Zbalila som mu veci a musel odísť. Čo je pre náš vzťah najlepšie riešenie?

Zodpovedané
4. júl 2023

Dobrý deň,

s partnerom sme spolu 7,5 roka a máme 2 malé deti. Keď sa pred 4 rokmi narodil náš syn, tak sme začali spolu žiť. Od času ako sme začali spolu bývať, tak sme sa často hádali a urážali jeden druhého.

Najväčším kameňom úrazu bola partnerova práca, v ktorej trávil všetok svoj čas na úkor rodiny. Každý deň chodil domov z práce okolo 20:00, na deti mu veľa času neostávalo a ani na mňa. Veľakrát si ešte po práci skočil s kamarátmi na pivo bez toho, aby dal aspoň vedieť, že príde domov ešte neskôr. Víkendy si tiež potreboval oddýchnuť, takže toho spoločne stráveného času bolo málo. Ja som sa mu veľakrát snažila vysvetliť veci v pokoji, aby zmenil prácu. Nikdy si to nezobral k srdcu. Neskôr som už často vybuchovala, kričala a posledný mesiac som už pochopila, že sa takto fungovať nedá, pretože ani deťom to nerobí dobre.

Zbalila som mu veci, keďže byt je čisto môj a musel odísť. Zo začiatku to nevedel prijať, vystrájal, vykrikoval pred bytom, vyhrážal sa. Nakoniec vyhľadal poradňu, kde spoločne chodíme a tvrdí, že si uvedomil svoje chyby a chce ich napraviť.

Z mojej strany je tam však málo dôvery. Bojím sa, žeby sa veci znovu začali opakovať s odstupom času.

Čo navrhujete?

Stále ho ľúbim a viem, že aj deti potrebujú otca. Nie som si istá, čo by bolo pre všetkých najlepšie.

Ďakujem

Dobrý deň,

vyzerá to tak, ako keby Váš partner nepochopil, že aj keď na to nemáte oficiálne papiere, vytvárate rodinu, za ktorú nesiete zodpovednosť a musíte sa o ňu postarať. Zdá sa, že ani narodenie jeho dvoch detí mu neprekážalo pri jeho starom spôsobe života, ktorý bol naplnený hlavne prácou a občas povyrazením si s kamarátmi. Takto by to pokračovalo do nekonečna, kde by ste vy žiadali u neho viac pochopenia, vysvetľovali by ste, hrozili by ste a zrejme by ste sa mohli aj potrhať, aj tak by si žil svoj život. Vy ste však urobili veľmi rýchly proces, za ktorý Vám patrí veľká pochvala a aj obdiv. Jednoducho ste zbalili partnera a poslali ho po svojom.

Toto on naozaj nečakal a po určitom čase si uvedomil, že chce byť s Vami. Svojimi krokmi ste zabezpečili veľké urýchlenie jeho návratu k Vám.

Ďalší správny krok bola poradňa, ktorá vyvoláva u mužov všetky len nie pozitívne pocity. Tam chodíte spoločne. U Vás je však málo dôvery, že sa situácia nezopakuje. Nebudem Vám klamať, to riziko tam bude vždy. Dostal však od Vás takú lekciu, akú zrejme ešte nezažil. Odteraz bude mať vždy pred očami obraz, ako ho vyhadzujete z bytu a bude to taká vakcína, ktorá vyvolá reakciu vždy, keď len pomyslí na pôvodný život.

Tak si stanovte pravidlá, ktoré bude musieť dodržiavať a trvajte na nich. Pre seba tiež urobte hrubú čiaru. Za ňu posuňte všetko, čo ste doteraz museli riešiť, výčitky, hádky, nepochopenie a ďalšie a nič z toho už nepoužívajte vo vzťahu k nemu. Človek sa totiž dokáže zmeniť, ale nie vtedy, keď sú na svetlo stále vyťahované staré hriechy. Hovorí sa, že každý si zaslúži druhú šancu. A myslím, že aj Váš partner. Zapamätajte si číslovku „druhú,“ lebo pri tej skončíte. Nikdy nedávajte tretiu, štvrtú a ďalšiu šancu. Ale túto druhú si dajte spoločne. Ak by ste ju nedali, jedného dňa by ste ľutovali a celé toto snaženie by bolo zbytočné.

Doteraz ste urobili len správne kroky, aj preto Vám môžem len odporučiť, aby ste kráčali len dopredu, nepozerali sa vpravo a vľavo. Žiadne obzeranie sa.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online