S manželom sme voči sebe ochladli. Dá sa to ešte napraviť?

Zodpovedané
18. máj 2023

Dobrý deň,

sme manželia dva roky a máme malú dcérku, ktorá bude mať čoskoro rok. Nás vzťah bol zo začiatku krásny a až som neverila, že po toľkých sklamaniach som niekoho takého našla. Bol pozorný, staral sa a cítila som sa ľúbená.

Časom sa to úplne zmenilo. Manžel začal rapídne meniť názory, zatajovať mi finančné veci, intimita klesla, celé tehotenstvo som bola len v strese. Myslela som si, že dieťaťom sa to zmení. No ja som sa cítila ešte viac sama.

Potom som mu to všetko aj povedala. Začal sa aj snažiť, ale veci nechce riešiť. Ignoruje veci, ktoré sú pre mňa dôležité. Namiesto riešenia veci sa snaží mi materiálne dať navajo snahu. Intimita skoro žiadna. A úprimne - ani po tom už netúžim. Je mi ako cudzí. Je mi to ľúto kvôli našej malej dcérke.

Dá sa to ešte nejako zachrániť, alebo to bude takto už len horšie?

Ďakujem

Dobrý deň,

všetko sa dá zachrániť a nič nie je nemožné, keď majú rovnaký názor obidvaja z páru. Keď obidvaja chcete, len neviete ako, je to základ. Čo mám na mysli? Jednoznačne vo Vašom prípade zmenu. Bez zmeny to nepôjde. Zmena musí nastať na obidvoch stranách, lebo tu ťažko hľadať vinníka. Viem, vyčítate manželovi určité veci. Predpokladám však, že keby sme sa opýtali jeho, tak by tiež vedel spomenúť niektoré situácie.

Ja to vidím takto. Ochladnutie vo Vašom vzťahu prišlo veľmi skoro. Zrejme ste s tým nepočítali a je možné, že ste ani netušili, že pokiaľ má vzťah fungovať, tak sa mu treba venovať a nezanedbávať ho. Zdá sa, ako keby si každý z Vás žil svojim životom. To neskôr automaticky vedie k rozpadu vzťahu.

Ak chcete svoj vzťah zachrániť, nutne potrebujete úprimný otvorený rozhovor. V ňom si každý z Vás povie svoje výhrady voči partnerovi, ale hlavne otvorene povie svoje očakávania od druhého.

Čo sa týka mužov, neurobia to, čo od nich požadujete, kým im to „polopatisticky“ nepoviete. Aj aj to by som pre istotu trikrát overila, že dotyčný muž pochopil, o čom mu hovorím. Pretože ženy robia jednu obrovskú chybu. Nič nepovedia a čakajú, že ich muž sa dovtípi, že sa niečo deje a začne niečo robiť. Často sa muž len prekvapene pozerá o čo vlastne išlo, keď mu pri rozchode všetko žena vyčíta. Základ je komunikácia. Ak niečo potrebujem, vypýtam si. Ak sa mi niečo nepáči, poukážem na to. Zdá sa, že aj Váš manžel má komunikačný zmätok. Keď na niečo poukážete, urobí to, čo je pre neho asi najľahšie a čo si myslí, že Vás uspokojí – otvorí peňaženku. Povedali ste mu niekedy na rovinu, ako sa cítite vo Vašom vzťahu a že od neho očakávate viac ako len peniaze?

Takže čo ďalej?

Vašou úlohou je zorganizovať stretnutie, kde si otvorene vyjasníte vzťah medzi Vami. Ak sa obávate, že to nezvládnete, oslovte párového terapeuta. Ten Vám pomôže hlavne s tým, že bude počas stretnutia prítomný. On bude kontrolovať a viesť debatu tak, aby tam neboli zbytočné hádky a obviňovanie. Na tomto stretnutí by ste si mali vyjasniť vzťah medzi Vami, pouvažovať o tom, či máte spoločné plány a ciele. A ak sa rozhodnete, že Váš vzťah stojí za tú námahu, je dôležité nastaviť si plán a úlohy, ktoré bude musieť každý z Vás splniť a vyriešiť.

Všetko je na Vás dvoch. Budúcnosť Vášho vzťahu je vo Vašich rukách.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online