S manželom som sa dohodla ohľadom výživného. Stačí na súde povedať, že som si to s výškou výživného rozmyslela?

Zodpovedané
1. máj 2022

Dobrý deň,

po vzájomnej dohode manžel podal návrh na rozvod. Ja so všetkým súhlasila, aj so sumou výživného. Medzitým som si to so sumou výživného rozmyslela. 70 eur na dieťa je málo. Máme dve deti.

Stačí to povedať pred súdom?

Ďakujem

Dobrý deň,

podľa § 62 zákona o rodine: "(2) Obaja rodičia prispievajú na výživu svojich detí podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov. Dieťa má právo podieľať sa na životnej úrovni rodičov."

Súd síce prihliada na dohodu rodičov, ale rozhoduje v najlepšom záujme maloletých detí. Pri rozvode a úprave práv a povinností k maloletým deťom budete musieť vy ale aj otec uviesť majetkové pomery, tzn. aj príjem zo zamestnania. Na základe uvedeného súd rozhodne, či výživné na ktorom ste sa dohodli je primerané.

V praxi často nastane situácia, že aj napriek dohode rodičov túto súd neschváli, nakoľko výživné nie je primerané.

V prípade záujmu o právne poradenstvo alebo zastúpenie na súde ma kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz