S manželom žijeme ako súrodenci. Ako vyriešiť naše problémy?

Zodpovedané
30. aug 2023

Dobrý deň,

6 rokov mám manžela, spolu máme dve deti: 2-ročné a 6-ročné.

Manžel je workoholik a ja sa starám o deti. On je cholerik a asi má sociálnu fóbiu. To by sa dalo všetko nejako predýchať, až kým neprišli dve deti. Keďže je workoholik, tak stále pracuje. Ja to už nezvládam, som unavená a ešte aj žijeme pomaly ako "súrodenci”. Keď príde z práce, pracuje doma. Máme isté pravidlá, že večer pomôže s uprataním riadov. Deti uspávam len ja.

Od Covidu (keďže boli rúška) mi nechcel dať ani pusu, aby sa nenakazil. Sex už vôbec. Potom prepadol úplne kresťanskej viere, čiže keďže nechceme ďalšie deti, nebudeme nič robiť. Predtým to bolo ok. Keď sa narodilo druhé dieťa, musela som ísť k psychiatrovi, lebo som mala stavy úzkosti (ako to celé zvládnem). Dostala som antidepresíva, ktoré doteraz užívam. Snažila som sa ich vysadiť, no stavy sa mi vrátili.

Povedala som mu, že pôjdeme k párovému terapeutovi. Keď som nás chcela objednať, tak povedal, že stačí zlepšiť komunikáciu medzi nami a bude to ok.

Ako sa z toho dostať?

Mám s ním žiť do konca života ako súrodenec?

Rozprávali sme sa o tom, on chce len Billingsovu metódu a ja nie. Bojím sa, že je to nespoľahlivé.

Mám ísť k terapeutovi ja, aby som vedela vyriešiť nejaké svoje pocity a reakcie na neho a jeho zmýšľanie?

Ďakujem

Dobrý deň,

ste manželmi len šesť rokov a už začínate žiť ako súrodenci. Spôsobuje to Vaša každodenná rutina a to, že sa dni u Vás na seba podobajú ako vajce vajcu. Do vzťahu Vám nebadane vkradla nuda a odcudzenie. Manžel k tejto situácii tiež výrazne prispel svojou nevšímavosťou. Určite však na tom nesie vinu aj manželova zaneprázdnenosť, kedy pracuje v práci a akonáhle príde domov, začína pracovať opäť. Navyše tvrdíte, že sa začína zaoberať kresťanskou vierou a tá má skutočne iné odporúčania, aké ste dodržiavali doteraz. Je toho naozaj dosť, čo Vám môže komplikovať zdravý vzťah medzi mužom a ženou.

Z môjho pohľadu ste správne navrhli návštevu párového terapeuta. Váš manžel Vás však hneď schladil, že to nie je potrebné, stačí zlepšiť komunikáciu medzi Vami. Zdá sa to byť celkom jednoduchá vec, zatiaľ sa mu však v tom smere nepodarilo zrealizovať nič. Vy sa naďalej trápite. A nech nie je toho málo, tak Vám ešte pribudlo uvažovanie nad tým, či je Billingsová metóda spoľahlivá, pretože Váš manžel sexuálne záležitosti už nechce realizovať vôbec. Resp. len na to, čo dovoľuje jeho nová viera, teda na počatie dieťaťa.

Poviem Vám, máte toho na sebe zaveseného viac ako dosť. Určite Vám schvaľujem terapeuta, ktorého potrebujete hlavne z dôvodu, aby Vás v prvom rade upokojil a dostal Vám do života viac rovnováhy a harmónie. Ďalej, aby s Vami rozobral veci, ktoré sa Vám dejú a ktoré by bolo dobré rozobrať. A tiež preto, aby nastavil komunikáciu medzi Vami a manželom. Zdá sa však, že to s ním nebudete mať jednoduché. Potrebujete nabrať viac sebavedomia a občas je nutné postaviť sa jemu aj jeho nápadom. Lebo ak na to zabudol, aj vy ste len človek a potrebujete si uspokojiť vlastné potreby.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online