Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Poradíte ohľadom vysporiadania dedičstva?

Zodpovedané
PeniazeZoznam okresných súdov
30. jún 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom našej situácie. Ide o 2 sestry, ktoré zdedili po rodičoch pozemok a dom.

V zápisnici o dedičstve je uvedené, že dedia 1/2 rovnakým dielom. Následne pri prepise na katastri sa zistilo, že parcela, ktorú sme považovali za svoju, patrí z časti inému majiteľovi, ktorý bol ochotný predať ju.

Staršia sestra v tej situácii nemala toľko €, tak sa dohodli, že pozemok kúpi mladšia sestra. Zaplatila ho a že sestra jej peniaze časom vráti. Je stále ochotná ich vrátiť.

Problém nastal v tom, že mladšia si celú nehnuteľnosť nechala napísať na seba 1/1 na liste vlastníctva. Túto skutočnosť dlho tajila, urobila to poza chrbát. Uviedla do omylu staršiu sestru. Tá žila v tej vedomosti, ako boli dohodnuté, teda že nehnuteľnosť patri obom 1/2 a neskor jej doplatí polovicu kúpnej ceny.

Mladšia sa s týmto nepriznala, staršia prišla na to po cca 7 rokoch, teraz je to už minimálne 10 rokov, čo sa nevedia dohodnúť.
Mladšia tam býva. Staršia z dedičstva nemá nič. Ani peniaze, ani nehnuteľnosť.

Predať ju nechce, keďže tam býva. A ani vyplatiť. Staršia sestra sa nevie dostať k nehnuteľnosti po rodičoch, teda k jej polovici. Mladšia nechce pristúpiť na žiadne riešenie. Jedná arogantne a agresívne s krikom. Je háklivá na tuto tému.

Staršia dedička sa cíti byť oklamaná. Mladšia sestra ju uviedla do omyla a žila x rokov v omyle.

Dá sa jej konanie napadnúť?

Dá sa nejakým spôsobom dospieť k dohode?

Konala v súlade so zákonom?

Využila situáciu staršej sestry, ktorá sa rozvádzala, zostala s malými deťmi, preto nemala peniaze a riešilo sa to odkúpením mladšej sestry. Avšak nie podľa ústnej dohody, ale v rozpore. Čiže staršia po rodičoch nemá nič.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

či sa dá konanie napadnúť alebo nie a či niekto konal v súlade so zákonom, je skôr otázka na právnu poradňu, prípadne na súd. Neviem si však predstaviť situáciu, ako bez súhlasu vlastníka prebehol vklad na katastri, ak staršej sestre patrila 1/2 dedičstva.

Som názoru, že k dohode sa dá dospieť skoro vždy, ak sú otvorené obe strany. V danom prípade šlo o tzv. dobré slovo, ktoré by sa malo dodržať za každých okolností. Realita je však iná.

Neviem v akej finančnej situácii je mladšia sestra a tu by som videla základ Vašeho sporu aj jej ostrých reakcií. V prípade, že bude sestra s mediáciou súhlasiť, je možné uzatvoriť dohodu napr. na splátkach, prepise nehnuteľnosti, atď... dohodu uzatvárajú vždy strany podľa ich vzájomnej dohody a vytvorených podmienok.

Mediátor v uvedenom konflikte vie byť nápomocný pri riadenej konverzácii či v prípade poskytnutia príkladov riešenia tejto situácie z jeho praxe.

V prípade potreby ma kontaktujte.


JUDr. Renáta Králiková, mediátor
Mediačná kancelária JUDr. Renáta Králiková
Kniežaťa Pribinu 14, 911 01 Trenčín
www.mediacnakancelaria.sk
tel.č.: 0915 038 191