Kto zodpovedá za dieťa abstinujúcej narkomanky?

Zodpovedané
13. júl 2023

Dobrý deň,

mám skoro 10-mesačnú dcérku a som abstinujúca narkomanka. Dlhé roky som bola závislá na tvrdých drogách a tabletkách. Posledný čas som užívala injekčne pervitín - veľmi veľké množstvo, morfium, benzodiazepamy, analgetiká...

Ostala som tehotná - nechcene a neplánovane v období, keď to bolo so mnou naozaj zlé. Žila som v ČR, dotyčný partner je starý recidivista. Na Slovensko som sa vrátila v 12. týždni tehotenstva. Potrat mi už neurobili. Počas prvého ultrazvuku som sa rozhodla, že dieťa si chcem nechať i napriek rizikám. Priznala som sa lekárke, že som narkomanka a ona ma automaticky prevelila na rizikovú. Tam ma celý čas sledovali, robili mi námatkové kontroly. Vždy bol výsledok negatívny.

Dcérka sa narodila zdravá. Z pôrodnice ma neprepustili na 3. deň ako býva zvykom, ale až na štvrtý. Čakalo sa kým príde k nám domov sociálna pracovníčka, ktorá odobrí prepustenie dieťaťa do domáceho prostredia. Ostala som žiť s rodičmi na Slovensku.

Otec malej zapísaný v rodnom liste nie je, nič od neho nemám a ani nechcem. Som na malú v podstate sama. Sociálka odobrila prepustenie dieťaťa domov. Moja mama tvrdí, že v deň, keď sociálna pracovníčka navštívila našu rodinu, tak bola nútená podpísať papier, aby malú pustili domov. Údajne podpísala papier, v ktorom je napísané, že dieťa je síce moje, ale ona do 3 rokov dieťaťa má právo na to, kedykoľvek požiadať o jej zverenie do starostlivosti. A to aj bez udania dôvodu. Vraj do 3 rokov dieťaťa ja nesmiem opustiť krajinu s malou bez toho, aby ona o tom nevedela. Vraj za moje dieťa je zodpovedná ona. Ja s malou nemôžem bez jej vedomia odísť ani do mesta. Vlastne nemôžem urobiť nič, pretože mama sa mi vyhráža, že mi ju vezme a ak pôjde na sociálku, tak okamžite dajú dieťa jej.

Ak som svojprávna a všetko je v poriadku, mohol dať niekto podpísať mojej mame takýto papier?

Viem, že patrím do rizikovej skupiny a podľa tohto štátu nemám právo na dieťa. Viem, že každá jedna sociálna pracovníčka by mi dcérku najradšej hneď vzala a strčila do detského domova. Mám 27 rokov a som svojprávna.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

podľa Zákona o rodine platí, že pokiaľ nebolo súdom rozhodnuté inak, dieťa je vo Vašej starostlivosti ako matky.

Nakoľko ste dospelá a neboli ste predpokladám obmedzená a ani zbavená svojprávnosti, musel by rozhodnúť súd o obmedzení rodičovských práv prípadne zverení Vašej dcérky do starostlivosti Vašej matky. To sa asi nestalo, nakoľko by ste sa pojednávania na súde museli zúčastniť.

To, čo tvrdí Vaša matka, že je za dieťa zodpovedná ona mi príde ako nezmysel. V praxi som sa nestretla so žiadnym "papierom", na základe ktorého by bolo možné uvedené upraviť.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz