Ako sa naučiť hovoriť o svojich pocitoch a potrebách?

Zodpovedané
11. mar 2023

Dobrý deň,

mám niekoľko mesiacov trvajúci - zatiaľ neoficiálny vzťah s mužom, s ktorým sme kompatibilní osobnostne a aj fyzicky. Je o niekoľko rokov mladší, študent vysokej školy, vekový rozdiel však necítim. Trápi ma strach hovoriť s ním otvorene o svojich pocitoch. Bojím sa odmietnutia a nepochopenia a jeho straty. Takýto strach som mala aj v predošlých vzťahoch. Tu to však nastalo najmä vtedy, keď trochu spanikáril a zľakol sa toho, čo medzi nami vzniká. Vzťah nechávame plynúť. Zároveň však znegoval niektoré veci, ktoré mi na začiatku povedal. Chcela by som vedieť ako to teda cítil, cíti, či by chcel viac časom alebo už aj teraz.

Pôvodne som o tom s nim už nechcela hovoriť, len to nechať plynúť, no ten pocit smútku vo mne trvá dlhšie.

Mám to risknúť a opýtať sa ho na náš vzťah?

Veci, o ktorých sme už hovorili, sa mi zdali nejasné, pretože pred tým reagoval inak, než potom...

Mám mu prejaviť city a povedať mu, že som cítila aj smútok?

Mám skúsiť posunúť vzťah a zariskovať?

Mám ho zoznámiť s niekym mne blízkym?

Pôvodne sme hovorili aj o bývaní spolu u mňa, on prvý to navrhol. Možno by to však bolo pre neho skoro. Bolo by to však riešenie ako sa spoznať viac a byť spolu viac, pretože vzhľadom na naše povinnosti sa stretávame raz za týždeň a niekedy nevychádza ani to, cítim sa osamelá a chýba mi.

Taktiež neviem, či byť úprimná vo veci ako som riešila tie moje pocity z toho rozhovoru. Potrebovala som sa o tom zhovárať a nebolo s kým. To bol dôvod prečo som sa registrovala na cca mesiac na zoznamku, kde som sa s opačným pohlavím rozprávala, avšak len o ňom. Nič zlé som neurobila, no byť som tam nemala.

Aj môjho som spoznala cez zoznamku, tiež sme si písali (aj o vzťahoch, avšak bývalých, keďže sme boli rozídení). Pýtal sa však, či nejaké iné zoznamky mám a moja odpoveď bola záporná. Snažila som sa tam totiž len zistiť, čo s mojím vzťahom. O toho človeka prísť nechcem, ale potrebujem to vyriešiť. Bojím sa mu aj o tom povedať. Bojím sa s ním hovoriť otvorene o nás, o tom, že mi na ňom záleží. Urobila som chyby a potrebujem ho viac. Bola som smutná z určitých dôvodov.

Ako sa naučiť hovoriť o svojich pocitoch a potrebách?

Bráni mi strach, najmä preto, že mi na ňom záleží.

Ďakujem

Dobrý deň,

najradšej by som Vám napísala, že áno, prejavte svoje city a povedzte mu, čo k nemu naozaj cítite. Žiaľ, musím napísať úplný opak. V žiadnom prípade to neriskujte a nepovedzte mu to, čo cítite. V tej chvíli by sa Váš vzťah posunul na inú koľaj a partner by sa Vám zrejme začal vyhýbať. Zdá sa Vám to nelogické? Aj mne, ale žiaľ taká je realita. Dňom ako mu poviete, čo k nemu cítite, tak prestane mať záujem.

Muži chcú sebavedomé samostatné ženy, ktoré poznajú svoje kvality a majú presné pravidlá a mantinely, ktoré musí dodržiavať každý chlap, ktorý chce o takúto ženu zabojovať. Áno, čítate správne, zabojovať. Keď mu vezmete možnosť bojovať o Vás tým, že mu poviete všetko, čo k nemu cítite, prestanete byť pre neho výzva. Získal Vás totiž veľmi ľahko a ani sa nemusel veľmi snažiť. A pouvažujte trochu, čo má pre Vás väčší význam, to čo ste získala ľahko alebo to, na čom ste museli ťažko „makať“?

Preto máte správne obavy z toho, hovoriť s ním otvorene, pretože sa bojíte, že ho stratíte. Otvorene hovoriť o svojich pocitoch môžete s kamarátkou. Nie však s mužom, s ktorým chcete mať vážny vzťah. Vaša taktika by mala byť opačná. Nechať ho, nech Vás naháňa on. Občas mu nedvihnúť telefón a potom mu zavolať späť, že máte toho naozaj veľa. Keď začne hovoriť o citoch, zastaviť ho a povedať, nech to nekomplikuje, ved vám je dobre aj tak. V žiadnom prípade sa netreba pýtať na to, čo k Vám cíti a kedy sa to už posunie ďalej. A už vôbec nespomínať spoločné bývanie. Všetky zásadné návrhy na upevnenie Vášho vzťahu musí vysloviť ako prvý. Vy môžete len tak spomenúť, ale pocit, že to vymyslel on mu neberte.

A tiež mu neberte pocit, že je o Vás obrovský záujem a nie je problém kedykoľvek ho nahradiť.

Uvedomujem si, že to, čo som Vám napísala je presný opak toho, čo ste plánovali urobiť vy. Ale sama vidíte, že keď čo len spomeniete slovo pocit vo Vašej komunikácii, okamžite sa s Vašim vzťahom niečo deje. On sa začne odťahovať a vy začnete zachraňovať vzťah ubezpečovaním o svojom cite k nemu. Ako to asi môže dopadnúť? Útekom z jeho strany, samozrejme. Lebo možno ste takého zažila, ale ja nepoznám muža, ktorý by rád riešil city a pocity.

Internet ponúka veľké množstvo materiálu, skúste si niečo na túto tému preštudovať.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online