Manžel sa dokáže oduť aj na niekoľko mesiacov. Ako ho donútiť komunikovať?

Zodpovedané
25. sep 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Mám úžasného manžela, s ktorým som 22 rokov. Máme malé deti.

Nikdy sme nemali problémy a náš vzťah bol takmer dokonalý. Až na jednu vec. Môj manžel vždy riešil jeho hnev a smútok nerozprávaním sa. A to myslím doslova.

S otcom prestal komunikovať a je to už 20 rokov. So sestrou sa nerozprával 2 roky. S matkou 5 mesiacov.

Na začiatku vzťahu to bolo tak, že sa na pár dní odmlčal. Nepovedal dobré ráno, ani nič. Po čase ho to prešlo. Žiaľ, časom sa to predlžovalo. Minulý rok sme mali krízu, ktorá trvala 10 mesiacov. Za tú dobu sme si povedali maximálne 100 slov. A to také, ktoré sme museli. Ja som sa snažila. Pýtala som sa ho po dobrom, písala som mu, nakoniec som nakričala. Nič nepomáhalo. Prešlo ho to až vtedy, keď sme sa skoro rozišli.

Ako keby si on postavil ochrannú stenu. Keď on prestane s niekym komunikovať, tak tá osoba mu nemôže ublížiť. Nikdy mu nikto neublížil.

On sa nahnevá na bežné veci, ktoré by iný manželský pár riešil malou výmenou názorov. A život by išiel ďalej. Ale on nie. Odúva sa ako malé dieťa. Mňa to už nebaví. Naposledy sa odul pred tromi týždňami a stále ho to drží. Niečo mi hovoril, ja som ho zle pochopila a niečo som zle objednala cez internet. Teraz to musím vrátiť naspäť. Žiadna katastrofa, veď je to normálna vec.

Náš syn to začína vnímať a nechcem, aby videl ako otec rieši problémy. Odmlčanie nie je riešenie.

Vsetci mi radia, aby sme komunikovali. Ale on nechce.

Ako ho donútiť,, aby komunikoval?

Ľúbim ho, ale toto je už moc.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

hneď na začiatok. Ak niekoho chcete nútiť do niečoho, určite tým nič pozitívne nedosiahnete.

Ako ste písali je to jeho spôsob vyrovnávania sa s problémami, že sa uzavrie do seba a nedokáže komunikovať. Ideálne pre neho by bolo individuálne poradenstvo. Určite by mu to riešilo mnoho veci o ktorých nehovorí.

Jedine či v takomto prípade pomôže je empatia a porozumenie a vyjadrovanie vlastných potrieb s vašej strany efektívnym spôsobom.

Je to dosť náročné, preto skutočne doporučujem vyhľadať odborníka, možno to skúste cez spoločnú manželskú poradňu a následne individuálne sedenia.

Prajem všetko dobre
S pozdravom

Mgr.Veronika Rosinová
Poradenské a konzultačné centrum Nové Zámky, Súkromná poradňa psychológa
web: www.pkc-psycholog.eu
tel: 0917 022 755
mail: rosinova.pkc@gmail.com