Je môj muž chorobný klamár?

Zodpovedané
17. sep 2023

Dobrý deň,

s mužom sme spolu 6 rokov a už po jednom roku začal s prvým veľkým klamstvom. Keďže sme mali už v tom čase dieťa, odpustila som mu. Odvtedy sa to točí stále dookola. Klamstvá sa týkajú peňazí, robí si dlhy poza môj chrbát na úkor rodiny. V podstate si aj zo 4x písal s inými ženami - sex chat. Dnes som prišla zase na veľké klamstvo - rozbalila som obálku z banky a tam ďalší úver.

Čo mám robiť?

Mám sa s ním rozísť sa, alebo mu mám pomôcť ísť k psychológovi?

On hovorí, že by išiel a myslí, že má problém. Neviem, či to má vôbec cenu. Toto je už jeho naučená formulka a ja už nevládzem odpúšťať.

Môže mať nejaký problém z detstva, že ho toto stále baví?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

Vaša situácia nie je vôbec jednoduchá. Manžel pred Vami zatajuje finančnú situáciu Vašej rodiny a tak ani netušíte, či a aké pôžičky si vzal bez Vášho vedomia. Ste manželia, preto by ste mali mať informácie o tom, aké pôžičky má čerpané a ako ich spláca. Lebo môžete skončiť u exekútora. Prečo aj vy? Lebo tak ako majetok, tak aj dlhy sú Vaše spoločné.

Berie si Váš manžel pôžičky na bežné výdavky a keď nevládze splácať jednu, vezme si ďalšiu, ktorou zaplatí časť pôvodnej a zvyšok minie? Berie si pôžičky na luxusné veci? Alebo je patologický hráč, tipuje, stávkuje, hrá automaty? Nič neviete. Ste pripravená na to, že ak by sa niečo stalo, napríklad by ochorel, viete fungovať ďalej? Zodpovedný muž sa snaží zabezpečiť svoju rodinu pre zvláštne prípady napríklad úsporami, poistkami. U Vás je to presne naopak.

Najradšej by som Vám poradila, aby ste vzali nohy na plecia a utekali čo najďalej. Táto situácia totiž neveští nič dobré. To, že Vám nehovorí o nových pôžičkách tomu tiež nepridáva na dôveryhodnosti. Zdá sa, že Váš manžel žije a užíva si teraz a budúcnosť je pre neho nepodstatná. Je však množstvo ľudí, ktorí splácajú dlhy manželov a partnerov a ich jediná chyba bola, že sa dali dokopy s nesprávnym človekom.

Vo Vašom prípade treba konať okamžite. Netušíte totiž, aká pôžička narastá o úroky z omeškania, prípadne aká exekúcia sa pripravuje.

Preto Vám odporúčam napísať do Právnej poradne a zistiť si, aké možnosti máte, aké registre dlžníkov sú prístupné verejnosti. Prípadne, kde všade sa dajú zistiť informácie o dlžných sumách.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online