Psychicky chorý manžel a rozvod. Ako mám postupovať?

Zodpovedané
14. júl 2022

Dobrý deň,

môj manžel je podľa doktora psychicky chorý - bipolárna porucha, narcis, patologická žiarlivosť. Narobil obrovské dlhy, exekúcia je na byt. Ja pracujem na polovičný úväzok. Prišla mi exekúcia, o ktorej nemám ani tušenie.

Podal žiadosť o rozvod, že ho podvádzam. To si vymyslel. Ja som s rozvodom súhlasila, lebo už je s ním neúnosné žiť kvôli stále meniacim sa náladám a novým dlhom.

Na súde som žiadala o psychiatrické vyšetrenie. Bojím sa, že aký vplyv to bude mať na naše 4 deti. Sudkyni som to povedala, ale jeho právnik sa len zasmial a počas súdu si písali sms a podávali si telefón. Manžel má výborne manipulatívne schopnosti. Ľudia, ktorí sa mu postavia na odpor, tak ich jednoducho ponižuje a psychicky ničí.

Dá sa s tým niečo robiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

doporučovala by som trvať na príčinách rozvodu manželstva iných (reálnych) ako manžel uvádza.

Čo sa týka starostlivosti o Vaše deti, súd by mal na túto skutočnosť týkajúcu sa otca detí prihliadnuť. Neviem viac informácií ohľadne Vašeho sporu, preto je ťažké Vám relevantne poradiť.

Je však vhodné napr. súd odkázať na psychiatrickú ambulanciu, ktorú manžel navštevuje, prípadne spýtať sa na názor detí, či sa chcú s otcom stretávať...

Ak však manžel napr. berie pravidelne lieky a dodržuje liečebný režim, nemusí byť pre deti nebezpečný. A nie je to dôvod, aby nemal upravený s nimi styk.

V prípade záujmu o právne poradenstvo alebo zastúpenie na súde ma kľudne kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz