenia sa na mňa kľudne obráťte.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz