Ako ďalej po smrti dieťaťa?

Zodpovedané
27. jan 2021

Dobrý deň,

v októbri sa nám narodil predčasne synček. Celý čas sme si mysleli, že čakáme zdravé bábätko. Po pôrode nás čakal neuveriteľný šok. Bábätko malo vrodenú vývojovú chybu nezlúčiteľnú so životom a v novembri nám umrel.

S manželom sme to ustáli, prv sme sa hádali, obviňovali. S mojou psychikou to narobilo veľmi veľa. Nedokážem to prijať, je to veľmi ťažké. Na aspoň čiastočne vyrovnanie sa s osudom som si zvolila jednu z psychologických metód - píšem synčekovi. Rozumiem, že odpoveď nedostanem. No po tom ako sa vypíšem z bolesti, tak sa cítim oveľa lepšie.

Robím správnu vec, že mu píšem?

Každý, resp. každý druhý deň chodievam na cintorín. Urobila som mu dokonca aj pietne miestečko v obývačke a každý deň mu zapaľujem sviečky aj tam.

Je to v poriadku?

Nie je to forma ešte väčšieho sebatýrania?

Okolie si myslí, že áno. Ja však nie.

Budem niekedy schopná prijať to a odosobniť sa od toho?

S manželom máme ešte zdravú dcérku a nachádzame útechu aj v nej. Žijeme pre ňu.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

prechádzate procesom straty a smútenia. Základom pre úspešné prejdenie si týmto procesom je dôležité priznať si všetky emócie spojené so stratou, hnev, smútok, zúfalstvo, a postupne aj prijatie a nádej v pokračovanie života. Síce so stratou, ale bez silného smútenia.

Určite je dôležité o strate a pocitoch, ktoré máte s niekým hovoriť. Písanie je tiež forma autoterapie. Ak sa Vám zdá, že okolie to už považuje za prehnané, odporúčam Vám skúsiť vyhľadať psychológa, ktorý by Vám s touto stratou mohol pomôcť sa vyrovnať.

Nie je nejaký určený čas ako dlho by malo vyrovnávanie sa so stratou trvať, a každý má svoje spôsoby. Posúďte sama, čo to vo Vás naozaj v prítomnosti vyvoláva, a či si ten pocit straty a smútku zbytočne neživíte tým pietnym miestom a spomínaním.

Niekedy je v smútení čas pustiť a žiť ďalej, napríklad pre dcérku a pre každý cenný deň, ktorý môžete byť spolu.

To, ale musíte zistiť vy kedy a ako to urobiť s ohľadom na vlastné pocity. V tom Vám môže terapia, len pomôcť.

S pozdravom

Mgr. Andrej Naščák
Tel: +421 948 034 613
Mail: a.nascak@gmail.com
Web: www.onlineterapeut.sk/