Mám ostať s manželom, ktorého nemilujem?

Zodpovedané
13. mar 2023

Dobrý deň,

chcela by som Vás poprosiť o Váš názor na moje manželstvo. Som vydatá 8 rokov. Brali sme sa po necelom roku od zoznámenia a dobre sme sa ani nepoznali. Keď sa spätne zamyslím, tak som sa viac menej vydala preto, že som už chcela rodinu. Lásku k manželovi som necítila. Dokonca ma ani fyzicky nepriťahoval.

Narodil sa nám syn, ktorý má zdravotný problém, preto sme sa rozhodli ďalšie deti nemať.

Manžel je hrozný introvert, nevieme sa spolu ani rozprávať. Nemá žiadne koníčky, nie je spoločenský, nemá žiadnych kamarátov a viac menej mu život doma na gauči v obývačke vyhovuje. Ja som pravý opak. Rada športujem, chodím do prírody, rada komunikujem s ľuďmi, spoznávam nové miesta a pravdupovediac ma život s mojím mužom neskutočne ubíja. Nemáme žiadne spoločné aktivity a jemu je to v podstate jedno.

Snažili sme sa o tom rozprávať. Mám pocit, že on ma v tomto smere vôbec nechápe. Som z toho vzťahu strašne otrávená. Drží ma pri ňom len náš syn, keďže spolu dobre vychádzajú. Inak je náš vzťah úplne nefunkčný, rozprávame sa len o domácnosti a synovi.
Takto to v podstate funguje aj u jeho rodičov.

Keď sme sa o tom snažili rozprávať, tak sme sa len hádali a ja už na to nemám energiu.

Mám ostať s manželom, ktorého nemilujem?

Ďakujem

Dobrý deň,

veľmi ťažko sa mi odpovedá na Vašu otázku. Odpoveď na túto otázku je ťažká hlavne kvôli tomu, že nepoznám detaily Vášho vzťahu a odpovedať si musíte hlavne vy sama.

Dúfam, že chápem správne, že tento problém Vás skutočne trápi, ale nie je to problém, ktorý treba riešiť akútne. To znamená, že nie je nutné sa rozhodnúť hneď, lebo napríklad do týždňa musíte byť preč zo spoločnej domácnosti. A keďže času máte dosť veľa a syn s manželom vychádza veľmi dobre a vy nemáte iný vzťah, ktorý by Vás nútil k okamžitým činom, nechajte to tak a zatiaľ nerobte nič.

Spomenuli ste, že máte radi šport, ľudí a rôzne aktivity. Super, užite si ich. Veď kto povedal, že manželia musia robiť všetko spoločne.

Máte pasívneho manžela? Stáva sa, ale to Vám predsa nebráni ísť von, alebo športovať. Jeho zase nebaví a nechce sa mu byť príliš aktívny? Tak nech leží na gauči pri telke. Vy ste úplne iná a jemu je to jedno. Tým pádom Vám nič nebráni, aby ste si našli skupinu ľudí, ktorí sú podobní Vám.

Robte veci, ktoré Vám prinášajú potešenie a akceptujte, že Váš manžel je iný. Ak by ste ho predsa len prinútila niekam ísť, boli by to ešte väčšie nervy, ako máte teraz. Tiež by ste neboli nadšená, keby Vás prinútil ľahnúť si a len tak ležať.

Skúste teda aspoň na chvíľu vyskúšať takýto model fungovania. Počas neho sa môže stať čokoľvek. A tiež získate čas na rozmyslenie, ako by ste chcela žiť a ako to zariadiť.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online