Čo dokáže ublížiť narcisovi a manipulátorovi?

Zodpovedané
30. jan 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom vnímania emócií u narcisa a manipulátora.

Existuje niečo, čo by mu dokázalo ublížiť?

Teda okrem ignorovania jeho ega a neskočenia mu na jeho triky ako zrkadlenie.

Ďakujem

Dobrý deň,

predpokladám, že ste sa už touto témou zaoberali. Možno máte preštudované rôzne publikácie z oblasti psychológie. Usudzujem tak z otázky, ktorú ste položili. Zdá sa, že už používate niektoré techniky - napríklad ignoráciu a zrkadlenie.

Myslím však, že ísť do komunikácie s úmyslom ublížiť, aj keď sa jedná o narcisa a manipulátora nie je veľmi šťastné riešenie. Každá akcia totiž vyvoláva reakciu.

Ak použijete negatívnu emóciu, tak je predpoklad, že sa Vám negatívna vráti. A potom sa môže stať, že sa v komunikácií budú objavovať už len negatívne emócie, ktoré budú mať tendenciu zvyšovať svoje napätie.

V tomto prípade by som možno zvolila možnosť, ktorá sa asi neočakáva. Teda na negatívnu emóciu odpovedať kladnou. Druhú stranu najviac prekvapí to, keď ste spokojná a vyrovnaná, aj keď sa druhá strana intenzívne snaží o opak.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online