Mám bojovať za vzťah s narkomanom a klamárom?

Zodpovedané
24. jún 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej situácie. Mám 37 rokov a tri deti. Najmladšia dcérka je z terajšieho vzťahu, ktorý trvá necelé 4 roky. Výročie bude v auguste.

Predtým ako som spoznala terajšieho partnera, nikdy som neprišla do styku s drogami. Patrím medzi tých, ktorí nikdy ani marihuanu neskúsili. Píšem to azda na obranu, že som si neuvedomila skôr, čím môj partner žije a že z toho asi ťažko von. On neznáša oslovenie narkoman, pretože tvrdí, že ak chce, tak s tým prestane ihneď. No žiaľ, asi nechce. Je to vraj argument každého závislého. Je pravda, že bol pár mesiacov čistý, no vždy sa do toho pustil znovu.

Fajčil marihuanu a momentálne húli nejakú syntetiku. Netuším, čo to vlastne je, nazýva to "plody". Popritom sa zopárkrát stalo, že keď chcel vydržať, tak si dal aj niečo tvrdšie. Potom bol schopný makať 24 hodín aj viac.

Nechápem, prečo som stretla práve takého človeka.

Okrem vyššie uvedeného nám robila problém aj jeho momentálne už dospelá dcéra z predchádzajúceho vzťahu. Bola tam žiarlivosť z mojej strany, nakoľko jej ako svojej krvi sa dokázal venovať. Mne ako partnerke nie. Jej mater sa na ňu vykašľala akonáhle som kúpila dom, odišla s milencom do zahraničia a nechala nám ju na krku.

Finančne takmer žiadna podpora z jeho strany. Má možnosť zarábať a jeho matka tvrdí, že však všetky peniaze dáva mne a deťom. Pravda je taká, že žijeme v dome, ktorý som kúpila ja (dom v pôvodnom stave) a on investoval do rekonštrukcie. Vraj z lásky. Asi celkom nie, keďže už teraz chce odo mňa papier, že investoval vo výške vstupných nákladov a tak si nárokuje na polovicu domu.

Má nehorázne prejavy správania. Myslím si, že za to má dočinenia práve s drogami, ale keď s tým nechce prestať, je asi zbytočné ho obhajovať. Je veľmi vulgárny na moju adresu. Je veľmi arogantný. Pochádza z rodiny, kde nemali núdzu o peniaze a možno odtiaľ pramení jeho egoizmus. On je schopný aj povedať "Ja môžem všetko a ty nemôžeš nič. Pretože ja som ja a ty si ty."

Naša dcérka má 19 mesiacov. Pred rodičovskou dovolenkou som pracovala a živila jeho, jeho dcérku, pomocníkov, ktorí sem chodili. On však nevidí nič, neváži si nič z mojej strany, teraz už ani rodinu, neodprevádza ma na kultúrne podujatia. Chce len brať no nedáva, nepodporuje.

Klamár je hneď z dvoch závažných dôvodoch. Po prvé, pretože mal dlhy a bol na oddĺžení, kde zatajil príjmy a vlastne i z tohoto dôvodu zatiaľ nemôže mať nič na seba napísané.
Keďže mu kvôli omamným látkam minulý rok zobrali vodičák, klamal pri jeho získaní späť. Podvádzal, ja sa vlastne čudujem, že mu to na tých testoch prešlo.

Keď si to zhrniem, je to jeden bezcharakterný človek a asi by som sa sama chytala za hlavu, keby sa niekto, pýtal, či má s takým človekom zotrvať.

Mám dať tomu šancu, alebo zaťať zuby a bojovať?

Už sme raz boli rozídení, no prilákal ma späť. Uprosíkal ma, sľuboval hory-doly a nič nesplnil.

Poprípade, ako z takéhoto vzťahu von?

Na koho by som sa mala obrátiť?

On nechce súdy, nechce súdom stanovené výživné a je schopný mi tvrdiť, že za úplatok môže získať dcérku do osobnej starostlivosti, ako sa to už úspešne podarilo jeho bratovi.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

mám dojem, že sa ma pýtate o radu a sama ste si na konci textu odpovedali 
Ak sa Váš manžel nemá záujem liečiť, nečakajte zmenu k pozitívnemu.

Ak by ste sa rozhodli pre rozvod, treba napísať návrh a odniesť na súd. Či sa Vášmu manželovi súdy páčia alebo nepáčia, je to oficiálny postup.

A vzhľadom na jeho závislosti pre Vás je najlepšie mať všetko právne ošetrené. V takýchto prípadoch to zvykne riešiť aj sociálno-právna ochrana detí a sociálna kuratela (OSPODaSK), ktorá je súčasťou úradov práce.

Pre viac info ohľadom rozvodu ma však prosím kontaktuje súkromne.

Prajem všetko dobré

Mgr.Veronika Rosinová
Poradenské a konzultačné centrum Nové Zámky, Súkromná poradňa psychológa
web: www.pkc-psycholog.eu
tel: 0917 022 755
mail: rosinova.pkc@gmail.com