Som skutočne žiarlivá, alebo sú moje pochybnosti opodstatnené?

Zodpovedané
6. sep 2023

Dobrý deň,

rada by dom počula názor odborníka na situáciu, ktorú sa už dlhšiu dobu pokúšam pochopiť.

S priateľom sa poznáme dva roky, zatiaľ spolu nežijeme. Hovorili sme o tom a chceme to spolu skúsiť. Nechcem to nazvať problémom, no ja mám doma momentálne situáciu, keď sa už tretí rok starám o 86-ročného nevidiaceho otca, ktorého stav sa rapídne zhoršuje. Po konzultácii s ním a taktiež s jeho súhlasom som sa rozhodla pre umiestnenie v domove dôchodcov. Momentálne má iba opatrovateľku na 4 hodiny denne a ja vzhľadom na príjem si nedovolím odísť z práce a starať sa o neho na plný úväzok. Z toho dôvodu možno aj ja oddiaľujem spoločné bývanie, nie je to vždy jednoduché. V dome, kde bývame, žije aj moja 15-ročná dcéra, ktorá si s priateľom rozumie. Dom je môj a otec sa k nám prisťahoval zo svojho bývania v čase Covidu-19 a takto to ostalo do dnešného dňa.

Priateľ je už niekoľko rokov rozvedený a má 34-ročnú dcéru, ktorá žije v zahraničí. Vidia sa cca 4 x do roka. On pochádza úplne z iného kraja, kde momentálne žije. V pôvodnom mieste bydliska má len vzdialenejšiu rodinu, u ktorej hlavne v čase návštevy dcéry prebýva.

Viem, že rozchod s manželkou neprebehol jednoducho. Asi 3x sa ešte pred rozvodom pokúšali o spoločný život, no nevyšlo to. Od priateľa som už párkrát počula ľútostivé slová v zmysle, že keby v živote urobil niektoré veci inak, k rozvodu by možno nedošlo. Stalo sa aj to, že pri rozhovore v spoločnosti našich priateľov nazval bývalú manželku “moja” a nasledovalo jej meno. Vysvetlil to tak, že spolu žili 25 rokov a nie je jednoduché dostať to zo seba von. No ja som sa v tej chvíli cítila zle. Keď som ho na to upozornila, obvinil ma zo žiarlivosti. Pravidelne jej volá a zaujíma sa o jej život. Platí jej leasing auta a prispieva na poplatok za ubytovanie jej matky v sociálnom zariadení. K sviatku a na Vianoce od neho dostáva drobný darček. Na jednej strane je to ok, že na ňu nezabudol. No na druhej strane mám pochybnosti, či som ja tá správna žena po jeho boku.

Momentálne je v mieste svojho bývalého bydliska, lebo tu má dcéru. Poslal mi fotky, z ktorých som pochopila, že bol v byte bývalej manželky. Vraj strážil vnuka. A zase reči smerované k tomu, že ja som žiarlivá. Chápem, že minulosť nezmeníme a nevymažeme zo života. Chápem, že chce byť hlavne s dcérou a vnukom, no bola by som rada keby pochopil aj on mňa.

Jeho chovanie nie je pre mňa vždy príjemné a pochopiteľné.

Určite však viem, že ma ľúbi. Veľmi si vážim ako sa mi snaží pomáhať.

Som skutočne žiarlivá, alebo iba pochybujem?

Hodnotím podľa svojho predošlého života, kde bolo aj sklamanie a nevera. Neviem a som z toho niekedy deprimovaná, pretože priateľ je môj vysnívaný muž a nerada by som o neho prišla. Obaja sme vo veku, keď si už nedovolíme žiadne výstrelky v živote.

Ďakujem

Dobrý deň,

Váš partner má so svojou bývalou manželkou nadštandardný vzťah a vy máte obavy. Obavy hlavne z toho, že by ste o neho mohli prísť, pretože sa domnievate, že by sa k sebe mohli vrátiť, keďže spolu tak výborne vychádzajú. Na jednej strane je dobré mať takého aj bývalého partnera, na druhej uznávam, že to môže vyvolávať žiarlivosť

A možno to, čo sa u Vás deje by som nenazvala žiarlivosťou, ale skôr neistotou. Mám pocit, že nie ste si istá tým, že naozaj môže muž pomáhať bývalej žene bez postranných úmyslov, len tak, lebo s ňou prežil isté časové obdobie a váži si ju. Vy ste si zase istá, že Vás ľúbi. V tom prípade by ste si to nemali kaziť tým, že budete od neho žiadať vysvetlenie, prečo ju nazval tak, ako ju nazval. A prečo jej platí leasing a iné veci.

Nikto Vám nezaručí, že sa niečo podobné nemôže stať, že sa Váš partner už po x-týkrát nevráti k svojej bývalej. Tým, že budete žiarlivá a budete mu to vyhadzovať na oči, tak ho budete uisťovať v tom, že bývalá bola najlepšia. Pri každej situácii, kedy vytiahne bývalú, sa skúste odosobniť. Napočítajte najskôr do desať a potom v pokoji reagujte. Nakoniec, veď aj vy ho milujete aj pre jeho dobrosrdečnú povahu a vedeli ste o ňom, že je takýto od začiatku. Nemôžete teda selektovať, ku komu sa bude správať dobrosrdečne a ku komu nie.

Uvedomte si, že čomu venujem pozornosť, to sa zväčšuje. Ak venujem prevažnú väčšinu času tomu, že spochybňujem partnerove city k sebe, začne to robiť aj on. Prestaňte sa preto venovať nepodstatným veciam a začnite sa venovať tomu, čo má zmysel a to je Váš partner a jeho láska k Vám.


V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online