Ako sa dá vychádzať v manželstve kvôli dobru detí a nám?

Zodpovedané
14. mar 2023

Dobrý deň,

neustále mávam opakujúce sa situácie s manželom. Máme dve detičky: skoro 4-ročného syna a 1-ročnú dcérku. Ja som na materskej, manžel chodí do práce. Niekedy povie, že sa tam nedorobí. Inokedy povie, že je roboty veľa. Ja sa premáham každý deň. Mám pocit, že mi všetko uteká a prerastá cez hlavu. Možno aj syndróm vyhorenia.

Viackrát som mu spomínala, že z deti nevládzem a nemám na seba čas. Je to ako keby som chcela v ňom vzbudiť, že aj on je predsa ich rodič. Keď sa pohádame, tak hovorí, nech idem do roboty ja a on bude doma. Berie toto všetko ako samozrejmosť.

Nechcem vyznieť ako sťažovateľka, ale sú aj horšie osudy. My máme zdravé detičky. Syn je však nonstop aktívny, vzdoruje a neúprosne žiarli na sestru a jej pozornosť. Ona nechce byť zase sama.

Vidím, že sa úplne zanedbávame. Spolu ako muž a žena nič poriadne nemáme, nie je nič zorganizované a celé dni sa všetko točí iba okolo deti. Chcela by som, aby sme im dávali pevný pekný základ vzor do života. Deti však vidia len chaos a hádky kvôli ním. Manžela musím do ich do výchovy len tlačiť. Keď chce pokoj, pustí malému mobil. Tým sa nič nerieši, synovi čas aktívne nevenuje. Ja sa snažím ako môžem a neodsúvam ho.

Keď ostane s nimi, tak je nervózny. Nedokáže sa sám o nich postarať. Keby som mala trochu času a mala len domácnosť, riadila by som všetko aj sama. Iniciovala som aj poradňu, ale to sa mu nepáčilo.

Ak sa vyskytne príležitosť na pomoc v jeho rodine - napr. rodičom na chalupe, prípadne jeho sestre, tak vždy bez odvrávania a frflania ide. A to bez váhania a ochotne aj na úkor únavy a obety času. Keď mu to poviem, či to nevidí, tak chvíľu sa posnaží. Keď sa im nepomáha, tak zabudne a znova je doma pasívny.

Zo všetkého som už frustrovaná, smutná a znechutená. Nemám chuť ani na milovanie, pretože necítim žiadnu podporu a hlavne otvorenosť, že sme jeho rodina.

Ako sa to dá riešiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

poznáte syndróm vyhorenia, ktorý sa môže objaviť u zamestnaného človeka? Tak veľmi podobný sa môže objaviť aj v manželstve, či partnerstve a má podobné príznaky ako ten pracovný. Partneri sa cítia unavení, nemilovaní, vzťah ich už nenapĺňa, trávia spolu čoraz menej času a sú zo vzťahu dosť sklamaní. Toto sa často stáva, keď partneri na začiatku zamilovaní a túžiaci po sebe náhle prejdú do obyčajného života s povinnosťami a nedostatkom voľného času pre seba ako jedinca, tak aj pre seba ako pár.

Tým, že nemajú spoločné aktivity, alebo nemajú čas na spoločné aktivity sa sami sebe odcudzujú až do takej miery, že prestávajú v rodine fungovať ako pár a každý funguje samostatne. Teda ako jedinec s vlastnými pravidlami. Keďže prichádzajú deti, väčšinou ostáva doma s deťmi žena a muž sa stará o ekonomickú stránku. A keďže muž zabezpečuje peniaze, čo je bezpochyby jedna z najdôležitejších činností, tak často má pocit, že pre svoju rodinu urobil akurát tak dosť a aj on má nárok na oddych po práci. Ak mu zveríte na chvíľu deti, nevie čo s nimi. Preto väčšinou skončia pri telke, mobile, počítači.

Väčšinou je potom sklamaná žena. Tá sa najčastejšie venuje deťom a očakáva od muža to, že aj on sa zapojí do starostlivosti o deti a prevezme aspoň na chvíľu dozor nad deťmi, nech má ona spoň chvíľu pre seba. Ak muž odmietne, prípadne tvrdohlavo posiela manželku do práce, nech si to skúsi uživiť rodinu, tak prichádza sklamanie, pocit krivdy a veľký pocit nepochopenia, lebo aj žena, ktorá je doma s deťmi má obrovské množstvo povinností a práce, ktorá však u niektorých mužov pravidelne a u niektorých občas býva dehonestovaná a zatracovaná.

Keď ste žena, ktorej muž pravidelne vykrikuje, že čo už je len za prácu byť na materskej dovolenke, nepomôže v ničom, nemá záujem o kontakt s deťmi, prípadne Vám vyčíta fyzické nedostatky, ťažko potom môže očakávať náruživosť v spálni. No a potom sa nabaľuje jeden problém na druhý, partneri spolu nekomunikujú a zároveň sa odcudzujú.

Čo s tým?

Bez komunikácie to nepôjde. Vyhraďte si denne aspoň chvíľu na rozhovor, komunikujte o všetkom, čo ste robili cez deň, čo robili deti, čo nové sa naučili, čo partner v práci. Je veľmi dôležité robiť to pravidelne, urobiť si z toho rituál a spríjemnite si ho kávou, alebo niečím, čo Vám chutí.

Urobte si jeden deň do týždňa pre seba, len vy dvaja. Ak nemáte kde dať deti, dohodnite sa s priateľmi, alebo susedmi na tom, že si vzájomne postrážite deti.

Samozrejmé sú spoločné aktivity s deťmi.

Skúste do vzťahu a komunikácie dať viac zábavy a humoru.

Nevyťahujte minulosť a staré hriechy.

Neporovnávajte a nekritizujte.

Naučte sa pochváliť partnera, ale aj deti.

Pravidiel môže byť oveľa viac, doplňte si svoje vlastné pravidlá, ktoré vyhovujú Vám obom.

Ak Váš vzťah už nefunguje a vy neviete urobiť prvý krok, pozvite partnera na neutrálne miesto a otvorene sa porozprávajte o Vašom vzťahu. Pouvažujte o tom, ako ho zlepšiť, lebo je pravdepodobné, žeby sa tým mohol zlepšiť aj Váš sexuálny život.

Keď partner odmieta návštevu poradne, nenúťte ho. Návštevu poradne môžete absolvovať aj sama, dozviete sa určite pár dobrých rád, ako zlepšiť svoj vzťah.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online