Je nutné po skončení školy požiadať súd o zrušenie výživného?

Zodpovedané
1. máj 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom výživného.

Je potrebné po skončení školy dieťaťa a následného zamestnania riešiť súdne skončenie výživného, alebo stačí prestať platiť?

Bol by problém, keby sa to nerieši cez súd?

Ďakujem

Dobrý deň,

doporučujem sa s dieťaťom, ktorému sa platí výživné písomne dohodnúť. Ak je dieťa schopné sa samo živiť (tzn. zamestná sa), ideálne je spísať dohodu o zrušení vyživovacej povinnosti. To, či takúto dohodu dáte schváliť na súd, je už otázka vzájomných vzťahov rodiča a dieťaťa. Nie je to zákonná povinnosť.

V prípade, že dohoda nie je možná, určite neodporúčam prestať len tak platiť. Ako rodič musíte podať návrh na zrušenie vyživovacej povinnosti a výživné platiť až do právoplatného rozhodnutia súdu.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz