Príspevky pre registrovaných používateľov sa ti nezobrazujú.
  materskemlieko
  28. mar 2020    Čítané 178x

  Ako som (sa) odstavila

  Chcela by som na začiatok upozorniť, že nebudem posudzovať, koľko mesiacov dojčenia je málo a koľko veľa. Každá ľúbime svoje deti či dojčíme len prvý deň v pôrodnici alebo ďalšie 4 roky. Toto je moja osobná spoveď ako som skončila a odstavila... 

  Keď som dojčila svojho staršieho syna, mali sme spolu aj dobré dni aj zlé. Nerozluční buddies. Prebdené noci, akrobatické pitie z prsníka (vtedy som si uvedomila, akú elastickú mám kožu :D), scény na verejnosti, spýtavé pohľady aj nepochopené a nie vždy úprimné “no jasné, dojčenie je naj” keď mal už 2 roky a stále poznal chuť materského mlieka. 

  Keď som otehotnela druhýkrát veľmi ma lákala predstava tandemového dojčenia. Syn mal niečo vyše dvoch rokov. Prvé mesiace boli bezproblémové. No keď mal 2 roky a 5 mesiacov, odstavila som, nedala som to.
  Dovolím si tvrdiť, že v našej rodine som takou priekopníčkou a zarytou podporovateľkou dojčenia. Preto som mala pocit zlyhania sama zo seba.

  Čo sa stalo? 

  Približne v 4 mesiaci tehotenstva som začala mať nepríjemné pocity, cítila som počas dojčenia bolesť v prisiach a mala som veľmi citlivé bradavky. Myslela som, že to prejde. Jedine do čoho to prešlo bolo to, že keď som videla ako sa ku mne blíži moje vlastné dieťa, tŕpla som, aby sa nechcel prisať. Prekážala mi jeho blízka prítomnosť a nechcela som sa s ním túliť. Vtedy som si povedala…… a dosť. Milujem svoje dieťa nadovšetko a nemôžem sa pred ním skrývať. Cez deň sme už mali dojčenie ako tak zvládnuté. Kameňom úrazu bola noc. Povedala som si veď už je veľký, chápavý, vysvetlíme si, bude dobré. No nebolo. Ako mi to hovorili ostatné mamičky? Také 2-3 noci mi poplakala a prešlo ju to. My sme sa trápili mesiac. Mesiac noc čo noc sme plakali a bdeli obaja. 

  Keďže som nedokázala seknúť z minúty na minútu, najprv som sa dojčenie snažila z noci oddialiť na ráno. Keď sa malý zobudil o 3 ráno, že chce mliečko, tak som ho nosila, objímala, mojkala, hovorila, že až keď vyjde slniečko. 

  A tak si sadol v obývačke na sedačku a pozeral do okna. Čakal kedy vyjde slniečko. Každý deň. Niekedy od tretej ráno niekedy od štvrtej. Je to už vyše roka a mne sa chce z toho plakať. Sedeli sme spolu na sedačke, ja mlieko v prsiach on na mojej hrudi a čakali sme spolu kým vyjde slnko. Pripadala som si ako macocha. Po 2 týždňoch som to chcela vzdať a proste ho nakojiť, no bála som sa, že sa dostaneme na začiatok. Hovorila som si, veď to už trvá tak dlho, už to bude lepšie. No malý síce chápal, že ma prsia boleli, že mám v brušku bábätko, že už je veľký ale myslím, že nechcel pochopiť prečo sa nemôže ani prisať. Posledných pár dní pred odstavením už pil veľmi málo, už sa len prisal a dudlal, čo bolo pre mňa extrémne nepríjemné a bolestivé. Približne v 16tt sa začína tvoriť kolostrum. Čo sa môže javiť ako pokles mlieka, zmení chuť. Niektoré deti sa v tomto čase odstavia samé. Môj malý v tom prekážku nevidel. Musím sa priznať, že po tých prebdených nociach som už ani ja samu seba nechápala prečo ho tak trápim. Trvalo to skutočne mesiac. 30 dlhých dní, celý september. Moja najbolestivejšia spomienka na celé dojčenie nie je to, ako sa mi počas šestonedelia bolestivo nalievali prsia, ako sme sa učili dojčiť a mala som krvavé ragády, ako ma kúsal prvými zúbkami alebo to ako mi vykrúcal prsia pri akrobatickom dojčení hore nohami. Moja najbolestivejšia spomienka na dojčenie je veta, “aha mami, už vyšlo slniečko” a s úľavou sa po dlhých hodinách čakania prisal. Dojčila som syna 29 mesiacov. Nemyslím si, že to je málo, napriek tomu som zo seba trochu sklamaná ako matka.

  Chcem vzdať hold všetkým matkám, ktoré to dali. Ktoré dojčili tak dlho, že to naplnilo očakávania vlastné aj ich detí, ktoré dojčili počas tehotenstva, dojčili tandemovo, ktoré odstavili lebo museli, lebo chceli, lebo sa inak nedalo.
  Teraz dojčím druhorodenú už takmer ročnú slečnu. Chcela by som pokračovať aspoň do 2 rokov. No priznám sa, že mám strach predtým ako zvládneme jeho koniec.
  Zdroj

  materskemlieko
  10. sep 2018    Čítané 657x

  Dojčenie a prvé príkrmy - skutočný príbeh

  Dojčenie je tá najprirodzenejšia súčasť materstva. Vďaka dojčeniu dokážeme dieťa nasýtiť, upokojiť, pomáhame mu budovať imunitný systém, trávime s ním čas a budujeme to nezameniteľné puto medzi matkou a dieťaťom. 

  Svetová zdravotnícka organizácia (alebo WHO, ak niekde uvidíte skratku)  odporúča výlučné dojčenie do 6 mesiacov a potom popri zavádzaní prvých príkrmov dojčenie do 2 rokov dieťatka alebo dlhšie podľa toho ako to matke a dieťaťu vyhovuje.


  Ak správne chápem, a verím, že nie som jediná, slovo príkrm neznamená hlavné jedlo. Príkrm je niečo, čo dodávame ako niečo nové. Postupne k už existujúcemu. Žiadne postupne vylúčenie dojčenia a jeho plne nahradenie tuhou stravou v prvých 2 rokoch.
  Samozrejme chápem, že je potrebné sledovať aj potreby matky a náročnosť dieťaťa a upravovať si to podľa svojho životného štýlu, tempa a komfortu. Na váš život a to čo Vám vyhovuje Vám nikto poučku nenapíše.

  Každá z nás má v tomto smere nejaký príbeh. Ako začala s dojčením, ako v ňom pokračovala a ako skončila.

  Ja jeden príbeh tiež mám


  Prešli sme si zatnutými zubami počas prvých týždňov bolestivého prisávania (veta - dojčenie nemá bolieť, niekde robíte chybu, ma hádam bolela viac ako samotné dojčenie, lebo nikde sa nepíše, že dojčenie nebolí ale až potom čo prejde tých prvých pár dni/týždňov kým sa to s drobcom naučíte a natrénujete), samovoľne vytekajúcim mliekom a mapami na posteli, bezsennými nocami, upchatým mliekovodom, prechodenými skorými rannými hodinami po byte, odstrekovaním kamenných prsníkov aby sa dieťa dokázalo prisať, bolestivým nalievaním ak som sa zdržala niekde mimo dlhšie ako 2 hodiny, dojčením na futbalku, priečne, vztyčne, horizontálne, po ležiačky, po chodiačky a od kedy je malý dostatočne mobilný aj rôznymi akrobatickými polohami počnúc tou v stoji na hlave.

  Proste čo tu budem opisovať to, na čo sa žiadna prvorodička nepripraví ani keby prečítala milión kníh a článkov o dojčení. Môžem Vám povedať len to, že čokoľvek z toho stálo za to a dojčenie je vážne skvelé. Jediné, čo ale pri akejkoľvek pochybnosti zaručene funguje ako stále vravím, je dôvera v samú seba, svoje dieťa, kľud a podpora okolia.

  Prvé príkrmy

  Popíšem Vám ale detailnejšie naše prvé príkrmy. Tie ste, pevne verím nemali také isté. Aspoň nie všetky.

  Akože to bolo? Čiže jednozložkové napríklad zemiačik, mrkvička, cvikla, špenát. Najprv sa hovorí zeleninu a potom ovocie, lebo keď si dieťa zvykne na sladké  tak nebude chcieť slané. Tak mi prosím niekto napíšte ako u vás chutí mrkva.... Potom dvojzložkové.... zemiačik+mrkvička, zemiačik + špenát a podobne, rôzne kašičky buď namočené večer pred spaním a ráno rozvarené a mixované alebo ste pohodlnejšie ako ja a proste si kúpite hotovú kašu pohánkovú, kukuričnú, ryžovú alebo ovsenú (tej kúpte viac, je najlepšia a hrozí, že ju drobčekovi zjete vy, ako to bolo u nás) a zalejete vodou, samozrejme biely rožtek do rúčky kvôli zavedeniu lepku a potom už pri prvých zúbkoch to ide, najprv nemixované len pučené uvarené jedlo, potom len pomiešané, postupne aj mäsko, ale pozor! Deťom sa výhradne kupuje to najlepšie a keďže ste jeho matka, tak sa konečne aj vám ujde kvalitné mäso, lebo ako ja vravím: „Ak to nedoješ, dojem ja a potom si to pri dojčení vypiješ!“  Pripravte sa ale na to, že skutočnosť, že naservírujete svojmu pokladu tú najzdravšiu alternatívu a vy si dáte burger s hranolkami, lebo “konečne”, nebude fungovať. Ak bude váš poklad podobný ako môj Mišo, jesť bio mrkvičku a vyberanú teľacinku nebude, bude chcieť tu smaženú hranolku z vášho taniera. Čím vnímavejšie dieťa máte, tým ťažšie ho presvedčíte, že na tanieri máte také isté len inak nakrájané.

  Ešte môžte byť zástancom led weaning, čo je vlastne spôsob príkrmov, keď si dieťako samo vezme čo chce a zďaleka to nezačína hladkými kašami ale rovno uhorkou alebo jabĺčkom do ruky a nech si žužle, hryzká, ochutnáva.   No a teraz true story begins…. Po týchto mojích opatrných pokusoch o zavádzanie príkrmu, keď som pred každým dňom strávila nejaký čas na internete prišli zlomy v mojom živote, kedy som si povedala, že to moje dieťa až také fajnové nebude. Začalo sa to tým, že sa postavil na nohy.

  Začal objavovať svet a s tým všetko čo k tomu patrí


  Možno ste aj vy počuli vety typu, že každý z nás jedol piesok a hlinu, že si tak dieťa buduje imunitu a podobne. Som za. Všetkými desiatimi. Veď moje dieťa predsa nie je z cukru, no keď cmuľal všetky kamienky naokolo, nadšená som z toho nebola.  Jednak si polámal zúbky a tí, čo bývate na sídliskách, kde je viac psov ako detí, viete čo tam tie psy robia a nie všetko čo vyzerá ako kamienok aj kamienok skutočne je. Tak sme na nejaký čas obmedzili pobyt vonku  iba na balkón. Po čase nás to ale omrzelo a tak som si povedala, veď na ihrisku je bezpečne, tam môžme ísť. Kamienky a piesok sú, ale  psíčkari tam nechodia. No ale verte mi či nie, na tom ihrisku si to hovno na môje zvedavé batoľa počkalo. Mačacie. A bohužial som si to všimla až v momente keď si z neho s chuťou odhryzol. V tomto momente sa začala moja menšia averzia voči detským ihriskám.

  Ďalším miľníkom v strave môjho syna bolo malé hrozienko


  Raz nastal čas, keď som si ráno povedala, malý už chodí, nemusím za ním beháť hneď skoro ráno ako zlezie z postele. Asi po 15 minútach za mnou došiel môj manžel s roztraseným hlasom, že: „ Povedz, že je toto hrozienko!“ Milí moji, nebolo.
  Môj šikovný chlapček našiel na zemi nacicaného odpadnutého kliešťa, ktorý sa vtipkár, neviem kde schovával na tele nášho vyčesaného krátkosrstého psa, a podal ho z úst  manželovi s výrazom, že mu nechutí.  Vďaka bohu za to, že to dieťa ešte v tom čase nemalo veľa zubov a nedokázalo ho požuť "lepšie" .  Posledným mementom, ktoré sa mi vrylo hlboko do pamäte bolo, keď mi môj muž hovorí, že malý má niečo v puse. A ja že jasné, veď som mu dávala chlieb. No ani tentokrát to nebol chlieb. Asi 5 minút dozadu sme otvorili povalu a z nej vypadlo na zem niečo, čo si zase všimol len  naš Kolombo a to zase... chválabohu...LEN.... mrtvá vysušená osa. Neznášam hmyz a bojím sa ho. Ale v tom momente som zistila, že môj muž sa toho bojí viac ako ja :D lebo kým som ja s trasúcimi kolenami vyberala po kúskoch rozžutú osu z tých malých ústočiek... najprv žihadlo, potom bruško, kde som videla aj vnútornosti toho úbohého hmyzu  a nakoniec aj hlavu s tykadlami – tú vidím dodnes.... môj pán tvorstva nad nami stál a lamentoval čo všetko sa malému mohlo stať a že si mám švihnúť a že prečo mu to nevyberiem rýchlejšie.... 
  Viete si predstaviť to pobavenie v hlase lekára, keď som volala na pohotovosť, či malému niečo nehrozí?


  Tak milé mamičky, ak by ste mali v budúcnosti podobnú skúsenosť, všetko bolo v poriadku. Vraj keď je osa vysušená aj jed by mal byť. 
  Musím ale uznať, že napriek zadržiavanému smiechu, ktorý som cez ten telefón cítila v hlase zdravotníka, sa snažil zachovať a odpovedať veľmi profesionálne a trpezlivo. Snáď to bol tej noci najhorší prípad na detskej pohotovosti. Ešte dodám maličkosť. Malý po tomto “dezerte” vysmädol, takže sa mi kolená roztriasli 2x keď som si predstavila, čo pred chvíľou jedol a že chce ísť teraz na moje prso.

  Časom sme ochutnali ešte nejaké bobuľky a listy z okrásných stromov a kríkov na sídlisku, nechápem aký inteligent toto vysádza do sídlisk, kde je predpoklad väčšieho výskytu rodín s deťmi,  ale s úľavou Vám môžem povedať, že postupné ochutnávanie všetkého naokolo  v 2 rokoch pomaly končí.

  Želám vaším drobčekom šťastné a zdravé detstvo a Vám pevné nervy!

  Donadojčenia!

  Zdroj fotiek: pixabay.com, vlastný archív autorky

  materskemlieko
  6. máj 2018    Čítané 542x

  Ja som BIO čo je viac?

  Všimli ste si, že čím lepšie a BIO kupujete, tým viac sáčkov a alobalov sa na to spotrebuje? Videli ste už BIO PARADAJKY, len tak voľne v debničke? Nie? Sú vždy po 4 alebo 6 kusoch na plastovej tácke a zabalené v igelitovom vrecku s lákavou nálepkou, aby ste si ich náhodou nepomýlili s tými obyčanými. A uhorka vo fólii? No konzumuje niekto z vás šupku z uhorky? Neviem ako vy, ale ja si ju najskôr ošúpem. Tak na čo tá fólia? Obchodné reťazce nás naučili, že čo je hygienicky zabalené v priesvitnom plaste je to správne, čisté a najlepšie.  

  Môžu za všetko jablká?

  Túto sobotu 5.5.2018 sa v Bratislave konala prvá interaktívna konferencia o bezodpadovosti Slovakia going Zero Waste.  Okrem iných úžasných spíkrov sa tam objavil aj Tomáš Hajzler, spoluautor KPZka. Rozbehol v Čechách komunitné poľnohospodárstvo. Povedal toho veľa, ale to čo sa mi vrylo do pamäte najviac bolo ako začal združovať  ľudí spájaním ich s reálnym farmárom. Spomenul, ako on v zero waste vyrastal, len sa tomu vtedy tak nehovorilo. Veci sa opravovali, potraviny sa pestovali a jedlo sa len to, čo mali svojpomocne vypestované alebo vyrobené. Jedlom sa neplytvalo.

  Potom prišla éra supermarketov, kde bolo všetko dostupné a jedného dňa zistil, že mu jablká vyvolávajú alergickú reakciu. No čo čert nechcel, jablká z babkinej záhrady mohol zjesť na kilá. Svoju prvú pomyselnú facku dostal, keď si uvedomil, že to nie sú jablká, na čo je alergický, ale pesticídy.

  Konferencia Slovakia going Zero Waste bola pre mňa mimoriadne inšpiratívna. Zaznelo toľko informácii a výziev, že po 8 hodinách prednášok som odtiaľ odchádzala s takou energiou, že som si mala okamžite chuť otvoriť bezobalový obchod alebo si minimálne načapovať mlieko do vlastnej fľaše z najbližšieho mliekomatu.

  Téma o netvorení odpadu nie je nová, veď kto z nás neseparuje aspoň tie plasty do žltého kontajnera alebo prebytočné škatule do toho modrého (mimochodom existuje ešte hnedý na bioodpad, červený na kovy, zelený na sklo a klasický čierny na komunálny odpad)?


  Veľa ľudí vie, čo je skleníkový efekt, ako recyklovať, kompostovať alebo odcudzujeme zahlcovanie planéty plastami, tak prečo tomu trošku nepomôcť?

  Dojčením za zdravšiu planétu

  Nakoľko sa intenzívnejšie venujem téme materského mlieka a dojčenia, nečudo, že som vo veľa prípadoch videla práve túto symboliku. Veľa sa spomínalo ako správne nakupovať, ako ekologicky viesť domácnosť, netvoriť odpad a neplytvať zdrojmi.

  Možno si to neuvedomujeme, ale jeden z najprirodzenejších, najekologickejších a najčistejších zdrojov dokážeme vytvoriť pre naše detičky priamo my - mamičky. Bez akejkoľvek priemyselnej technológie a ťažko zohnateľných surovín na výrobu. Dojčením netvoríme žiaden odpad (okrem toho bio v plienke ), nepotrebujeme balenie, ktoré v tom lepšom prípade recyklujeme alebo kompostujeme a rovnako sa k nám ten produkt nemusí dopraviť, tým pádom o niečo málo CO2 sa nachádza v atmosfére.

  Tak ako nás obchodné reťazce naučili kupovať vo fólii balenú uhorku, rovnako nás  presvedčili, že len vďaka umelému mlieku bude mať naše bábätko to, čo skutočne potrebuje. A tak je svet plný rozhodných a podnikavých žien, ktoré sa s v zamestnaní pobijú za svoju pravdu ale neveria si, že ich telo dokáže vyprodukovať niečo oveľa cennejšie ako čokoľvek v peknom obale čo svojmu dieťatku kúpite v obchode.

  Prostredníctvom dojčenia nakŕmite bruško dieťatka, uhasíte jeho smäd, dáte mu pocit bezpečia, poskytnete liek proti bolesti, uspíte, pomôžete boľavému brušku (materské mlieko ma laxatívne účinky vďaka nemu sa dieťa vyprdka, vykaká, nestrávená strava prejde lepšie črievkami a dieťaťu sa uľaví) a omnoho omnoho viac…. Schválne, koľko v obchode/lekárni kúpených produktov v extra obaloch by ste potrebovali na všetko, čo som vymenovala? Šetríte svoju peňaženku aj planétu.

  Ako vidíte, dojčením neprospieva dieťa iba v čase dojčeneckého veku, ale pomáhame mu aj do budúcna aby nežilo ono ani jeho deti v plastami zahltenej Zemi a nedýchateľnom prostredí.

  HAMLET v mlieku

  Som človek praktik a skeptik zároveň, takže ak niečomu nerozumiem, ťažko sa mi tomu verí. Na obaloch umelých mliek máte vypísané zloženie, ale videli ste niekedy zloženie materského mlieka? Dali Vám ho v pôrodnici alebo ho poznáte len tak sama od seba? Tak sa na to pozrime.

  Zloženie materského mlieka:

  Voda,Uhľovodíky (zdroj energie),Laktóza,Kyselina karboxylová, Alpha hydroxy, Kyselina mliečna, Bielkoviny (potrebné pre svaly a kosti), Srvátkové bielkoviny, Alfa laktalbumín HAMLET (Ľudský alfa laktalbumín usmrcujúci rakovinové bunky), Laktoferín, Mnohé antimikrobiálne faktory, Kazeín, Albumín v sére, Nebielkovinový dusík, Kreatín, Kreatinín, Urea, Kyselina močová, Peptidy, Aminokyseliny (stavebné prvky bielkovín), Alanín, Arginín, Aspartát,Klycín, Cystín, Glutamát, Histidín, Izoleucín, Leucín, Lycín, Letionín, Fenylalanín, Prolín, Serín, Taurín, Teronín, Tryptofan, Tyrozín, Valín, Karnitín (bielkovinová zlúčenina potrebná na využitie mastných kyselín ako zdroja energie), Nukleotidy (chemické zlúčeniny, ktoré sú štrukturálnymi jednotkami RNA a DNA), 5'-Adenozín monofosfát (5"-AMP), 5'-Cyclic adenosine monophosphate (3':5'-cyclic AMP), 5'-Cytidine monophosphate (5'-CMP), Cytidine diphosphate choline (CDP choline), Guanosine diphosphate (UDP), Guanosine diphosphate - mannose 3'- Uridine monophosphate (3'-UMP), 5'-Uridine monophosphate (5'-UMP), Uridine diphosphate (UDP), Uridine diphosphate hexose (UDPH), Uridine diphosphate-N-acetyl-hexosamine (UDPAH), Uridine diphosphoglucuronic acid (UDPGA), Niekoľko ďalších nukleotidov typu UDP, Tuky, Triglyceridy, Polynenasýtené mastné kyseliny, kyselina dokosahexaenová (DHA) (dôležitá pre rozvoj mozgu), kyselina arachidonová (AHA) (dôležitá pre rozvoj mozgu), Linolová kyselina alfa-linolénová , (ALA), eikosapentaenová kyselina (EPA), konjugovanej kyseliny linolovej (Rumenic acid), Voľné mastné kyseliny , Mononenasýtené mastné kyseliny, Kyselina olejová, Palmitolejovou kyselina, heptadecenová kyseliny, Nasýtené mastné kyseliny stearovej, palmitová Kyselina, Laurová kyselina, myristová kyselina, Fosfolipidy, Fosfatidyl, cholín, FOSFATIDYLETANOLAMÍNU, fosfatidylinozitol, lysofosfatidylcholin, lysofosfatidylethanolaminu , plazmalogeny, Sfingolipidy, sfingomyelín, Gangliozidy GM1, GM2 GM3, glukozylceramid, glykosfingolipidy, galaktosylceramidu, gactosylceramide, globotriaosylceramidu (GB3), Globoside (GB4), Steroly, Skvalén, lanosterol, Dimethylsterol, Methosterol, lathosterol, desmosterínu, triacylglyceroly, cholesterol, 7-dehydrocholesterol stigma-a kampasterolu, 7-ketocholesterol, sitosterol β-lathosterol, Metabolity vitamínu D, Vitamín A beta, karotén, Vitamín B6,Vitamín B8 (inositol), vitamín B12, Vitamín C, Vitamín D, vitamín E, a-tokoferol, vitamín K, tiamín, riboflavín, niacín, kyselina listová, kyselina pantoténová, biotín, Minerály,Vápnik, Sodík draselný, Železo, zinok, chlorid, Fosfor, Horčík, Meď, Mangán, Jód, Selén, Cholin, Sira, chróm, Kobalt, Fluór, kovový nikel molybdén (nevyhnutný prvok mnohých enzýmov), Rastové Faktory (umožňujú pri dospievaní výstelky CREVE), cytokíny, interleukín 1β (IL-1β) IL-2, IL-4, IL-6, IL-8 IL-10 , kolónie granulocytov stimulujúci faktor (G-CSF), makrofágové-kolónie stimulujúci faktor (M-CSF), doštičkový rastový faktory (PDGF) cievneho endotelu, rastový faktor (VEGF), Hepatocyte rastový faktor -α (HGF-α), HGF-β Tumor necrosis, factor-α Interferon-γ, Epitelový rastový faktor (EGF), Transformujúci rastový faktor-α (TGF-α), TGF β1 TGF-β2, Insulin-ako rastový faktor-I (IGF-I) (známi aj ako somatomedin C), Insulin-ako rastový faktor- II Nervový rastový faktor (NGF), Erythropoietin Peptides (kombinácia aminokyselín), HMGF I (ľudský rastový faktor), HMGF II , HMGF III, holecystokinin (CCK) β-endorphins, Parathyroid hormón (PTH), Parathyroid hormone-related peptide (PTHrP), β-defensin-1, Calcitonín, Gastrín, Motilín, Bombezín (známy aj ako neuromedin B), Neurotenzín, Somatostatín, Hormóny Cortisol, Triiodothyronine (T3), Thyroxine (T4), Thyroid stimulujúci hormón (TSH) Prolaktín, Oxytocín, Insulin, Kortikosteroidy, Thrombopoietin, Gonadotropin-releasing hormone (GnRH) GRH, Leptin (reguluje príjem potravy), Ghrelin (reguluje príjem potravy), Adiponectin Feedback inhibitor of lactation (FIL), Eicosanoids, Prostaglandins PG-E1 PG-E2 PG-F2, Leukotrienes, Thromboxanes , Prostacyclins enzýmy (katalyzátory podporujúce chemické reakcie v tele), Amylase, Arysulfatase, Catalase, Histaminase, Lipase, Lysozyme, PAF-acetylhydrolase Phosphatase , Xanthine oxidase Antiproteases (puto medzi molekulami ako sú napríklad enzýmy, slúžia ako prevencia pred alergiami a anafylaktickými reakciami), a-1-antitrypsin, a-1-antichymotrypsin, Antimicrobial faktory (slúžia imunitnému systému aby identifikovali a neutralizovali cudzie objekty ako sú baktérie a vírusy), Leukocyty (biele krvinky), Phagocytes, Basophils, Neutrophils, Eoisinophils, Macrophages, Lymphocytes, B lymphocytes (známe ako B bunky), T lymphocytes (známe ako C bunky), IgA (sekréčny immunoglobulin A) (najdôležitejší protiinfekčný faktor), IgA2, IgG, IgD, IgM, IgE, Complement C1, Complement C2 Complement C3 Complement C4 Complement C5 Complement C6 Complement C7 Complement C8 Complement C9, Glycoproteins, Mucins (prisajú sa na baktériu alebo vírus a tak zabezpečia priľnutie infektu na sliznicu) Lactadherin, Alpha-lactoglobulin, Alpha-2 macroglobulin, Lewis antigens, Ribonuclease Haemagglutinin inhibitors, Bifidus Factor (umožňuje rast Lactobacillus bifidus - prospešná baktéria), Lactoferrin (viaže sa na železo a slúži ako prevencia pred poškodzujúcimi baktériami využívajúcimi železo na svoj rast), Lactoperoxidase B12 viazaný proteín (zbavuje mikroorganizmy vitamínu B12) Fibronektín (vďaka nemu sú fagocyty agresívnejšie, minimalizuje zápal a opravuje bunky poškodené zápalom), Oligosacharidy (viac ako 200 rozličných druhov)

  Tak čo teda? Má viac zložiek umelé alebo materské mlieko. Materské mlieko je jedna z mála prospešných a zdravých tekutín, ktoré dokážeme vyprodukovať. Liter materského mlieka stojí 6-20 eur. Myslíte si, že preto, lebo je take zbytočné a na nič?

  Nechcem, aby ste teraz vyštudovali chémiu, aby ste mohli dojčiť. Ja sama niektorým názvom nerozumiem, ale všimnite si v tom zložení napríklad oxytocin - hormón lásky, prijatia a šťastia (ten sa len medzirečou tvorí aj pri sexe),  Alfa laktalbumín HAMLET (Ľudský alfa laktalbumín usmrcujúci rakovinové bunky), laktoferín (pomáha absorbovať v tele dieťatka železo a taktiež na seba železo viaže, aby tak predišiel premnoženiu škodlivých mikroorganizmov, ktoré potrebujú železo pre svoj rast).


  Materské mlieko obsahuje aj protinádorový element a bolo zistené, že výrazne potláča rast rakovinotvorných buniek. Laboratórne testy tiež preukazujú, že laktoferín potláča infekcie ako Hepatitida B a C, Herpes, respiračné vírusy, adenovírus spôsobujúci nádchu, poliovírus, vírus spôsobujúci hnačkové ochorenia a podobne. Alfa-laktalbumín je najčastejší srvátkový proteín zastúpený v materskom mlieku. Tíši bolesť, má antimikrobiálne schopnosti a pôsobí protivírusovo pri strete s HIV. Mnoho z nich v umelom mlieku nenájdete. Nie, že by ho tam nechceli dať, ale na niektoré veci má naše telo proste patent, ktorý z rúk nechce pustiť.


  Preto mamičky, nenechajme sa zmanipulovať obchodnými reťazcami, nechajte sa radšej zlákať na limitovanú edíciu čokolády, ale nedopustite, aby Vás niekto či už priamo v pôrodnici alebo aj neskôr pri nakupovaní zneistil. Všetko, čo Vaše dieťa potrebuje je vo Vás.

  Nehľadiac na sobotňajšiu akciu, o tom, ako vieme svojou troškou prispieť k zdravšiemu životnému prostrediu aj my matky som písala v článku Výhody dojčenia: Materské mlieko pre spoločnosť.

  Zdroj: http://zero-waste.sk/, http://www.human-milk.com/science.html

  Zdroj fotiek:pixabay.com, http://www.human-milk.com/science.html, vlastný archív autorky

  materskemlieko
  3. okt 2017    Čítané 758x

  Výhody dojčenia: Materské mlieko pre spoločnosť

  Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo by mal byť štát rád, že ste sa rozhodli dojčiť? Prečo by mal iniciovať kampane na podporu dojčenia? Prečo by mala globálna ekonomika profitovať z vášho materského mlieka? Prečo sa organizácie ako WHO alebo UNICEF zaväzujú k zvýšeniu miery dojčených detí a predkladajú odporúčania o dojčení?


  Svetová zdravotnícka organizácia odporúča výlučné dojčenie do 6. mesiacov, následné dojčenie s postupným zavádzaním príkrmov do 2. rokov a potom ďalej tak, ako to matke a dieťaťu vyhovuje. 

  Áno, to, či dojčite alebo nedojčíte je výlučne Vaša osobná vec, no napriek tomu Vám skúsim ozrejmiť aj globálny pohľad dojčenia, o ktorom sa málokde hovorí. 

  • Dojčenie je priama cesta ako zlepšiť zdravie populácie
  • Ekonomické riešenie, žiadne pravidelné výdavky (ak neberieme do úvahy podporné prípravky na tvorbu materského mlieka, čo je častokrát jednorázová alebo krátkodobá záležitosť)
  • Zabezpečovanie bezpečnosti jedla (materské mlieko je vždy sterilné, pripravené na použitie, hygienicky "balené", má optimálnu teplotu), ukončenie hladomoru, zlepšenie životosprávy
  • Pri dojčení sa nečerpajú žiadne prírodné zdroje - dojčenie znižuje množstvo procesov, ktoré prispievajú ku globálnemu otepľovaniu ako napríklad zníženie počtu procesov v mliekarenskej výrobe
  • Dojčenie nepredstavuje žiaden enviromentálny dopad - žiadna výroba doplnkových predmetov ako napríklad fliaš, nádob na sušené mlieko alebo sterilizátorov - vyhneme sa procesom pri výrobe formuly a taktiež príprave umelého mlieka doma a tým ohrievaniu a sterilizácii fliaš 
  • Žiaden odpad, ktorý je potrebné spracovať  v podobe obalov a použitých pomôcok na kŕmenie
  • Materské mlieko obsahuje látky, ktoré sa stávajú základným kameňom silnej imunity dieťaťa už v útlom veku a je základom pre dobré zdravie dospelého človeka 
  • Z ekonomického hľadiska je zdravý človek pracujúci človek, ktorý vytvára hodnoty pre krajinu - šetrenie zdrojov zdravotného systému 
  • Žiadne palivo potrebné na transport vyrobených náhrad mlieka a iných komponentov
  • Ženy, ktoré majú nadbytok mlieka , môžu mlieko predať/darovať tým, ktorí to potrebujú, vzájomná pomoc a budovanie dôvery

  Jednoducho povedané, nie vždy je to len o nás, je to aj o tom, kde budú žiť naše deti o 10,20 alebo 30 rokov. Dojčenie svojou troškou pomáha nepriamo chrániť aj prírodu a prostredie, v ktorom žijeme, aby tu po nás ostalo len to pekné. 

  Donadojčenia, myslíme na seba!

  zdroj: https://dojcenie.wordpress.com/2011/07/01/dokedy-odporuca-dojcit-svetova-zdravotnicka-organizacia/

  https://thebiologist.rsb.org.uk/biologist-features/158-biologist/features/1758-the-mysteries-of-milk

  https://www.devex.com/news/breast-feeding-should-be-a-global-priority-88786?utm_source=website&utm_medium=box&utm_campaign=linking_strategy

  https://www.devex.com/news/q-a-breast-feeding-can-combat-climate-change-89295

  zdroj fotiek:pixabay.com

  materskemlieko
  28. sep 2017    Čítané 1157x

  Výhody dojčenia: Materské mlieko pre mamičku

  Dojčenie samotné vyvoláva fyziologické procesy v tele ženy, ktoré sú automatické a nevyžadujú, aby sme sa nad tým zamysleli a vykonávali ich vedome.

  Robia nám službu v podobe lepšieho zdravotného stavu a rýchlejšej rekonvalescencie po pôrode. Pripomeňme si, prečo je dôležité, aby žena dojčila z jej "sebeckého"  pohľadu. 

  • Rýchlejšie zavinovanie maternice po pôrode
  • Zníženie krvácania po pôrode
  • Nižšia miera rakoviny prsníkov až o 16-24% oproti ženám, ktoré nedojčia
  • Nižšia miera rakoviny vaječníkov až o 24-30% oproti ženám, ktoré nedojčia
  • Mamička sa vie rýchlejšie dostať do formy a zhodiť nadbytočné kilogramy
  • Dojčenie znižuje pravdepodobnosť popôrodnej depresie
  • Dojčením sa u ženy znižuje pravdepodobnosť vyvinutia cukrovky, obezity, kardiovaskulárnych ochorení
  • Okrem rôznych iných hormónov, materské mlieko obsahuje taktiež oxytocín. Určite ste o ňom počuli aj v súvislosti s pôrodom. Vyvoláva sťahy maternice. Ľudovo sa mu hovorí hormón lásky a dôvery. Je prítomný aj v materskom mlieku. Vyvoláva pocity relaxácie a pohody. Napomáha tak k vytvoreniu puta medzi matkou a dieťaťom.
  • Vyplavované hormóny dokážu vyvolať v matke aj dieťati pocit pohody a lásky
  • Dojčenie poskytuje voľnosť, matka má so sebou vždy všetko čo potrebuje, aby nasýtila a upokojila svoje dieťa
  • Čím pestrejšiu stravu má matka, tým je väčšia pravedepodobnosť, že bude bábätko lepšie prijímať príkrmy, pretože ich už bude poznať z mlieka
  • Dojčenie znižuje stres u matky i u bábätka a tým pozitívne vplýva na ich fyzické i psychické zdravie
  • Žena dokáže napriek stresovým a nepriaznivým situáciam vyprodukovať nutrične hodnotné mlieko a tým sa postarať o svoje dieťa - každá z nás túžime, aby nás niekto potreboval, vďaka dojčeniu si túto potrebu vieme naplniť a tak byť spokojné 🙂

  Dovolím si citovať jedného špičkového odborníka na dojčenie Dr. Newmana:

  „Matka sa učí dojčiť dojčením. Dieťa sa učí dojčiť dojčením.“

  Ešte jeden citát od muža, ktorý sa mi vtesnal do priazne za posledných pár mesiacov:
  „Zo spokojnej mamy čerpá celá rodina. Preto je mama v rodine vždy na prvom mieste. Nie deti. Nie otec. Mama.“  český psychológ Marek Herman. 

  Donadojčenia, milé mamičky, buďme sebecké, musíme myslieť aj na seba!

  P.S.: Čaká nás ešte jedna séria výhod dojčenia, tipnete si, ktorú oblasť sme ešte nerozobrali?

  zdroj: 

  https://thebiologist.rsb.org.uk/biologist-features/158-biologist/features/1758-the-mysteries-of-milk

  https://dojcenie.wordpress.com/2010/09/15/preco-dojcit-alebo-myty-a-skutocny-vyznam-dojcenia/

  https://www.devex.com/news/breast-feeding-should-be-a-global-priority-88786?utm_source=website&utm_medium=box&utm_campaign=linking_strategy

  https://www.devex.com/news/q-a-breast-feeding-can-combat-climate-change-89295

  zdroj fotiek: vlastný archív autorky

  materskemlieko
  22. sep 2017    Čítané 633x

  Výhody dojčenia- Materské mlieko pre dieťa

  Dojčenie neznamená len potrava. Dojčenie je krásny vzťah medzi matkou a dieťaťom. Pocit bezpečia, prijatia, výmena vnemov, hormónov, spoločne strávených chvíl. 


   V tejto sérii výhod nájdete stručne zhrnutie tých, ktoré sú vedecky dokázané a potvrdené mamičkami aj ich ďeťmi. 

  • Dieťa si počas dojčenia dokáže stabilizovať dýchanie, krvný tlak, tlkot srdca
  • Látky obsiahnuté v materskom mlieku budujú imunitný systém
  • Dojčenie je prirodzený nástroj regulácie telesnej teploty- doplní energiu pri chlade a osvieži pri vysokých teplotách
  • Materské mlieko podporuje zdravý vývoj čriev
  • Dojčenie prehlbuje vzťah matky a dieťaťa
  • Kontakt koža na kožu stimuluje produkciu oxytocínu, hormónu šťastia
  • Vyplavované hormóny dokážu vyvolať v matke aj dieťati pocit pohody a lásky
  • Satie upokojuje
  • Znižuje hladinu stresových hormónov
  • Pomáha dieťaťu navodiť pocit bezpečia v neznámom prostredí a v nových situáciach 
  • Znižuje nepohodlie dieťaťa napríklad pri prerezávaní zúbkov
  • Pôsobí proti bolesti
  • Pomáha pri vývine mozgu, vysoké zastúpenie a rôznorodosť tukov podporuje rast ľudského mozgu
  • Znižuje riziko infekcií
  • Znižuje mieru obezity
  • Dojčené deti trpia oveľa menej diabetom, čo sú spolu s obezitou dve z chronických ochorení podobne závažných ako podvýživa
  • Pri predčasne narodených deťoch hrajú látky v materskom mlieku kľúčovú rolu aby sa správne vyvinula nervová a tráviaca sústava
  • Je nutrične výživné, zasýti, zaženie smäd, materské mlieko je dostupné vždy a všade aj v nehygienických podmienkách si zachováva svoje výživové hodnoty, nepokazí sa a má vždy optimálnu teplotu
  • Materské mlieko pôsobí protizápalovo
  • Dojčenie zlepšuje zdravie a podporuje vývoj dieťaťa
  • Znižuje výskyt a závažnosť infekčných ochorení, znižuje tak chorobnosť a úmrtnosť detí
  • Pre dieťa je to prirodzená forma potravy

  Toto sú všetko výhody, ktoré som počas svojho pôsobenia a prieskumu v tejto sfére nazbierala, pridali by ste ešte nejaký bod, na ktorý som zabudla?
  Určite sa ešte nejaký nájde 🙂

  Donadojčenia!

  zdroj: 

  https://thebiologist.rsb.org.uk/biologist-features/158-biologist/features/1758-the-mysteries-of-milk

  https://www.devex.com/news/breast-feeding-should-be-a-global-priority-88786?utm_source=website&utm_medium=box&utm_campaign=linking_strategy

  https://www.devex.com/news/q-a-breast-feeding-can-combat-climate-change-89295

  zdroj fotiek: vlastný archív autorky

  materskemlieko
  20. sep 2017    Čítané 851x

  Výhody dojčenia: Materské mlieko pre baktérie

  Mesiac september som sa rozhodla venovať výhodám dojčenia z viacerých pohľadov.

  V štyroch častiach Vás prevediem oblasťami, kde hrá materské mlieko kľúčovú úlohu. 

  V sérii I. si podrobnejšie popíšeme plusy materského mlieka pre tých najmenších, pre baktérie.


  Podľa posledných výskumov vedci zistili, že materské mlieko je prospešné aj pre niekoho, koho nevidíme,  pre baktérie. A to tie, ktoré sa nachádzajú priamo v črevách novorodencov a dojčiat.

  Poviete si baktérie a priamo v brušku malého bábätka? To musí byť omyl. Nie, nie je. Nebudeme teraz hovoriť o tých, ktoré nám môžu uškodiť. Naopak, reč je o baktériach, ktoré nám vedia pomôcť.

  Materské mlieko je unikátna zásobáreň viacerých prospešných látok. Jednými z nich sú aj sacharidy a ich zložené zlúčeniny - oligosacharidy. V materskom mlieku sa vyskytuje oligosacharid, nazývaný lacto-N-tetraose. Podľa výzkumu nemá tento oligosacharid žiadny priamy vplyv na výživu dieťatka. Napriek tomu je potrebnou súčasťou materského mlieka. 

  Prečo je to tak?


  Výskumy dokazujú, že sa týmto oligosacharidom živí vyššie spomínaná baktéria s názvom Bifidobacterium longum. Štúdia uverejnená v apríli tohto roka poukazuje na to, že tieto užitočné baktérie nám pomáhajú bez problémov tráviť potravu a ešte k tomu posilňujú náš imunitní systém.  Materské mlieko v tomto prípade poskytuje živiny pre prospešné mikróby, ktoré obývajú tráviaci trakt. Oligosacharidy, konkrétne lacto-N-tetraose, majú tak nepriamy vplyv na dieťa. 

  Predpokladá sa, že prítomnosť a množstvo črevných baktérií v rannom detstve má pozitívne a dlhodobé účinky na celkové zdravie dospelého človeka. Črevné baktérie sú súčasťou črevnej mikroflóry. Tá poskytuje nepriechodnú bránu voči patogénom - mikroorganizmom, ktoré dokážu vyvolať ochorenie. Pre príklad si uveďme baktérie z radu bifido. Tie napríklad dokážu brzdiť postupovanie baktérie E.coli do tela.

  Ďalším príkladom je užívanie antibiotík. Liečbu ukončujeme doplnením probiotík. Hovorí sa, že po dobratí antibiotík máme "rozhádzané črevá".

  Je to spôsobené tým, že antibiotiká nerozoznávajú dobré a zlé baktérie. Preto môžu narušiť črevnú flóru, ktorú po odznení ochorenia potrebujeme upokojiť/uzdraviť. 

  Baktérie v črevách ovplyvňujú taktiež peristaltiku - pohyblivosť čriev a aj ich pH. 

  Keď sa pozrieme do ďalekej minulosti na historicky prvé cicavce, prvotnou úlohou dojčenia nebolo mláďa nakŕmiť ale preniesť na neho imunitný systém matky.

  Imunitný systém je komplex buniek, chemických protilátok, mechanických reakcií, mechanických a chemických bariér. Hlavnou úlohou imunitného systému je rozoznať vlastné a cudzie bunky, tkanivá alebo chemické látky. 

  Novorodenec nemá plne vyvinutý imunitný systém. Po narodení  kolujú v krvi dieťaťa protilátky jeho matky, ktoré prechádzajú placentou do jeho telíčka v posledných dňoch tehotenstva.  Po narodení si však novorodenec začína budovať svoj vlastný imunitný systém. Materské mlieko obsahuje látky, ktoré pomáhajú vybudovať detským črievkam silnú obranu a bojovať proti preniknutiu škodlivých baktérií do krvného obehu .  

  Baktérie, ktoré “sa kŕmia” materským mliekom, pomáhajú prispievať k celkovej imunite človeka už od útleho detstva.

  Čo dodať, nie  je baktéria ako baktéria, preto milé mamičky,

  Donajdojčenia, pri ďalšom seriály o výhodách materského mlieka 🙂

  zdroj: https://www.sciencedaily.com/releases/2017/04/170406121515.htm

  https://sk.wikipedia.org/wiki/Imunitn%C3%BD_syst%C3%A9m

  https://en.wikipedia.org/wiki/Bifidobacterium_longum

  https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/Lacto-N-tetraose#section=IUPAC-Name

  https://www.slovenskypacient.sk/crevne-bakterie-v-crevach-crevna-mikroflora/


  zdroj fotiek: pixabay.com

  materskemlieko
  22. aug 2017    Čítané 1477x

  Materské mlieko ako ochranný štít

  Na obrázku nižšie nie je ani striebro, ani zlato ani diamanty. Je to poklad, ktorý ukrýva každá žena v sebe. Kvapka čerstvého materského mlieka zväčšená mikroskopom 600x.

  Materské mlieko podporuje imunitu naších najmenších od prvej kvapky.
  Telo matky dokáže nádherne reagovať na potreby svojho potomka.
  Dokáže napríklad identifikovať baktérie a vírusy v tele dieťatka a v jeho prostredí a vytvárať protilátky ušité presne na mieru. 

  Niektoré látky zas pomáhajú zabiť škodlivé patogény buď tým, že ich prinútia, aby sa samé zneškodnili, škodlivé bunky pohltia alebo im narušia bunkové steny.

  Materské mlieko obsahuje okolo 200 druhov sacharidov známych ako oligosacharidy. Niektoré z nich pomáhajú blokovať vstup baktérii do tráviaceho traktu. Táto blokáda je mimoriadne účinná proti pneumokokom.

  Poznáte proteín nazývaný laktoferín?

  Ten zase pomáha absorbovať v tele dieťatka železo a taktiež na seba železo viaže, aby tak predišiel premnoženiu škodlivých mikroorganizmov, ktoré potrebujú železo pre svoj rast.


  Materské mlieko má aj protinádorový efekt a bolo zistené, že výrazne potláča rast rakovinotvorných buniek. Laboratórne testy tiež preukazujú, že laktoferín potláča infekcie ako Hepatitida B a C, Herpes, respiračné vírusy, adenovírus spôsobujúci nádchu, poliovírus, vírus spôsobujúci hnačkové ochorenia a podobne.

  Ďalší zo skupiny proteínov je Alfa-laktalbumín.
  Je to najčastejší srvátkový proteín zastúpený v materskom mlieku. Tíši bolesť, má antimikrobiálne schopnosti a pôsobí protivírusovo pri strete s HIV.

  Materské mlieko obsahuje mnoho prospešných látok. Vyvážený pomer tukov, sacharidov, bielkovín, hormónov, kmeňových buniek a mnohých iných.
  Je ideálnou stravou pre novorodencov aj starších kojencov.
  Materské mlieko pomáha budovať imunitný systém, pomáha pri vývoji nervovej a tráviacej sústavy.

  Materské mlieko dokáže vytvoriť akýsi pomyselný ochranný štít, ktorý drží stráž nad dieťaťom pred “nepriateľmi” zvonka.  Ako vlastne funguje "ochranná funkcia" materského mlieka?

  Keď matka vdýchne alebo skonzumuje patogény, lymfatické uzliny v pľúcach a časti tráviaceho traktu vyprodukujú špeciálne senzitívne lymfocyty, ktoré následne migrujú do prsníkov a vytvoria protilátky presne na mieru proti daným patogénom.

  Prostredníctvom materského mlieka sa tieto protilátky dostanú do tela dieťatka.
  Protilátky ho kompletne chránia pred chorobou, ktorej podľahla jeho matka, alebo mu pomáhajú bojovať s baktériami a vírusmy, ktoré sa už stihli dostať do jeho organizmu.
  Toto je jeden z dôvodov, prečo nie je potrebné počas choroby matky prestať dojčiť. Tak či onak sa dieťatko s patogénmi stretlo počas inkubačnej doby skôr ako choroba prepukla. V tomto momente je dôležité práve to, aby sa dieťatku dostali do telíčka protilátky. A práve tie mu pripraví matkine telo a ponúkne mu ich v lákavej forme -  cez prsník.

  Ako písala laktačná poradkyňa Janka v rozhovore O raketách, dojčení, fajčení a chorobách, za lieky existujú náhrady s podobným účinkom, ale za dojčenie nie. 

  Rovnako pri strete s chorobou, môže byť aj dieťa informátorom. Špekuluje sa o tom, že dieťa prostredníctvom svojích slín vie dať ženskému telu podnet, ktoré baktérie napadli jeho telíčko a tak jeho ďalšia dávka materského mlieka už bude obohatená o potrebné protilátky.

  Je úžasne dozvedať sa fakty, ktoré  sú s nami už niekoľko tisícročí a predsa ich ešte len teraz objavujeme. Vedci stále materské mlieko skúmajú a veria, že je toho ešte mnoho, čo nevieme. Už teraz sa teším na novinky, s ktorými ma utvrdia, že materské mlieko je a vždy bude nenahraditeľné. 

  Donadojčenia!

  Zdroj: https://thebiologist.rsb.org.uk/biologist-features/158-biologist/features/1758-the-mysteries-of-milk

  https://www.facebook.com/milk4tinyhumans/?hc_ref=ARRazyCqYtPNeF4r3Dl0NJl-7s2Yw-j1QSlphJtElVn1tYKX2UZpPbO-TZ1Xd82PA-g&fref=nf

  Zdroj fotiek: pixabay.com, facebook

  #dojcenie

  materskemlieko
  11. aug 2017    Čítané 303x

  Daj dojčeniu šancu

  Predchádzajúci týždeň sa niesol v duchu Medzinárodného týždňa dojčenia.

  Často krát sa skloňovalo heslo „Šanca pre dojčenie“  alebo u naších českých susedov „Šance pro kojení“.

  Či už vonku alebo doma, dojčiace ženy sa občas stretávajú s nepochopením. Pritom podpora okolia, najmä tých najbližších, je významným faktorom, ktorý môže v dojčení pomôcť. Dostatok tekutín a pestrá strava je len zlomok toho, čo matka potrebuje. Dôležitá je aj pohoda a pokoj. Veď nenadarmo sa hovorí „krvi by sa mu nedorezal“.

  Je to jednoduché a poznáte to aj vy.
  Keď sa človek zľakne alebo je v strese, jediná tekutina, ktorá sa objaví je bohužiaľ pot. Ani na záchod sa Vám v tom momente nechce, krv Vám stuhne v žilách, v ústach Vám vyschne.  Chúďa mlieko v tých schovaných  mliekovodoch nevidíme, no ono tam je a správa sa rovnako ako ostatné tekutiny v našom tele. Nemali by sme to podceňovať. Kritické je, keď sa takto vystresuje mladá mamička ešte v pôrodnici, zdravotnícky personál jej toho stresu pridá, klesá jej sebadôvera v samú seba a vertikt je – mlieko nie je alebo je ho málo, bábätku nestačí, stále plače. Nehovorím, nie všetko je čiernobiele a nie každý problém sa dá vyriešiť jedným pekným úsmevom a pohladením. Bábätko však nemusí plakať len od hladu, ale aj kvôli tomu, že potrebuje cítiť blízkosť matky.

  Po 9 mesiacoch v teple a tme, kde ho nadnášala plodová voda, kde dieťa cítilo a počulo šum krvi, tlkot srdca, pohyb čriev a tlmené hlasy z vonku sa zrazu ocitne niekde, kde je chladno, stále ho niekto chytá a prenáša, cíti váhu svojho malého telíčka, všade je svetlo, hlasné zvuky, musí sa naučiť dýchať, privolať mamičku, dať najavo, že je hladné, že je pokakané, je mu zima, že proste potrebuje niekoho, kto ho pohladká a uteší.

  Pre mňa sa slová tohto týždňa – šanca pre dojčenie -  začínajú už v hlave matky.
  Som tu pre teba- moje dieťa, nič nie je dôležitejšie, žiadne nepríjemné pohľady, žiadne nervózne osoby okolo, ani rady, ktoré na mňa v pôrodnici pozerajú z letáčikov.  Budem tu pre teba odteraz už navždy a pôjdeme spolu proti celému svetu.
  Podpora, pomoc, pohoda a pokoj, to je to, čo potrebuje matka a aj dieťa, ktoré kopíruje matkine pocity.

  Keď si budeme veriť, že niečo dokážeme, pôjde to ľahšie. 

  Milé mamičky, niekedy na nás okolie vyvíja tlak iným smerom , akoby sme očakávali. Verte však vašej intuícii.
  Ak Vám dojčenie radosť nerobí, nevšímajte si dotieravé otázky tých ostatných a robte ako cítite.
  Ak naopak cítite, že dojčiť chcete ale nemáte v blízkych podporu, medzi tými všetkými okolo Vás sa určite niekto nájde, kto Vás podrží. 


  Vaša mama dojčila 3 mesiace a nechápe prečo sa aj po roku tak bijete za to, že v dojčení pokračovať chcete? Opýtajte sa svojej babky, susedy, ako dlho dojčila a možno Vás odpoveď prekvapí. Ja som tak zistila, že moja babka dojčila strýka do 3 rokov a môj otec mi stále pripomína, keď príde na návštevu ako jeho mama dojčila do 6 rokov. Obaja sú ľudia, s ktorými by ma ani nenapadlo hovoriť o dojčení. Čo som tým ale chcela povedať je, nájdite si spriaznenú dušu, ktorá bude mať rovnaký názor, ktorá Vás pochopí, dodá Vám sebaistotu a potrebný pokoj, aby si to mliečko našlo cestu do bruška Vášho bábätka.

  Dajte dojčeniu šancu vy a potom Vám ju dajú aj tí druhí.

  Donadojčenia, milé mamičky!

  materskemlieko
  7. aug 2017    Čítané 2990x

  O raketách, dojčení, fajčení a chorobách. Inšpiratívny rozhovor s laktačnou poradkyňou Ing. Janou Michálkovou.

  Pri príležitosti Medzinárodného týždňa dojčenia som si pre Vás, milé mamičky, oteckovia, babičky aj priatelia, pripravila rozhovor s laktačnou poradkyňou Ing. Janou Michálkovou. 

