Ako komunikovať s mužom, keď máme rozdielne názory?

Zodpovedané
29. aug 2023

Dobrý deň,

s mužom som 5 rokov, máme 2-ročnú dcéru. Je to muž, ktorý má svoje muchy (mám ich aj ja), ale ako rodina fungujeme skvelo. Máme však odlišné názory na politiku, režim minulý socialistický, Covid-19 a pod. Ak nás mám opečiatkovať v roku 2023, tak ja som liberál, on dezolát.

Dokým sme nemali dieťa, bol čas z mojej strany na argumenty a celkovo komunikáciu. Tým, že som doma na rodičovskej a on má v práci viac času na čítanie a pozeranie videí, tak sa jeho obzor rozširuje a moja komunikačná zručnosť zmenšuje. Čas pre seba máme večer, max. 2 hodiny. Veľa večerov dopadne tak, že on sa chce vykecať z daných info a ja nemám energiu a argumenty.

Moja tolerancia tiež upadá a jeho názormi upadá aj on v mojom rebríčku. Vidím, že aj ja v jeho, nakoľko nesúcitim s jeho názormi. Má iba jedného priateľa, s ktorým občas komunikuje. Je pochopiteľné, že sa chce preto porozprávať so mnou. Dookola opakujem, že svoje názory už poznáme, teda nech dane témy neotvárame, ale neviem ako a vždy pri nich skončíme.

Ako komunikovať?

Viete poradiť knihu ohľadom správnej komunikácie?

Ďakujem

Dobrý deň,

musí byť náročné byť stále v strehu a uvažovať o tom, či poviem ten správny argument a či má partner rovnaký názor na svet ako vy. U Vás sú ale názory úplne opačné, preto vzniká nedorozumenie a sklamanie z partnera a jeho myšlienok. Partner má len jedného priateľa, s ktorým môže diskutovať na rôzne témy. Keď nie je k dispozícii, využíva na to Vás. Vy sa však staráte o dieťa a nemáte na to čas, aby ste trénovali komunikáciu a argumentáciu, preto sa pýtate na spôsob, prípadne na knihu, ako sa v tomto môžete zlepšiť.

V prvom rade by som sa Vás oboch najradšej opýtala, aký máte dôvod na tento boj, čo medzi sebou zvádzate. Pretože u Vás /oboch/ mi chýba základná vec - mať úctu a rešpekt k partnerovi, s ktorým vediem takéto debaty a byť schopný prijať aj iný názor ako ten svoj. Veď každá debata Vás má niečo naučiť a môžete si ňou precvičiť argumentáciu a rýchle reagovanie na podnety, čo potom môžete celkom slušne využívať v bežnom živote. U Vás mám však pocit, že tu ide o boj, kto z koho a kto druhého prevalcuje neprestrielnými argumentami a vyhrá bitku.

Teraz som Vás možno trošku zarazila, idem si však vyargumentovať tento svoj názor. Spomínali ste, že vy ste liberál a partner dezolát. Tak som sa trochu zamerala na tieto slová a označenia. Slovo liberalizmus znamená súhrn politických a ekonomických názorov vyslovujúcich požiadavku úplnej politickej a ekonomickej voľnosti, zmierlivosť, zhovievavosť. Výraz liberálny znamená znášanlivý, slobodomyseľný, zmierlivý. Naopak slovo dezolát znamená zúfalý, žalostný, neutešený. Iné vysvetlenie je, že je to životný stroskotanec, často bezdomovec a alkoholik. Vy tak ale označujete svojho partnera. A to mi práve nepripadá príliš liberálne. Myslím si, že tieto iné názory a argumentačné debaty na tak závažné témy ako je politika Vášmu partnerstvu viac škodí a ubližuje ako pomáha.

Ak by som Vám mala poradiť tak ako to cítim, odporučila by som Vám venovať sa viac témam rešpektu a akceptácie partnera a viac hľadať to, čo Vás spája. Lebo doteraz ste všetku svoju energiu venovali tomu, čo Vás rozdeľuje.


V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online