Ako vyriešiť problémové spolužitie so svokrovcami?

Zodpovedané
1. feb 2023

Dobrý deň,

už 8 rokov bývame spolu so svokrovcami v poschodovom rodinnom dome - všetci v hornej časti. Mám 6-ročného syna a teraz čakám ďalšie bábätko.

Môj problém spočíva v tom, že svokrovci stále vykrikujú, že je to ich dom. My tu vôbec nemáme slovo. Nemôžeme tu nič prerábať a ani kúpiť. Vôbec ich nezaujíma, že by sme potrebovali ešte miesto pre deti. Ja rodičov už nemám. Viem, že to znie sebecky, ale moje úspory a plat nevystačia na kúpu bytu a manžel vlastne ani nechce odtiaľ odísť. Keď sme dávnejšie mali na to príležitosť, tak manžel robil cirkus, že on jednoducho neodíde. On si na rodičov zvykol od detstva a je mu fakt všetko jedno.

Svokor má demenciu, je psychicky chorý, narcistický, nenávidí nikoho. Aj svokra sa ho bojí. Je to zložitá situácia.

Aké riešenie zvoliť v tejto situácii?

Ďakujem

Dobrý deň,

Vaša situácia nie je veru závideniahodná. Tak si to zopakujme, aby sme v tom mali jasnejšie. Bývate so svokrovcami v rodinnom dome, všetci na jednom poschodí. Priznám sa, už toto pre mňa nie je jasné. Všetci na jednom poschodí? Čo sa teda deje na tých iných poschodiach? Ak je len jedno, to Vaše, predpokladám, že je ešte minimálne prízemie. Býva tam niekto iný? Alebo? Žiaden priestor, ktorý by v budúcnosti vedel byť Vašim novým bývaním?

Totiž už skutočnosť žiť so svokrovcami v jednom dome mi pripadá veľmi odvážny čin, nieto ešte žiť s nimi na jednom poschodí. Svokor je zrejme dominantná postava v domácnosti a všetko sa robí k jeho spokojnosti, lebo niet toho, kto by sa mu postavil. Svokra sa ho bojí, takže v nej oporu zrejme hľadať nemôžete a Váš manžel si postavil hlavu a odísť inam nechce. Na druhej strane, načo by to robil, on v tejto situácii žil aj predtým, pozná ju a je na ňu zvyknutý.

Tu teda vidím dva problémy. Nikto okrem Vás nechce a nemá záujem nič na tejto situácii meniť. Vy zase nemáte, aspoň mi to tak pripadá, žiadne slovo a žiadny z návrhov, ktorý prinesiete nie je akceptovaný. Vaše financie však nestačia na to, aby ste sa osamostatnili. A zrejme to bude ešte horšie, pretože do tejto situácie sa Vám podarilo otehotnieť a čakáte prírastok. Čiže dá sa predpokladať, že ak Vám nestačili na osamostatnenie Vaše úspory a plat, nebudú Vám stačiť úspory a materská.

Pýtate sa, či niečo podniknúť, alebo sa s tým zmieriť.

Práve v tejto chvíli toho asi veľa nie je, čo by ste mohli podniknúť. Čakáte dieťa a jeho zdravie by malo byť prvoradé. Každá veľká životná zmena by sa mohla odzrkadliť na jeho a Vašom zdraví. Takže momentálne sa snažte čo najviac vyhýbať stresovým situáciám a pripravujte sa na príchod nového člena.

Ak je to možné, začnite si odkladať a šetriť koľko sa dá, budete sa cítiť istejšia.

Spomenuli ste, že rodičov už nemáte. A čo ďalší príbuzní? Je niekto na koho by ste sa mohli v prípade potreby obrátiť?

A čo bývalé kolegyne, priateľky?

Keby sa situácia zhoršila, oslovte terapeuta. Teraz mnohí pracujú aj online. Pomôže Vám usporiadať myšlienky a zvážiť Vaše možnosti.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online