Musí partner požiadať o zrušenie výživného, keď dieťa skončilo strednú školu?

Zodpovedané
22. jún 2023

Dobrý deň,

môj partner má z predošlého vzťahu 19-ročnú dcéru, ktorá teraz ukončila strednú školu. Kedže je rozvedený, súdne mal nariadené platiť výživné na dcéru svojej bývalej manželke.

Zaniká to automaticky po ukončení štúdia, kedže už je schopná sa samostatne živiť?

Musí partner podať žiadosť o zrušenie výživného na súd?

Dočítala som sa, že výživné sa platí do rúk rodiča, ktorému bolo dieťa zverené do osobnej starostlivosti. To neplatí, ak ide o plnoleté dieťa, ktorému sa výživné vypláca priamo do vlastných rúk, najčastejšie na účet vedený v banke. Takýmto spôsobom vie následne povinný rodič vydokladovať riadne plnenie svojej vyživovacej povinnosti voči nezaopatrenému plnoletému dieťaťu.

Je to pravda?

Môže moj partner posielať výživné priamo jej na účet a nie jeho bývalej manželke?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

výživné nezaniká automaticky, je potrebné podať návrh na súd, alebo s dcérou uzatvoriť dohodu o zrušení vyživovacej povinnosti.

Výživné pre plnoleté dieťa sa platí do rúk plnoletému dieťaťu, nie manželke. Teda Váš partner môže výživné posielať na účet dcére.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz