Ako ukončiť manželstvo s manipulátorom?

Zodpovedané
26. aug 2023

Dobrý deň,

s manželom sme 10 rokov, máme dve deti: 9,5-ročné a 5,5-ročné. Posledných päť rokov som bojovala o vzťah, prosila, hovorila ako sa cítim, prečo sa tak cítim. To už v tejto chvíli nie je podstatné. Uvedomila som si a prijímam, že v tomto nefunkčnom vzťahu som len kvôli deťom.

Život zariadil, že mám vlastný byt plus úspory (dar, dedičstvo). Manžel je manipulátor, dokonca vykazuje známky psychopata. Teda z tej psychologickej stránky a to až tak, že som začala o sebe chvíľami pochybovať.

Manžel má ešte matku, ktorá za ním samozrejme stojí i napriek tomu, že vie, ako sa mi s ním zle žije. Ja nemám nikoho - ani rodičov, ani súrodencov.

Ako mám zvládnuť odchod od neho?

Varujú ma, že to nezvládnem sama s dvoma deťmi každý druhý týždeň. No to napätie, ignorácia, sarkazmus, uštipačnosť z jeho strany je na psychiku. Deptá a desí ma to.

Ako v zdraví z tohto vzťahu von?

Moja predstava, že kvôli deťom sa budeme vedieť dohodnúť/ustúpiť bola zrejme naivná.

Ďakujem

Dobrý deň,

chcete odísť z nefunkčného vzťahu, pretože žijete s manipulátorom. Zároveň sa však bojíte, že to nezvládnete. Uviedli ste, že podmienky pre odchod máte ideálne, pretože máte vlastný byt a aj prostriedky na bežný život. To je naozaj v tejto situácii výborná správa, pretože veľa žien v podobnej situácii ako vy si nemôže dovoliť odísť presne z dôvodu, že nemajú kam ísť a nemajú skoro žiadne prostriedky a zdroje.

Tým pádom je jasné, že budete potrebovať hlavne psychickú pomoc. Spomenuli ste, že nemáte blízku rodinu, ani rodičov a ani súrodencov. Rodinou však nemusíme za každú cenu označovať ľudí, s ktorými sme príbuzní. Rodinou môžu byť aj Vaši priatelia a známi, ktorých úprimne zaujíma ako sa Vám darí a ako sa máte.

Pouvažujte preto, či takýchto ľudí nemáte vo svojom okolí, bolo by to pre Vás jednoduchšie. Váš partner zrejme použije všetky spôsoby manipulácie, ktoré ovláda, len aby sa Vám odchod nepodaril. Predpokladám, že skúsi techniky, ktoré súvisia s citovým vydieraním. Možno sa aj dá do role obete a ak to nebude mať žiadny efekt, môže prejsť až do agresivity. Nedajte sa nijako vyprovokovať. Skúste nahodiť postoj, že Vám je to úplne jedno, že to vo Vás nevyvoláva žiadne emócie. Pre manipulátora totiž nie je nič horšie, ako to, keď jeho premyslené manipulatívne správanie nevyvoláva žiadne reakcie.

No a na posilnenie Vašich síl a na psychickú „výpomoc“ by sa Vám zišli ľudia, ktorí Vám pomôžu. V prvom rade si nájdite terapeuta, ktorý sa zaoberá témou manipulácie. V niektorých prípadoch vedú títo odborníci aj rôzne podporné skupiny, kde učia, ako sa postaviť za seba a ukončiť manipulovanie a aj spolužitie s manipulátorom. Pre Vás by takáto skupina bola úplne ideálna. Naučili by ste sa, ako zvládať manipulatívneho partnera, ale zároveň by ste spoznali nových ľudí. Je teda toho viac, čo môžete urobiť.

Najťažšie je asi urobiť ten prvý krok a spustiť tú lavínu. Potom to už ide aj samé. Tak sa nebojte a vykročte. To zlé ste si už odžili. Teraz je najvyšší čas, aby ste boli konečne šťastná.


V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online