Manžel sa zaľúbil do kolegyne a ja som ako bez duše. Ako sa mám pohnúť ďalej?

Zodpovedané
12. okt 2023

Dobrý deň,

po asi 4-mesačnom zmenenom správaní môjho muža som na neho pritlačila a priznal sa, že sa zaľúbil. Máme 11-ročné manželstvo a dve deti. Naozaj som si myslela, že sme šťastní a našu bublinu nič nemôže ohroziť. Zaľúbil sa do kolegyne. Vraj spolu ešte nič nemali, vraj sa ani nebozkali. Párkrát boli spolu na obed, dobre si rozumejú, vraj je to presne žena pre neho. Ale to som bola aj ja, len pred 11 rokmi.

Čo mám robiť?

On teraz sám so sebou bojuje, prehodnocuje pre a proti.

Aký postoj mám zaujať ja?

Tlačiť nechcem a tiež nechcem, aby ostal so mnou len kvôli deťom. Milujem ho najviac, ale som rozumná žena. Držať niekoho pri sebe na silu nechcem. Povedal, že mu mám dať týždeň, že to v sebe uzavrie. Ona vraj nemá dobre manželstvo a má jedno dieťa. Sklamal ma, rozbil ma na 1000 kúskov. Ešte pred mesiacom mi vyznal lásku a mali sme sex. Podrazil všetky svoje hodnoty.

Odsudzoval ľudí v našom okolí, ktorí presne toto urobili. Chcem za náš vzťah bojovať. Nechcem dávať ultimáta, ani ho tlačiť, nebudem ho vydierať deťmi. Nechcem však pri sebe muža, ktorý bude myslieť na inú. To si nezaslúžim.

Ako sa pohnúť z tohto miesta, na ktorom sa cítim ako prikovaná a celkom bez duše?

Ďakujem

Dobrý deň,

len pre istotu... Chápem to správne, on sa zaľúbil a vy máte byť tá rozumná, ktorá bude čakať, ako sa rozhodne? Necítite sa po tejto jeho požiadavke už dosť ponížene?

Milá moja /prepáčte to familiárne oslovenie, ale vážne sa mi tu hodí/, ale každá aspoň trošku sebavedomá žena, ktorá si váži samú seba, by mu zbalila veci a vyhodila ho z domu, aj keď sa dá predpokladať, že jeho prvé kroky by viedli za kolegyňou. Váš ďalší postup by mal byť taký, že by ste mali ignorovať akýkoľvek jeho pokus o komunikáciu s Vami a neodpustiť mu, ani keby pred vami kľačal na kolenách a sľuboval vernosť až za hrob.

K takémuto kroku však potrebujete pomoc. Oslovte teda kamarátky, susedy, známe a rodinu požiadajte ich o podporu. Tiež môžete vyhľadať aj terapeuta. Teraz potrebujete byť silná. Silná v tom, že mu nedáte žiadny čas na rozmyslenie, že mu dáte najavo, že s Vami veru takto zametať nebude. A silná v tom, že keď mu konečne dôjde to, čo urobil, neprijmete ho hneď späť. Dáte mu jasne najavo, že ste tá, ktorá síce môže odpustiť, ale nezabúda. Dovtedy mu obmedzte styk s Vami na nulový.

Nevydierajte ho deťmi. Ublížite tým len im, vydierajte ho sebou. Obmedzte mu prístup k sebe. Odmietnite akékoľvek rozhovory, vysvetľovanie, neodpovedajte na sms, nedvíhajte telefón. On si tiež nemôže byť istý tým, či kolegyňa odíde od manžela a nakoniec by mohol skončiť niekde sám a to ho asi desí najviac. Keby ste mu dali teraz čas na premýšľanie, zariaďoval by si život po novom. Keby to nevyšlo, tak nič - vrátil by sa s tým, že to bol omyl a miluje len Vás. Takú možnosť si však nezaslúži, preto zbaliť a vyhodiť. Keď to nejde, skúste požiadať rodičov o pomoc s deťmi a vy vypadnite na pár dní preč, ak sa dá, tak môžete aj s deťmi. Buďte tvrdá a nekompromisná a dajte mu jasne najavo, že nie ste tá, ktorej bude robiť takéto prekvapenia.

Želám veľa síl, myslím na Vás.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online