Ako zdvorilo povedať neveste, aby v prítomnosti svokrovcov hovorila po slovensky?

Zodpovedané
4. mar 2023

Dobrý deň,

naša nevesta pochádza z maďarsky hovoriacej obce. S vnukom sa aj počas našej prítomnosti rozpráva po maďarsky. Nevesta a aj vnuk hovoria aj po slovensky.

Našej rodine je veľmi nepríjemné, lebo im nerozumieme.

Ako jej to povedať, aby sa jej to nedotklo?

Boli by sme radi, keby v našej prítomnosti hovorila iba po slovensky.

Ďakujem

Dobrý deň,

nepoznám povahu Vašej nevesty, a preto ťažko pochopím, prečo by ju mala uraziť požiadavka, že má hovoriť po slovensky. Ale dajme tomu, že je tu taká možnosť. Skúsme teda pre Vás vymyslieť pár riešení tejto situácie.

Prvá je, že slušne, ale priamo požiadate nevestu, aby hovorila po slovensky, lebo /a teraz dajme do požiadavky niečo pozitívne/ si myslíte, že hovorí k veci a naozaj Vás jej názor zaujíma.

Alebo je možné ísť na vec prakticky a vždy požiadať vnuka o to, aby tlmočil to, čo hovorí jeho matka. Po pár takýchto žiadostiach o tlmočenie sa môžete opýtať, či nie je predsa len jednoduchšie, aby hovorili všetci po slovensky.

Ďalšou z možností je obrátiť sa na syna, aby to dal do poriadku a požiadal manželku o takúto vec.

Rovnako aj vy môžete svojho vnuka požiadať o to, aby na Vás hovoril Vaším rodným jazykom, s očakávaním, že sa jeho matka pridá.

Je množstvo ďalších možností, ako požiadať nevestu o takúto službu. V prvom rade treba byť asi úprimný a pri vyslovovaní požiadavky ju neobviniť spôsobom: „Ty vždy pred nami hovoríš po maďarsky, lebo....“. Skôr treba hovoriť o svojich pocitoch. Napríklad: „Keď začneš hovoriť po maďarsky, vždy mám pocit, že ..."

Píšete, že chcete vedieť, ako zdvorilo požiadať nevestu, tak určite viete, že sa musíte vyhnúť obviňovaniu, výčitkám, irónii a ďalším negatívnym javom.

Ale ak sa na takúto základnú vec a požiadavku Vaša nevesta urazí, zrejme tam nebude problém v akom jazyku vediete komunikáciu, ale už samotný vzťahový problém, ktorý má Vaša nevesta s Vami. A v tom prípade je ale úplne nepodstatné, v akom jazyku to je.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online