Nastáva takýto vzorec správania u narcistu?

Zodpovedané
7. feb 2023

Dobrý deň,

narcista odišiel od nás sám. Teda jeho predmet záujmu je už iná žena. Dal mi veľmi dobré podmienky pre mňa a deti. Tvrdí však, že má výčitky.

Čo od neho môžem očakávať?

Dá nám pokoj a bude si žiť svoj nový život?

Bude nás časom otravovať?

Keď už raz stratil o mňa záujem, je to definitívne a bude chcieť mať pokoj od nás alebo v rámci nudy sa môže stať, že mu prepne naspäť kontrolka, že zmení názor?

Ďakujem

Dobrý deň,

Vaša otázka je, či sa môže narcista vrátiť. Samozrejme, že sa môže vrátiť, on je predsa ten najdôležitejší a on rozhodne o tom, či je správna chvíľa na návrat.

Snažím sa však z Vašich slov zistiť, ako ste prišli na to, že Váš partner je narcista. Lebo to, že sa postaral o Vás aj o deti veľmi nezodpovedá správaniu narcistu. Naopak, typické správanie by v jeho prípade bolo, že to, že odchádza za inou ženou, je len Vaša vina, lebo... A tu príde výpočet Vašich negatívnych vlastností.

On jednoducho musel odísť, lebo s Vami sa naozaj nedá žiť, aj keď sa snažil a urobil pre to všetko. Aj preto si neviem predstaviť narcistu, že sa o niekoho postará. Snáď iba vtedy, keby to bolo spojené s maximálnou reklamou, cez ktorú by mohol pôsobiť na verejnosť, aký je dokonalý a úžasný. Taktiež výčitky svedomia a narcizmus? Môže hovoriť o výčitkách svedomia, ktoré v skutočnosti nemá, ale len v tom prípade, že z toho vyplynú pre neho výhody. Čiže napríklad pokojnejší odchod alebo rozchod, alebo uznanie okolia, aký je rozumný. Jednoducho čokoľvek, z čoho bude mať výhody pre seba.

Takže sa teraz môžeme vrátiť k Vašej otázke. Áno, narcista sa môže vrátiť, či dožadovať návratu, ale len v prípade, že z toho bude niečo mať. Porozumenie, pochopenie, či lásku by som tam však nemiešala. To by bol pre neho príliš malý bonus. Ale také pravidelné uisťovanie o jeho dokonalosti, alebo nekonečný obdiv, to by už v narcistovi skôr rezonovalo a kvôli tomu by mohol pomýšľať na návrat.

Predpokladám však, že nič podobné sa z Vašej strany nedeje. Ak ste mali doma skutočného narcistu, môžete pokojne spávať. Myslím, že jeho návrat nehrozí.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online