Poradíte mi ohľadom prípadného dedenia, keď má sestra dlhy?

Zodpovedané
19. máj 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej situácie. Moja sestra vlastní iba motorku.

Môžu rodičia prísť o byt, ak sestra, ktorá tam býva a má aj trvalý pobyt, má pôžičky, ktoré nespláca tak ako by mala?

Ak by rodičia spísali závet, kde budem ja jediným vlastníkom bytu, môže sestra napadnúť závet pri dedičskom konaní?

Ja a aj rodičia chceme, aby dostala to, čo jej patrí. Peniaze z predaja bytu by dostala, ale až po úhrade dlhov.

Je možné niečo takéto spísať, aby to bolo aj právne správne?

Ďakujem

Dobrý deň,
najlepším riešením je, aby to rodičia previedli na Vás so záväzkom vyplatiť Vašej sestre 1/2, ale až po tom, ako Vaša sestra si uhradí všetky dlhy. Súčasťou takejto dohody však musia byť identifikované všetky dlhy, ktoré má uhradiť, aby aj ona mala istotu. Na druhej strane si môžete vymieniť, že to musí byť do určitej doby alebo ak by aj preukázala, že identifikované dlhy už uhradila, tak nemá iné dlhy.
Pokiaľ ide o typ zmluvy, nemôže to byť darovacia zmluva, pretože darovacia zmluva je nepodmieniteľná. Skôr by to mal byť nepomenovaný typ zmluvy.

S úctou,

Advokátska kancelária JUDr. Jána Kasenčáka
Zapísaný v zozname advokátov vedenom SAK pod č. 4907
Juraja Fándlyho 2163/7
010 01 Žilina
Slovenská republika

Tel: +421 (911) 541273
E-mail: office@kasencaklegal.eu