  Janka sama dojčila dokopy neuveriteľných 10 rokov svoje 3 deti. Od roku 2010 je certifikovanou poradkyňou a pomáha mamičkám so správnym prisatím, komplikáciami pri dojčení  a teší sa s mamičkami spoločne z ich úspechov. Pri svojom poradenstve sa zaoberá prirodzenou polohou pri dojčení (známou tiež ako vertikálna, pololežmo, savčia, BN – Biological Nutrition…). Ako sama tvrdí, táto poloha je  praktická a predchádza problémom, ktoré sa pri dojčení môžu objaviť.

  S Jankou sme sa rozprávali telefonicky a z pol hodinového rozhovoru boli telefonáty 2, ktoré trvali vyše hodiny a pol. Nebyť toho, že náš rozhovor prešiel do ďalšieho dňa a rušila som nočný kľud, rozprávali by sme sa hádam omnoho dlhšie. 

  1.            Janka, ďakujem, že si súhlasila s týmto rozhovorom. Začala by som hneď s tou pre mňa najdôležitejšou otázkou. Aké sú výhody dojčenia?

  Najdôležitejšou úlohou dojčenia je zabezpečiť, aby dieťa prežilo. Je to evolučná výhoda cicavcov, ktorá umožňuje prežitie mláďat i v období, keď samotná matka nemá dostatok kvalitnej potravy. Tak to zariadila príroda. Matke sa tvorí potrava pre jej dieťa, a tak dokáže uspokojiť jednu z jeho základných potrieb. Materské mlieko je potravou, ktorá pomáha vytvárať imunitný systém v brušku dieťatka a poskytuje správny stavebný materiál pre mozog.  Má vyvážený a  správny pomer tukov a živín.

  Kontakt, ku ktorému počas dojčenia dochádza je nenahraditeľný. Vďaka fyzickému kontaktu sa u dieťaťa i u matky tvorí oxytocín, hormón lásky. Mozog  novorodenca je vyvinutý tak cca na 20%, v 2 rokoch asi na 80% a práve oxytocín zabezpečuje jeho optimálny rozvoj. Mnohé z funkcií mozgu dopĺňa telo matky, preto čím menšie dieťa, tým dôležitejší je fyzický kontakt – o matke a  dieťati hovoríme dokonca ako o diáde, nerozlučnom zväzku. Dojčenie ideálnym spôsobom dopĺňa nosenie.

  Hlavným impulzom pre správny začiatok dojčenia je bonding hneď po pôrode. Môžme si to prirovnať k štartujúcej rakete. Ak raketa vyštartuje dostatočne silno a správnym smerom, bezproblémový začiatok je vhodným predpokladom úspešnej cesty a následného doletu.

  Ak má však raketa už v začiatkoch problémy a jej smer je vychýlený, treba to napraviť čo možno najskôr, lebo čím ďalej bude letieť, tým náročnejšia a zložitejšia  bude náprava.

  2.            Ako často by som mala dieťa dojčiť?

  Ak samotné dojčenie chápem ako neprerušený kontakt matky a dieťaťa, tak sa nad touto otázkou ani nezamýšľam. Matka, ktorá nosí svoje dieťa, nerieši koľko krát je dieťa prisaté na prsníku. Keď pozorujeme dojčenie v Mongolsku, tam je celá spoločnosť nastavená tak, že sa nikto nepozastavuje nad tým, že matka má dieťa pri sebe a keď zamrnčí automaticky dostane prsník.

  Kedysi  sa šestonedieľky s bábätkami zdržiavali prvých 6 týždňov iba za kútnou plachtou (plachta zošitá z niekoľkých kusov plátna, ktorá opticky aj magicky chránila ženu a dieťa) a tam im bolo nosené aj jedlo. Počas prvých 6tich týždňov sa matky venovali iba novorodeniatku a jeho potrebám.

   Bežne odporúčané obmedzovanie časom- dojčiť každé 3 hodiny, na každej strane 10minút – nezodpovedá skutočným potrebám dieťaťa.

  Ak mamička dopraje bábätku neprerušný kontakt koža na kožu , sama najlepšie zistí, aké sú skutočné potreby jej dieťaťa. Obvykle sa u novorodenca striedajú aktívne a pasívne fázy. Počas aktívnej fázy  sa dieťaťko (ktoré je stále na mamičke) na chvíľu prisaje, potom niekoľko minút zaspí, opäť sa napije a takýto cyklus môže trvať hodinu i viac. Je dôležité vedieť rozpoznať, že dieťa počas dojčenia naozaj aj pije. Pre novorodenca je netypické, aby sa napilo naraz a veľa a potom tri hodiny spalo. Toto dokážu len deti na fľaši.  V pasívnej fáze dieťatko obvykle spí 2-3 hodiny. Ak je to viac, je to obvykle v prípade, že spí mimo matky. Je lepšie ho zobudiť šetrným spôsobom (dať si ho na telo) a ponúknuť dojčenie.  Jednak sa úľaví mamičkiným prsníkom a aj pre žalúdok dieťatka je to prijateľnejšie.

  Ak mám pocit, že dieťa už je najedené a spí a po jeho uložení mimo matky sa zobudí, dôvodom je obvykle potreba kontaktu s matkou. Matka predstavuje pre dieťa bezpečie a preto si prirodzene pýta jej prítomnosť.

  Pre mamičku je mnohokrát nepredstaviteľné , aby vydržala mať dieťatko pri sebe dlhšie ako pár minút , nakoľko je to pre ňu nepohodlné – bolí ju chrbát , ruka, šija. Dôvodom je nesprávna poloha. Ja učím mamičky polohu pololežmo. Je to poloha, ktorá je príjemná pre dieťatko aj mamičku, je relaxačná, mamička si počas nej môže oddýchnuť, pospať si, prípadne si prečítať knižku.

  Keď sa Vás opýtam, ako si berie dieťatko ocko, ako to vyzerá? Veľa mamičiek mi odpovedá, že si ľahne a bábätko si položí na seba. Je to úplne rovnaká  prirodzená a uvoľňujúca poloha, v ktorej odporúčam mamičkám dojčiť.  

  3.            Je potrebné budiť dieťa kvôli dojčeniu?

  Ak má dieťa splnené podmienky, ktoré sú mu prirodzené a teda, že je pri mame, tak nie. Nebudiť.

  Ak spí dieťa mimo matky, tak by sme ho mali budiť najneskôr po 2-3 hodinách.  Šetrným spôsobom, zobrať si dieťatko na seba, nech sa zobudí same a na matke. Je lepšie si ho zobrať skôr ako začne plakať od hladu. Dojčenie má prednosť pred čistou plienkou.

  4.            Ako viem, že mám dosť mlieka?

  Treba  sledovať pocikané plienky, do cca 3 týždňov by mala byť stolica aspoň raz denne. Denne má byť aspoň 5-6 dobre pocikaných plienok. Sledovať,  či dieťa pije aktívne. Je to aj vidieť aj počuť. Ak dieťa plače, nie je to signál, že je hladné. V prvom rade mu chýba mama a hlad je až na druhom mieste. Je možné sledovať prírastky maximálne raz za týždeň, ale nie vážiť každý deň.

  Nedostatok mlieka sa prejaví suchšími plienkami, slabým pitím (dieťa môže byť až apatické, veľa spí a málo pije) alebo nespokojnosťou na prsníku (dieťa začne piť a po chvíli sa začne odtrhávať od prsníka a opätovne sa k nemu prisávať. Ak nepomôže stláčanie prsníka ani výmena strán, tak je to pravdepodobne nedostatok mliečka). Nespokojnosť na prsníku môže byť aj v dôsledku potreby vyprázdnenia – vtedy bábätko prestane vyhľadávať prsník a je mierne zarazené.

  5.            Mlieko v prsiach by sa malo tvoriť na požiadanie a podľa potrieb dieťaťa.  Niektorým ženám sa ale dostatok mlieka netvorí, dieťa je nekľudné a uplakané a po pridaní dodatočného umelého mlieka z fľaše je spokojné. Prečo je to tak?

  Dôvodov  nedostatočnej tvorby mlieka môže byť niekoľko. Zúžené mliekovody (naozaj výnimočne), stres, nesprávne prisatie. Odborník, ktorý sa venuje dojčeniu dokáže zhodnotiť a posúdiť príčinu a následne aj poradiť. Poznám laktačnú poradkyňu, ktorá dokáže mamičku tak upokojiť, že sa jej spustí mlieko 🙂 často je to naozaj v hlave.

  Ak je nejaký problém, ideálnym riešením je ľahnuť si s dieťatkom na dva dni do postele,  nonstop dojčiť a oddychovať. Fľaša nie je riešením, treba hľadať  odbornú pomoc. Ak je naozaj treba dokrm, dá sa to i bez fľaše, pomocou suplementora.

  6.            Do kedy je vhodné/potrebné dieťa dojčiť?

  Dokedy dieťa samo chce. Som zástancom dojčenia do prirodzeného odstavenia.

  Svetová zdravotnícka organizácia odporúča výlučné dojčenie do 6 mesiacov a následne dojčenie s postupným zavádzaním príkrmov do 2 rokov a dojčiť naďalej tak, ako to obom vyhovuje.

  Po 2 rokoch už môžme začať vedome predlžovať intervaly (napríklad požiadať dieťa, aby s vami najprv vyložilo nákup), prichádzajú vzájomné dohody s dieťaťom. Potreby mamy sú rovnako dôležité ako potreby dieťaťa a dieťa je schopné ich pochopiť. Po tých dvoch rokoch často prichádza aj tehotenstvo a druhý súrodenec. Odporúčam tandem, no nie každá mamička sa  na to cíti a každá prežíva tehotenstvo inak.

  7.            V niektorých brožúrkach sa mamičky dočítajú, že po 6 mesiaci už materské mlieko nestačí. Je to skutočne tak? Keď si spomeniem ako som začala prikrmovať svoje dieťa ja, skôr to bolo o ochutnávaní ako o doplnení niektorého hlavného jedla.

  Od 4-6 mesiacov, (plne dojčené deti od 6tich ), je detský organizmus schopný prijať inú potravu ako materské mlieko. Štandardné odporúčania sú, že sa najprv jedno dojčenie nahrádza jedným  príkrmom, neskôr sa nahrádzajú príkrmom dve dojčenia atď. Toto odporúčanie je však vhodné skôr na odstavenie než na skutočné zavádzanie príkrmov a naozaj to často spôsobuje štrajk v dojčení.

  Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie  sa odporúča výlučné dojčenie do 6 mesiacov. S postupným podávaním príkrmov sa odporúča pokračovať v dojčení do 2 rokov a dlhšie.  Z toho vyplýva, že na plnohodnotné jedlo má dieťa čas minimálne do tých 2 rokov.

  Celá myšlienka podávania príkrmov má byť  založená na zoznamovaní sa dieťaťa s alergénmi a to ideálne popri dojčení. Príkrmy by nemali byť o tom, aby sme do dieťaťa dostali určitý objem potravy. Dôležité je, aby sa postupne zoznamovalo s jedlom, chuťami, aby sa naučilo žuť, prehltnúť, ale aj vykašlať. Nový prístup ku zavádzaniu príkrmov sa volá led-weaning (led-dinning). Znamená to, že dieťa si samo odhryzne, požuje a potom aj prehltne. Aby sme otestovali niektorý alergén, stačí jedno odhryznutie. Mohli ste si všimnúť, na rôznych fórach mamičky často riešia, že ich deti toho veľa nezjedia. Je to ale úplne prirodzené.  Materské mlieko je z hľadiska výživovej hodnoty postačujúce.

