Neviem prejaviť city voči rodičom a súrodencom. Ako to zmeniť?

Zodpovedané
20. máj 2023

Dobrý deň,

mám manžela, dvojročnú dcérku a ďalšie bábätko na ceste. Veľmi ich ľúbim a každý deň im to opakujem. S dcérkou sa stále túlime a niekoľkokrát denne jej opakujem, že ju veľmi ľúbim. S manželom máme pekný vzťah, tiež sa potúlime a povieme si, že sa máme radi.

Môj problém je však moja ostatná rodina. Aj napriek tomu, že mám veľmi rada svojich rodičov a svojich dvoch súrodencov, nedokážem ich objať, pohladiť a povedať mám Vás rada. Dokonca mi robí problém dať im čo i len bozk pri stretnutí. Nechápem prečo to tak je. Takto fungujem už od nepamäti a viem, že to mojich rodičov, teda najmä moju mamu trápi.

Ako to môžem v sebe zmeniť?

Ďakujem

Dobrý deň,

je to zvláštna situácia, že na jednej strane prejavujete úprimnú a nehranú lásku svojej rodine, čiže manželovi a deťom a vôbec neviete prejaviť intimitu rodičom a súrodencom. Dokonca sa tomu vyhýbate. Vám robí zle už len dotyk pri stretnutí.

Človek je jedinečný tvor už len tým, ako u neho všetko funguje, keď je všetko v poriadku a ako nefunguje, keď sa u neho naruší rovnováha. U Vás tá rovnováha narušená je, to je jasne viditeľné. Keby ste v oboch rodinách fungovali rovnako odmietavo, hľadali by sme príčinu možno v tom, že ste taká povaha, že ste možno citovo chladnejšia a podobne.

V tomto prípade je to však úplne iné. Rovnováha je narušená, ale vy odmietate len jednu zo skupín, rodinu rodičia a súrodenci. Je možné, ale nemusí to tak byť, že tejto skupinke vyčítate niečo, čo ste prežili, čo im neviete odpustiť. Môže to byť akýkoľvek zážitok. Niečo, čo im môže pripadať úplne banálne. V tej chvíli ste to však vy pokladali za dôležité a nebolo to vyriešené vo Váš prospech. Taktiež sa to mohlo týkať len jedného člena rodiny, ale vy ste do ignorovaných zaradili všetkých.

Toto je vyslovene detektívna práca zisťovať, z akého dôvodu Vaše podvedomie odmieta kontakt, aj keď sú to Vaši najbližší. Existujú však na to rôzne metódy. Bolo by naozaj dobré zistiť, čo je príčinou Vášho problému. Ak to neriešite, zvyknú sa pridružiť iné problémy. Napríklad problémy s pokožkou. To znamená – nedotýkaj sa ma. Alebo s očami, čo zase znamená – nemôžem ťa vidieť.

Skúste si teda pozrieť terapeuta, ktorý rieši prežité traumy. Váš organizmus Vám niečo naznačuje a vy to potrebuje vyriešiť.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online