Ako a kde treba riešiť dedičské konanie po osobe, ktorá žila v Nemecku?

Zodpovedané
8. mar 2023

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom dedičského konania.

Ako a kde treba riešiť dedičské konanie po osobe, ktorá žila v Nemecku?

Trvalý pobyt mala v Nemecku a až nedávno sme sa dozvedeli, že bola vlastníkom nehnuteľnosti aj na Slovensku.

Máme riešiť slovenskú nehnuteľnosť v Nemecku alebo na Slovensku?

Na akom úrade?

Ďakujem

Dobrý deň,

dedičské veci sa štandardne spravujú právnym poriadkom toho štátu, ktorého občanom bol poručiteľ. Miesto dlhodobého pobytu je irelevantné.

Vo Vašom prípade zrejme už nejaké dedičské konanie prebehlo, preto by som Vám odporúčala, aby ste sa ohľadne dodatočného dedičstva a jeho prejednania informovali u toho orgánu/súdu, pred ktorým bolo vedené pôvodné dedičské konanie.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk