Bývalá partnerka má problémy s užívaním pervitínu. Je možné zakázať jej styk s dieťaťom?

Zodpovedané
22. jún 2023

Dobrý deň,

som otec, ktorého partnerka opustila kvôli drogám. Zároveň opustila aj svoje dve malé deti - jednu dcéru dvojročnú a malého syna dvojmesačného, ktorého má od svojho bratranca. Súd po pol roku prisúdil dočasne moju dcérku mne a pokiaľ neprebehne riadny súd, tak malého syna dal po pol roku jej na skúšku. O všetkom má rozhodnúť sociálka. Tí však stále dookola opakujú len to, že matka matka matka. Tá je bez domova a jej nový priateľ je taktiež drogovo závislý.

Je možné, že syn bude jej zverený?

Ako zamedziť styk matky s dcérou?

Ďakujem

Dobrý deň,

ohľadom dcéry môžete podať návrh na pozbavenie/zbavenie rodičovský práv matky k dcére.

Neviem však podrobnosti Vášho prípadu, nakoľko sa jedná o komplikovanejší prípad, kde musia byť splnené zákonné podmienky.

Podľa § 38 ods. 4 Zákona o rodine súd pozbaví rodiča výkonu rodičovských práv ak rodič zneužíva svoje rodičovské práva a povinnosti najmä týraním, zneužívaním, zanedbávaním maloletého dieťaťa alebo iným zlým zaobchádzaním s maloletým dieťaťom, alebo výkon rodičovských práv a povinností napriek predchádzajúcim upozorneniam závažným spôsobom zanedbáva.

To, či bude syn zverený matke do starostlivosti sa neviem vyjadriť, nakoľko táto otázka závisí od dôkazov a okolností, ktoré momentálne nepoznám.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz