Manžel mi nepomáha s domácnosťou. Ako ďalej?

Zodpovedané
8. sep 2023

Dobrý deň,

rada by som sa poradila ohľadom môjho problému. Manželia sme 8 rokov, máme dve krásne a zdravé deti. Muž má dve práce a ja riešim deti, domácnosť a prácu.

Keď príde z jednej práce, tak ide do druhej. Alebo ide na záhradu, garáže a niečo robí. Neopýta sa ma, či mi treba pomôcť nakúpiť, navariť, či nechcem zobrať deti von.

Už som z toho zúfalá. Ja deťom pripravujem raňajky, desiatu, obed, olovrant, večeru + všetko okolo domácnosti. Keď potrebujem ísť do obchodu, alebo len tak sa vyvetrať, sadnúť na kávu s kamoškou - hneď otázka, či beriem aj deti. Alebo mi po pol hodine zvoní telefón, kde som tak dlho. Už to nezvládam.

Stále nechápe, že keby aspoň vyloží umývačku riadu, alebo by raz v živote povysával dom, tak by som bola šťastná ako blcha. Mám pocit, že už mi z toho začína prepínať. Nevím ako ďalej. Toľkokrát som mu to vysvetlila, že je toho na mňa veľa. Ja sa posťažujem, on pohundre a zasa som v jednom kolotoči.

Ako ďalej?

Ďakujem

Dobrý deň,

vo Vašom prípade a po prečítaní Vášho príspevku by som sa len opýtala, kedy to obaja všetko stíhate? Lebo v tomto prípade veľmi nemám čo vyčítať samozrejme ani Vám, ale ani Vášmu manželovi. Pretože ako ste napísali, keď príde z jednej práce, ide do druhej. A ak má náhodou trochu voľna, tak niečo porobí na záhrade alebo v garáži. Ospravedlňte moju netaktnosť, ale čo mu už môžeme vyčítať? Že nevyloží umývačku?

Keď tak nad ním uvažujem, zdá sa, akoby Váš manžel prísne rozdelil práce na mužské a ženské. Mužské v tom je doma, lebo to pozná, takže jeho je zarábanie peňazí, práca na záhrade a v garáži. Vyzerá to tak, že dlhodobo nezvláda to, v čom sa nevyzná, teda starostlivosť o deti, o domácnosť a iné podľa neho ženské práce. Preto Vám o 30 minút volá, aby ste už prišli, lebo to nezvláda. Bojí sa, že niečo pokazí.

Vôbec ste nespomenuli, že ako Váš manžel trávi voľný čas. Ide si pokecať s chlapmi na pivo? Alebo na futbal? Nič také ste nespomínali, takže asi nie.

Preto by bolo asi najlepšie, nezaťažovať ho ďalšími povinnosťami. Keď si chcete pokecať s kamarátkou, požiadajte o pomoc niekoho iného. Napríklad starých rodičov, niekoho z rodiny, susedu, prípadne si nájsť niekoho na stráženie za peniaze.

Čo ma však zaráža je, že zrejme netrávite žiaden čas spolu, len vy dvaja. Raz za čas by ste mali podniknúť niečo len vy dvaja, aby ste neskončili tak, že všetok čas budete venovať len práci a starostlivosti o deti, ale vy si už nebudete mať čo povedať.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online