  V mojej praxi radím skúsiť sa vcítiť do pocitov matky v džungli, čiže ak nájdem nejaké jedlo, ponúknem, ale inak je dieťa na prsníku.

  8.            Môžem dojčiť aj počas choroby? Pri niektorých diagnózach lekári odporúčajú matkám prestať alebo aspoň obmedziť dojčenie. Je to skutočne tak?

  Skôr si povedzme, kedy dojčenie vhodné nie je. Určite pri chemoterapii a pri silných psychiatrických liekoch. V iných prípadoch by som tomu dala minimálne šancu. Za dojčenie nie je náhrada. Za lieky áno. Čo sa týka látok, ktoré prechádzajú do materského mlieka, v mlieku ich ostáva minumum. Záleží samozrejme aj aký liek to je. Väčšina bežných liekov škodlivých nie je. Treba si uvedomiť, že keď u matky prepukne nejaká choroba, s veľkou pravdepodobnosťou má tú chorobu dieťa už v sebe. Materské mlieko obsahuje protilátky, ktoré to dieťa už v tom čase potrebuje. Preto je nezmysel prestať dojčiť. Bez materského mlieka nemá dieťa ani protilátky a preto bude s veľkou pravdepodobnosťou potrebovať  nielen tie isté lieky ako matka, ale ešte aj vo vyšších dávkach. A ďalšia vec – čím nahradiť materské mlieko? Umelým mliekom, ktoré je od kráv, o ktorých nemáme ani potuchu, aké lieky mali a akými pesticídmi boli ošetrené plodiny, ktoré jedli?

  Mamičkám vysvetľujem, že požiadavky na liečivá sú veľmi prísne a farma firmy  sa musia chrániť. Preto používajú formulky, ktoré je dobre vedieť rozlúštiť správne. Ak je na lieku napísané – môže spôsobiť ťažkosti a poraďte sa so svojím lekárom, vtedy je to zväčša liek, ktorý mamička užívať môže. Zbystriť zrak treba v prípade, ak je v príbalovom letáku napísané, že tehotná alebo dojčiaca žena liek používať nesmie. Treba sa pozrieť podrobnejšie, či sa to týka celého tehotenstva – totiž bábätko v matkinom brušku je vždy vo väčšom ohrození ako dojčiace sa dieťa. V takom prípade by sa mali hľadať lieky s podobným liečivým efektom a nahradiť ich.

  Podobne je to napríklad pri hračkách. Na mnohých z nich je napísané, že nevhodné do 3 rokov a pritom neobsahujú žiadne malé alebo nebezpečné časti. Je proste jednoduchšie pre výrobcov napísať na výrobok „nevhodné do 3 rokov“.  Ani pri anestéze sa neodporúča dojčiť 6 hodín, ale princíp je podobný ako pri liekoch.

  9.            Čo by som mala v strave počas dojčenia pridať a čo naopak obmedziť?

  Znovu použijem “pralesný prístup”, keď si žena predstaví, že je v džungli, tam by jedla to, čo by našla a čo jedla doposiaľ.

  Veľa rád k strave matky sa spája s bolesťami bruška u dieťaťa. Dôležité však nie je vtedy jedlo, ale poloha. Na čo sa v tomto prípade ale ja pozerám  nie je jedlo ale poloha.  Dieťa dám do vertikálnej polohy, do šatky, telo na telo. Prirodzený pohyb a  prirodzená poloha sú pre bábätko  kľúčové. Skutočná kolika neexistuje. Vždy je tam viacero problémov ako nedostatočný pohyb, horizontálna poloha v perinke, zle prisatie a až posledným problémom je strava matky. Samozrejme, ak mamička zistí, že nejaká potravina naozaj robí dieťatku zle, je dobré ju na nejaký čas obmedziť. Z mojich skúseností citlivejšie maminy majú obvykle i citlivejšie deti.

  10.          Zápal prsníkov je veľmi bolestivý a niekedy ho môžu sprevádzať aj horúčky. Je možné dojčiť aj v tomto prípade? Ako si môžem pomôcť, aby zápal rýchlejšie prešiel?

  Ak hovoríme o čerstvom zápale prsníka ešte v pôrodnici, kedy prvýkrat dochádza k naliatiu prsníkov, tak odporúčam kapustné listy. Dôvodom naliatých prsníkov je nedostatočné vyprázdňovanie prsníkov a dlhé intervaly medzi dojčením.  Vinníkom môžu byť aj klobúčiky, absencia bondingu a nedojčenie v prvej “zlatej” hodinke po pôrode.

  Pri neskoršom naliatí až zápale prsníka je problém znovu nedostatočne vyprázdňovanie prsníkov. Riešením je správne prisatie a to ideálne pri polohe pololežmo, s bradou poriadne zaborenou do prníska. Zmierniť zápal pomáha tvaroh vo vreckovke priložený na prsník (stačí izbová teplota). Kapustný list zas obsahuje lecitín (je dostať i samostatne v lekárňach). Ten zvýši viskozitu mlieka v prsiach, ktoré tak lepšie pretečie cez navreté hrudky pri mliekovodoch.

  11.          Stretávame sa s rozdelením materského mlieka na  predné a zadné.  Je to skutočne tak?  Faktom je, že najprv tečie mlieko redšie a neskôr hustejšie, niektoré laktačné poradkyne ale nesúhlasia s rozdelením na predné a zadné.

  V Knižke  “Naše deti, naše svety” (podľa Quandt, 1995) som našla veľmi výstižný popis.
  Kým sa dieťa nedojčí, tak je tukovejšie mlieko v systéme mliekovodov vyššie. Keď sa dieťa začne dojčiť, tak sa tuk postupne spúšťa a ide smerom dopredu ku bradavke.  Na začiatku dojčenia je teda mliečko s menším obsahom tuku, ktorý sa postupne zvyšuje.  Pri začiatku dojčenia  je tuku cca 50kal/100ml mliečka.  Neskôr okolo 83kal/100ml (podľa knihy. V skutočnosti sa toto číslo mení  podľa veku dieťaťa, podľa každej matky – rozdiely môžu byť v čase a u rôznych matiek dosť výrazné). Ak dieťa pije v kratších intervaloch, tak tukovejšie mlieko zotrvá za bradavkou a pri najbližšom dojčení pije tučnejšie mliečko.  Čím je však interval v dojčení dlhší, tým dlhšie trvá, kým sa tuk dostane k dieťaťu a ak pije len krátko, veľmi ho mliečko nezasýti. Viac mlieka s nižším obsahom tuku a vyšším obsahom laktózy sa môže prejaviť zelenou farbou stolice. Rozhodne to neznamená, že sa jedná o hladovú stolicu alebo o slabé mlieko.

  Odporúčam vypiť najprv prvý prsník “do dna” a až potom ponúknuť druhý prsník. Niekto s výbornou tvorbou mlieka bude ponúkať ten istý prsník na viackrát a niekto pri jednom dojčení vystrieda prsníky niekoľkokrát. Aj keď je pri vynikajúcej tvorbe ponúkaný ten istý prsník na viackrát, je dobré ho po nejakej dobe (2-3 hod) prestriedať tak, aby tvorba mliečka bola rovnomerná.

  12.          Čo ak sa chce dieťa dojčiť až príliš často? Ako určiť taký vhodný balans, aby to nešlo na úkor matky alebo iných detí v domácnosti?

  Dieťa sa nedojčí príliš často, ale podľa svojich potrieb. Mozog našich bábätiek je vyvinutý len na 20% a celý raný vývin je zameraný na jeho rozvoj. Čím častejšie sa dojčí, tým viac stimulov dostáva. Ak má niekto z vášho okolia poznámku na časté dojčenie, skúste mu povedať, že práve zabezpečujete rozvoj IQ, odložením by stagnovalo 🙂.


  Samozrejme, mamička potrebuje aj fungovať, a aby boli naplnené potreby dieťaťa, ale aj mamičky, existujú šatky či ergo nosiče, ktoré zabezpečia voľnosť pre maminu a prístup ku prsníku pre dieťaťatko.

  Ďalšie obdobie častého dojčenia prichádza okolo 1,5-2ho roku, ktoré poznáme skôr pod obdobím vzdoru. Dieťa sa stáva samostatnejšie, skúša fungovať bez mamičky už ako JA, no napriek tomu mu to ešte veľmi nejde. Často je frustrované a vtedy hľadá útechu na prsníku. Potrebuje vyresetovať a potom môže ísť ďalej. Dôležité je, aby mamičky vedeli, že je to normálne, aby videli, že v tom nie sú samé. Veľa detí  je práve v tomto období odstavených, čo je veľká škoda, pretože práve teraz sa viac ako inokedy potrebujú  na prsníku ubezpečovať, že je všetko v poriadku .

  Bez dojčenia sa toto obdobie rieši omnoho náročnejšie, je tam omnoho viac plaču a hádzaní sa o zem. Treba náhradné riešenia v podobe cumlíkov, či fliaš, iba náruč ostáva tá istá.

  13.          Niektoré mamičky sa počas dojčenia cítia unavené a vyčerpané. Je to vhodná doba na odstavenie alebo je možné to riešiť inak?

  Najdôležitejšia je silná podpora okolia, a to aj pri staršom dieťatku. Napríklad v Japonsku bývajú čerstvé rodičky prvé 3 mesiace so svojou matkou, ktorá ich obsluhuje a ony sa venujú dieťaťu. U nás to boli v minulosti kútne plachty, ktoré oddeľovali rodičku s bábätkom počas šestonedelia od okolitého sveta.

  Odporúčam mamičkám, aby na oddych využili každú príležitosť. Načerpali energiu, nechali, aby im druhí pomohli. Ideálne je spať vtedy, kedy spí dieťa. Problémom môže byť aj horizontálna poloha pri dojčení, ktorá je pre ženu únavná a vyčerpávajúca. V polohe pololežmo si žena dokáže oddýchnuť, vyložiť nohy, pospať si s dieťatkom.

  Dojčenie má byť niečo krásne. Pri dojčení sa nám do tela vyplavujú endorfíny a oxytocín, znovu sa zamiluvávame do svojho dieťaťa a prežívame šťastné okamihy.  Môžu byť aj výnimky, keď to mamička nedokáže prežívať príjemne. Môže to byť spôsobené neprirodzeným pôrodom (sekcia, bez bondingu), ale aj tým, že mamička sama nebola dojčená a nemala dostatok fyzického kontaktu s mamou. Dieťatko aj v takom prípade mamu potrebuje – preto viac ako inštinkt a intuícia musí zapracovať rozum, ktorý povie, že toto je potrebné napriek negatívnym pocitom. Čím dlhšie s bábätkom v takom prípade mama bude, tým viac jej oxytocín bude pomáhať nepríjemné pocity prekonávať.

   Na poradenstve je najkrajšie práve to “odklínanie”. Keď inštruujem mamičku, aby si pohodlne ľahla s holým dieťatkom (len v plienke) na hrudi (holej, bez podprsenky) a obaja sú uvoľnení a spokojní, je to krásny pocit. Ideálne je, ak sú prítomní aj ostatní členovia rodiny, aby videli to, ako je bábätko zrazu spokojné, má uvoľnené pästičky,a tie pohľady matky a dieťaťa sú jednoducho úžasné.

  14.          A čo zlozvyky mamičiek? Napriklad alkohol alebo fajčenie, aký to má vplyv na materské mlieko?

  Je to veľmi dôležitá otázka. Určite sa bavíme o mamičkách, ktoré nie sú alkoholičky ani inak závislé.

  Malý pohár vína nech si mamička kľudne dá, do mliečka ho prejde minimálne. Víno je dobré na odbúranie stresu a stres je najväčší nepriateľ dojčenia. Taktiež si tento pohárik môže dať s mužom – je veľmi dôležité vzájomný vzťah čo najviac posilňovať, nakoľko sa kvôli bábätku muži cítia odsunutí na vedľajšiu koľaj.

  Ak si mamička potrebuje zapáliť, nech si zapáli. Určite vie, že to pre ňu ani dieťa zdravé nie je a  bude sa snažiť fajčiť čo najmenej a mimo dieťatka. Len nech dojčí. Je to stále lepšie, než nedojčiť a fajčiť.  Ak by prestala dojčiť, pravdepodobne by fajčila ešte viac.

  15.          Stretla som sa so skúsenosťou tehotnej mamičky, že vďaka dojčeniu staršieho dieťaťa má znížený cukor a nie je ohrozená tehotenskou cukrovkou ako pri prvom dieťati.

  O tomto som ešte nepočula, ale napríklad dojčenie chráni pred osteoporózou vďaka lepšiemu prijímaniu vápnika – metabolizmus počas tehotenstva a dojčenia lepšie funguje, tak je možné, že to pomáha i pri cukrovke. Okrem tohto má dojčenie pre ženu množstvo ďalších zdravotných výhod.

   

  16.          Počas dojčenia sa odporúča piť veľa tekutín. Veľa tekutín sa ale odporúča aj pre ostatných ľudí. Mala by dojčiaca žena vypiť ešte viac tekutín ako sa odporúča bežne?

  Nevieme si odsledovať koľko materského mlieka dieťa vypije počas dňa, preto sa môžme pozrieť na to, koľko vypije nedojčené dieťa umelého mlieka . A to je približne 150ml/kg dieťaťa. A to je množstvo, ktoré by mala dojčiaca žena vypiť navyše. Okrem toho, počas šestonedelia sa žena viac potí. Toto je tiež strata tekutín, s ktorou by sa malo rátať.

  17.          Vedú sa nejaké štatistiky toho, koľko detí je dojčených a do kedy?

  Áno, také štatistiky sú, len nie som v nich odborník. Pokiaľ viem, u nás pred pár rokmi dojčilo 6mesačné deti cca tretina mamičiek, dnes je to vyše polovica. Taktiež stúpol počet dlhodobo dojčiacich sa detí.

  Počet dojčených deti je v každej krajine iný – Mr. Google ukázal, že počet 6 mesačných dojčených detí  je najmenej v Írsku – cca6% (čo má byť najmenej na svete), 25% vo Francúzsku, 33% v Holandsku, 50% USA  a 82% v Nórsku.  Pozor, západné štatistiky nerozlišujú medzi podávaním odsatého mliečka fľašou a skutočným dojčením.

  18.          Materské mlieko obsahuje veľa prospešných látok a vitamínov. Dá sa nejako odhadnúť ako materské mlieko a dojčenie vplýva  na chorobnosť detí?

  Sú na to štatistiky, ktoré si môžte nájsť na internete. V princípe však platí, že dojčenie ako také vplýva na tvorbu  hormónu oxytocín, a tým pádom na rozvoj mozgu  a materské mlieko sa podieľa na správnej výstelke čriev a tým na budovaní imunitného systému v tráviacom trakte. Dobudovanie IS končí približne v čase, keď sa dieťa same odstaví (cca v 3-5 rokoch).

  Materské mlieko obsahuje množstvo prospešných látok užitočných v každom veku dieťaťa, protilátky na mieru proti chorobám, ktoré obklopujú maminu i dieťa, ideálnu stravu pri každej hnačke.

  Samozrejme,  o zdravie sa treba starať aj inak, dať si veľký pozor na ATB a radšej horúčku len vyležať doma 3 dni na prsku. ATB okrem patogénov likviduje aj prospešné organizmy, čím sa znižuje účinok materského mlieka. Potom sa môže stať, že nedojčené dieťa je na tom lepšie, ako dojčené. Takže je lepšie sa starať aktívne o zdravie (otužovanie, pohyb, zdravé jedlo) a dojčiť ako byť pasívny a nedojčiť.

  19.          Pracujete ako laktačná poradkyňa a radíte ženám v otázkach dojčenia. S čím sa najčastejšie stretávate?

  Problémov je viac, ale väčšina vzniká ešte v pôrodnici. Základom bezproblémoveho dojčenia je bonding, zlaté dve hodiny po pôrode, ktoré ma dieťatko stráviť na mamičke. Oxytocín, ktorý sa pri pôrode a počas kontaktu “telo na telo” vyplavuje, spúšťa materinský inštinkt, urobí z matky matku, po bondingu ide všetko ľahšie, prirodzenejšie. Kontakt je kľúčový, počas neho  nastane spečatenie matky a dieťaťa. Odporúča sa  priložiť dieťa na hruď aj otcovi aspoň na 30min.

  Bohužiaľ, u nás najčastejšie dostáva matka do rúk i niekoľko hodín po pôrode perinku (s dieťaťom), nie samotné dieťa a nastávajú problémy s prisatím, boľavými bradavkami, slabou tvorbou mlieka, s neprisávaním. Dieťa od okamihu narodenia vie, čo má robiť a ako sa má správne napiť, ale ak mu to znemožňuje perinka, neskôr cumeľ a fľaša tak zrazu nevie ako na to.

  20.          Vplýva na tvorbu mlieka aj stres matky?

  Určite áno. Tak ako oxytocín spôsobuje príjemné pocity, tak kortizol, stresový hormón spôsobuje stres a môže negatívne ovplyvniť množstvo mlieka. Preto hovorím, radšej si dať pohár vína a oddychovať. Dojčenie má byť niečo veľmi príjemné. 

  Nech nič nenahrádza mamičku. Ona je najlepšia postieľka, cumlík i fľaša.

  Ešte raz ďakujem veľmi krásne za čas, ktorý nám Janka venovala.

  Informácie, ktoré som sa dozvedela boli veľmi zaujímavé a verím, že ste sa v tomto rozhovore našli aj vy. Ak by ste mali záujem vedieť viac, napíšte mi do komentárov otázky, ktoré boli nezodpovedané a ja skúsim spracovať ďalší inšpiratívny rozhovor. Alebo kontaktujte Janku osobne, určite Vám rada odpovie 🙂

  Ing. Jana Michálková, poradkyňa pri dojčení, www.dojcenie.eu, sa venuje poradenstvu pri dojčení od roku 2010. Neodporúča a odmieta podávanie umelého mlieka pokiaľ neboli vyčerpané iné alternatívy, ako aj používanie umelých náhrad prsníka (cumlík, fľaša, klobúčik). Pri poradenstve sa riadi Medzinárodným kódexom marketingu náhrad materského mlieka a princípmi vzťahovej výchovy. V priemysle detskej umelej výživy nemá žiadne záujmy. Tento článok bol poskytnutý bezplatne.

  Želám Vám všetkým krásny deň plný radosti strávený s vašími detičkami

  Donadojčenia!

  Zdroj fotiek: vlastný archív autorky, pixabay.com a depositphotos.com

  materskemlieko
  3. aug 2017    Čítané 261x

  Svetový týždeň dojčenia ( 1.-7. August 2017)

  Milé mamičky, oteckovia a všetci rodičia,

  s veľkou radosťou sa Vám predstavujem v práve tak nádherný čas ako je oslava Svetového týždňa dojčenia.

  Som mamičkou jedného malého šidielka a veľkou podporovateľkou dojčenia.

  Vďaka Magazínu na stránkach Modrého koníka Vám budem prinášať nové zaujímavosti a novinky o materskom mlieku. Rada si prečítam Vaše komentáre, postrehy a skúsenosti na témy, o ktorých budem písať.

  Tento týždeň je krásnou oslavou všetkých mamičiek a ich detičiek, ktoré si užívajú vzájomnú blízkosť práve vďaka dojčeniu.

  Táto udalosť sa oslavuje v prvý augustový týždeň vo viac ako 170 krajinách.
  Cieľom je pomoc, podpora, spropagovanie  dojčenia a zlepšenie zdravia detí na celom svete.

  Tento týždeň si pripomíname podpísanie dokumentu Innocenti Declaration v Taliansku v roku 1990 vládnymi zástupcami WHO, UNICEF a zástupcami ostatných organizácií podporujúcich dojčenie.

  Dokument Innocenti Declaration spomína niekoľko bodov, ktoré robia dojčenie jedinečným. 

  1. Dojčenie poskytuje dieťaťu živiny, zlepšuje jeho zdravie a podporuje vývoj

  2. Znižuje výskyt a závažnosť infekčných ochorení, znižuje tak chorobnosť a úmrtnosť detí

  3. Prispieva k zdraviu matky tým, že znižuje percento výskytu rakoviny prsníka a vaječníkov

  4. Poskytuje sociálne a ekonomické výhody rodine aj spoločnosti

  5. Vyplavované hormóny dokážu vyvolať v matke aj dieťati pocit pohody a lásky

  Dojčenie je tou najprirodzenejšou cestou ako poskytnúť bábätkám to, čo potrebujú. Sú to živiny, vitamíny, cukry, tuky, bielkoviny, rastové hormóny, protilátky a mnoho iného.

  Nehľadiac na nutričné zloženie, dojčenie znamená rovnako aj blízkosť matky, naplnenie potreby bezpečia a ubezpečenia, vďaka čomu sa dieťatko po pôrode dokáže lepšie aklimatizovať.

  WHO pripomína, že je kľúčové začať dojčiť najneskôr hodinu po pôrode a pokračovať s výlučným dojčením do 6 mesiacov. S postupným pridávaním príkrmov a tekutín od 6 mesiaca sa odporúča dojčiť do 2 rokov a dlhšie.

  Počas tohto týždňa sa konajú aj rôzne sprievodné akcie na podporu dojčenia, ktoré organizujú organizácie podporujúce dojčenie. Tak mrknite na internet a možno nájdete niečo aj u Vás doma.

  Prajem krásne letné dni plné slnka a spokojných napapkaných brušiek

  Donadojčenia!

  Zdroj: https://www.unicef-irc.org/publications/pdf/1990-2005-gb.pdf

  materskemlieko