Ako zachrániť naše manželstvo?

Zodpovedané
1. feb 2023

Dobrý deň,

mám manžela, s ktorým máme 2-ročné dvojičky. Je fajn otec, ale prekáža mi, že je nervák. Za všetko nerváči. Aj pri varení a nadáva, keď mu niečo nevyjde. Na mňa tiež vie slovne vyskočiť, aj keď ja s ním stále rozprávam slušne. Máme napätú situáciu aj sa hádame, niekedy mám pocit ako keby som sa aj ja začala meniť a bola ako on. Je mi z toho zle, pretože som inak pokojný človek. Stále mi vyčíta, že si ho neviem zastať, ale prečo by som mala, pri takom správaní, aké má ku mne.

Ale teraz som zistila, keď odišiel za prácou do zahraničia, že s deťmi nám to ide super. Vôbec nie sú zlé, začali sme sa spolu veľa hrať, sú pokojnejšie. Až mi to prišlo čudné, že čo sa stalo. Ale ako sa hovorí, ak je spokojná matka, tak aj deti. Uvidíme aké to bude, keď sa teraz vráti. Manžel mi ešte vyčíta, že máme málo sexu. Je to pochopiteľné, keďže sa nonstop venujem deťom a potom mi chýba energia na iné aktivity. Vyžaduje, aby som sa pred sexom upravila, chce zažívať vášnivé milovanie. Ja tvrdím, že už nemáme 20 rokov a stále sa vášnivý sex nedá zažívať. Neviem čo robiť, on už aj rozmýšľal nad rozvodom, lebo nám to neklape.

Ako zachrániť naše manželstvo?

Ďakujem

Dobrý deň,

v prvom rade sa Vás chcem opýtať, ak chcete zachrániť manželstvo, tak prečo vlastne?

Podľa opisu nie je Váš manžel práve ideálny človek. Je nervák, ktorý kedykoľvek vybuchne, chce viac sexu a to ešte pri kompletnom nastrojení partnerky, deti sú z neho nervózne, vy unavená, hádate sa a on už zvažoval rozvod.

Prečo mám pocit, že Vám to je jedno? Skúste sa zamyslieť, čo k nemu cítite. Je to láska? Priateľstvo? Alebo už len ľahostajnosť?

Ak chcete zachraňovať manželstvo, nemyslím si, že je šťastné rozhodnutie to, že manžel odišiel pracovať do zahraničia. Je to síce pre Vás oddychové obdobie, ale môže skončiť úplným odcudzením, kedy vy budete spokojná, ale sama s deťmi a on bude hľadať pochopenie u inej. Ak ste už nad takou možnosťou uvažovali, alebo si ju viete predstaviť, v poriadku, je to Vaše rozhodnutie, ale ak ho nechcete stratiť, urýchlene začnite niečo robiť.

Tak ešte raz.
Úprimne si položte otázku, čo cítim, keď myslím na svojho manžela. Sú tam prevažne negatívne emócie? Predstavíte si ho napríklad v situáciách, kedy je nervózny, naštvaný a napáda Vás?

Čo cítite, keď je mimo domu? Cítite úľavu a deň, keď sa má vrátiť domov je pre Vás koniec pokoja a kľudu? Alebo sú tam aj pozitívne emócie? Spomeniete si aj na chvíle, kedy ste boli spolu a bolo vám fajn? A máte vôbec také zážitky?

Skúste vymenovať jeho tri negatívne a tri pozitívne vlastnosti. Negatívne asi máte okamžite. Keď máte vymenovať tri pozitívne, neviete si spomenúť, alebo Vám to trvá nekonečne dlho. Vôbec sa v tejto súvislosti nechcem zastávať mužov, chcem len zistiť, či ešte má vo Vašom prípade zmysel zaoberať sa Vaším vzťahom. Je totiž možné, že Váš manžel nestojí za veľa a Vám by bolo skutočne lepšie, keby ste boli sama. Skúste si predstaviť, že má novú známosť. Vyvoláva to vo Vás nejaký pocit? Napríklad žiarlivosť? Alebo je Vám to úplne jedno? Ak si na tieto otázky pravdivo odpoviete, zistíte, či má zmysel zachraňovať Vaše manželstvo.

A ak neviete, nechajte to tak. Vy ste si už ideálne riešenie našli a zdá sa, že Vám obom vyhovuje. Niekedy je najlepšie nerobiť nič a ono sa to vyrieši aj bez Vás.

Myslím si, že párová terapia by bola pre Vás oboch vhodná. Pouvažujte o tom.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online