Som povinná bývalého partnera púšťať do môjho bytu len kvôli dcérke?

Zodpovedané
21. apr 2023

Dobrý deň,

máme striedavú starostlivosť (týždeň/týždeň), na ktorej sme sa dohodli ešte na súde. Z mojej strany som sa bývalému manželovi maximálne prispôsobila. Kúpila som byt v blízkosti jeho bytu a dcérinej budúcej školy, ktorú vybral. Narodeniny a iné dcérine sviatky trávime spolu. V rámci rodičovskej dohody sme sa tiež dohodli, že kedykoľvek bude dcéra u jedného z nás a bude chcieť stráviť čas, prespať alebo byť len na chvíľu s tým druhým, vyhovieme jej. Je u nás samozrejme na prvom mieste a na tom sa vždy vieme dohodnúť rozumne.

Aj malej dcére som vysvetlila, že som rada že býva s ockom, lebo on ju naučí iné veci ako ja a že s ockom bude vo svojej izbičke u ocka. Povedala som je, že so mnou bude v mojom byte (kde je jej izbička u maminky). A rozumie tomu, berie to ako samozrejmosť.

Avšak bývalému manželovi vadí a čoraz častejšie mi vyčíta, že ho odmietam pustiť do môjho bytu a dcéru mu vždy doveziem/prídem si pre ňu, alebo mu ju odovzdám/prevezmem u mňa pred barákom. Vraj nevie ako bývame a vraj nám chce aj pomôcť.

Môže si nárokovať vpustenie do bytu, keď je tam jeho dcéra?

Ja chcem mať svoj pokoj. Nemám problém vpustiť dnu sociálnu pracovníčku keby k tomu prišlo. Poslal ju na mňa od zlosti, lebo domácnosť funguje super a nemám čo skrýva. Jeho tam jednoducho nechcem.

Musím bývalému manželovi umožniť prístup do môjho vlastného bytu v čase, keď je tam jeho dieťa?

Myslím samozrejme mimo prípadu kedy by bola dcéra na tom zdravotne veľmi zle. Ja poctivo a nad rámec dodržiavam rodičovskú dohodu, ktorá ale nemala stanovené presne miesto predávania dieťaťa.

Ďakujem

Dobrý deň,

nárokovať vstup do Vášho bytu si nemôže ani v prípade, že tam býva dcéra. Predpokladám, že súd Vám určil, že dieťa si budete odovzdávať v mieste bydliska matky a otca. To neznamená, že otec má do bytu vstúpiť a tam si dieťa prevziať.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz