Mám ostať vo vzťahu kvôli deťom?

Zodpovedané
23. apr 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej situácie. Mám o 16 rokov staršieho priateľa, s ktorým som tri roky. Máme 1,5 ročnú dcérku a teraz som znovu tehotná.

Z predchádzajúceho manželstva mám syna. Bývame u mojich rodičov. Partner celú zimu nepracoval. Moji rodičia prerobili celý dom, máme krásny dvor a bazén. Môj priateľ si to však neváži. Rodičom sme na prerábku domu neprispeli ani eurom. Predtým, ako sme tu začali bývať sme sa dohodli, že budeme prispievať 300 eur na domácnosť a pomôžeme im utiahnuť veľký dom.

Môj partner od augusta 2018 nepracoval. Ležal pri telke a bolo mu všetko jedno. Hral sa s deťmi, občas málo pomohol v domácnosti. Ja som mu to vyčítala a rodičia to vyčítali mne. Cítim tlak z každej strany. Asi som si ho prestala vážiť ako muža, otca a živiteľa rodiny. Veľakrát sme sa o tom bavili, máme však rozdielne názory a vždy to skončilo hádkou. Väčšinu času sa už ani nebavíme.

Ďalšie bábo som nechcela, on chcel a ja som mu verila. Bojím, čo bude s nami. Som z tohto vzťahu zničená a trápi to celú rodinu. Viem, že keby ostanem sama, tak mi naši pomôžu.

Mám ostať vo vzťahu kvôli deťom?

Ďakujem

Dobrý deň,

určite je dôležité, aby ste si boli vy istá aký je Váš vzťah s priateľom. To, že ste rodičia je jedna vec a to, že ste partneri druhá.

Ak naozaj máte pocit, že sa už so vzťahom nedá nič robiť, určite nemá význam v ňom ostávať.

Viete, byť vo vzťahu s niekým, s kým nie ste šťastná? Byť s niekym kvôli deťom je hlúposť. Ako potom môžu byť Vaše deti šťastné? Keď človeka, s ktorým žijete nemilujete a nemáte funkčný vzťah neobídete sa bez napätia, hádok, konfliktov.

Takéto prostredie určite nie je dobrým prostredím pre rast a vývin dieťaťa. A vy budete v nefunkčnom vzťahu ešte 20 rokov. Čo potom, keď deti odrastú?

Skúste sa však zamerať na váš vzťah. Píšete, že ste si partnera prestali ASI vážiť. Sú Vaše konflikty len kvôli tomu, že nepracuje? Prečo vlastne nepracuje? Nevie si nájsť prácu a je z toho zúfalý? Alebo proste nechce pracovať?

Pre mladú rodinu taktiež nie je výhra bývať s rodičmi. Môžu byť akokoľvek úžasní.

Pouvažujte nad Vaším vzťahom s priateľom, prípadne navštívte nejakú poradňu, alebo vyhľadajte pomoc. A uvidíte.

Prajem Vám veľa úspešných rozhodnutí.

Mgr.Veronika Rosinová
Poradenské a konzultačné centrum Nové Zámky, Súkromná poradňa psychológa
web: www.pkc-psycholog.eu
tel: 0917 022 755
mail: rosinova.pkc@gmail.com