Existuje nejaký zákon, ktorý zabráni bývalému švagrovi vo zverejňovaní fotiek môjho syna bez môjho súhlasu?

Zodpovedané
18. okt 2023

Dobrý deň,

mám 2-ročného syna, ktorého môj bývalý švagor zverejňuje na fotkách bez môjho súhlasu. Vždy na to upozorním bývalého manžela. Ten povie, že to vyrieši. No i napriek tomu dajú syna vždy na internet.

Existuje nejaký zákon, aby nemohol bývalý švagor zverejňovať fotky môjho syna bez môjho súhlasu?

Ďakujem

Dobrý deň,

vo všeobecnosti nemôže nikto zhotovovať a zverejňovať snímky osobnej povahy inej osoby bez súhlasu tejto osoby. Výnimkou je zhotovovanie a zverejňovanie snímok na vedecké, umelecké, novinárske účely a pod.

Váš syn je maloletý, preto potrebuje Váš bývalý švagor na zhotovovanie a zverejňovanie snímok súhlas zákonného zástupcu Vášho syna. Teda Váš alebo súhlas bývalého manžela. Predpokladám, že ste obaja zákonnými zástupcami Vášho syna.

Mali by ste postupovať nasledovne: Ak ste schopní dohodnúť sa s bývalým manželom na tom, že bývalý švagor nesmie zverejniť nič, vyzvite ho raz písomne, aby tak nerobil. Ak vo zverejňovaní bude pokračovať, môžete žiadať o vydanie súdneho rozhodnutia, ktorým to bývalému švagrovi súd zakáže. V takom prípade môže byť porušenie povinnosti sankcionované pokutou.

Ale pozor - ak je Váš bývalý manžel v tomto benevolentnejší a švagrovi v prípade súdneho konania dosvedčí, že so zverejnením fotiek súhlasil, nič nezmôžete. Museli by ste najskôr docieliť v rámci úpravy rodičovských práv a povinností, že vy budete jediným zákonným zástupcom Vášho syna.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk