Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri
nesvadbovo
10. okt 2021
548 

Sprievodca babylove plienkami

Tri a pol roka boli dennou súčasťou môjho života. A hoci im u nás prednedávnom aspoň počas dňa odzvonilo, mám pocit, že som im doteraz neprejavila dosť vďačnosti a zaslúžia si článok. Poriadny. Lebo človek, čo vymyslel jednorázovky uľahčil život nejednej mame. A tieto od #babylove sú, veruže, dosť v poriadku. Nuž, tak ak chcete o nich zistiť niečo viac, uvarte si dobrú kávu či čaj a začítajte sa… 

Keby som tvrdila, že babylove-ky používam od samého začiatku, klamala by som. Pri M. som začínala s asi najznámejšou značkou, po ktorej sú jednorázovky hovorovo pomenované. Po hororových príbehoch o tom, ako som ja, ako jediné dieťa v celej pôrodnici skončila s krutými zapareninami a mamina mi látkové plienky menila každú polhodinu aj v noci (čo je na tom pravdy, to už nezistím :D ), som bola mimoriadne rada, že u M. sa žiaden problém nevyskytol. Ani v pôrodnici, ani po mesiaci, ani po dvoch. Zádrhel nastal až pri prechode na veľkosť čislo 3. Do týždňa mala zadoček červený a vysypaný, hoci sme nemenili nič zásadné v dennej rutine. Takže som bola “donútená” hľadať plienky iné. Dovtedy som tomu vlastne vôbec nevenovala extra pozornosť, proste som kúpila tie, o ktorých som si myslela, že sú najlepšie. Avšak nastal čas obrátiť sa na skúsenejšie a otvoriť diskusie na túto tému na Koníkovi. A práve tu maminy často spomínali babylove plienky ako tie, čo majú super pomer ceny a kvality.

A tak som vybehla do dm-ky a kúpila jedno skúšobné balenie. V priebehu pár dní sa zapareniny stratili a v zásade som musela skonštatovať, že napriek nižšej cene mám doma plienky, čo vydržia celú noc, ktoré udržia vo vnútri všetko, čo majú, pekne sedia na zadočku a hlavne, nespôsobujú žiadne kožné problémy. A tak som im zostala verná. Nemôžem tvrdiť, že sú najlepšie na trhu, lebo veď nemám otestované všetky značky (a že ich je v ponuke dosť). Avšak môžem s prehľadom povedať, že za viac ako tri roky používania som nenašla dôvod, pre ktorý by som mala opäť skúšať inú značku. Lebo fungujú presne tak, ako správne plienky majú 🙂 

U nás sa už asi polroka používa veľkosť číslo 5 a pravidelne striedam tri typy plienok: “klasické”, Nature a nohavičkové. A aké sú teda medzi nimi rozdiely? 

Medzi nohavičkovými a tradičnými je rozdiel zjavný, jedny sa zapínajú pomocou lepiacich pásikov, tie druhé sa naťahujú ako nohavičky. Ani sa tu nejdem o tom veľmi rozpisovať, lebo myslím, že je to úplne zjavné. Akurát poukážem na dva fakty, ktoré možno maminám, čo sa rozhodnú použiť nohavičkové plienky prvýkrát, nemusia byť úplne zrejmé. 

Prvým je lepiaci pásik na zadnej strane nohavičiek (áno, aj podľa toho viete ľahko identifikovať prednú a zadnú stranu). Ten slúži na to, aby ste po použití plienku mohli v zabalenom stave zahodiť do koša. Stačí ju napevno zavinúť a zalepiť. Hotovka.

Druhý fakt je ten, že použitá plienka (a to najmä po veľkej potrebe), sa z dieťatka nevyzlieka ako nohavičky, ale roztrhne sa na bokoch v mieste zvaru a dole sa teda dáva už ako tradičná plienka. Lebo veď viete, kde všade by to skončilo, keby ste ju ťahali ku kolienkam, no. A kto by to chcel? 

A ešte jedna drobnosť, tieto od babylove sú o cca centimeter kratšie ako klasické plienky, ako vidno na fotke. 

Z môjho pohľadu majú nohavičkové plienky svoje výhody. Je to predovšetkým ľahšie nasadenie - ja som ich vždy brala so sebou na návštevu, pretože moje baby bez prebaľovacieho pultíka boli doslova všade a prebaliť ich sa rovnalo slušnému kardiu. Ronako ak deti nechávate starým rodičom či kamošom “ešte nerodičom” na stráženie, je to fajn pomoc a aspoň máte istotu, že dieťa sa kvôli zle nasadenej plienke nepreciká a tak. Zároveň super obopínajú bruško a zaručene netlačia, lebo gumička sa mu krásne prispôsobí - či je práve napapané alebo nejakú tú hodinku po papaní.

Rovnako som ich dávala M. na noc po tom, čo už sa cez deň odplienkovala. Takto som ju v noci vedela bleskurýchle dať vycikať, prípadne sa párkrát vycikala do nočníka, ktorý mala pri posteli, aj sama. To by pri klasických plienkach skrátka možné nebolo.

Avšak nie je všetko iba ružové a aj nohavičkové plienky majú svoje nevýhody. Pre mňa asi najväčšia je, že na ich znovunasadenie musíte dieťa od pása dole kompletne vyzliecť a vyzuť. V lete to nie je až taký veľký problém, ale keď v zime na prechádzke cez overal zacítite, že sa stala nehoda, je takéto vyzliekanie asi posledná vec, na ktorú máte chuť. V tomto pre mňa na plnej čiare vyhrávajú klasické plienky, pri ktorých stačí veci narýchlo stiahnuť ku kolienkam a potom navliecť naspäť (a nemusíte sa trápiť s vyzúvaním čižmičiek). Akože takmer určite budete spotené až za ušami, ale tak trochu adrenalínu k materstvu predsa patrí, či? 🙂

No a nebudeme si tu klamať, aj ich cena je oproti klasickým plienkam vyššia. 

Takže aj pre vyššie popísané nevýhody som tieto plienky kombinovala aj s klasickými. Skrátka, podľa situácie som nasadila to, čo bolo potrebné v danom okamihu 🙂

A asi by bolo na mieste opísať aj rozdiel medzi klasickými a Nature plienkami. Čo sa týka typu balenia dieťatka, tak je to to isté, obe sa zapíjanú lepiacimi pásikmi.  

Nature plienky na rozdiel od klasických nemajú v zadnej časti na chrbátiku pružnú časť a sú biele s obrázkom v lepiacej časti, zatiaľ čo klasické plienky sú farebnejšie (doteraz s láskou spomínam na štvorky, čo mali v dizajne moju milovanú monstaru. Ach, tie boli…). 

Napriek absencii elastickej časti na chrbátiku som pri Nature plienkach nemala pocit, že by horšie priliehali k telíčku, alebo že by sa v nich L. niekedy precikala. Avšak tu sa patrí povedať, že ona je také pevné dievča, určite žiadna kosť a koža, takže neviem zaručiť, ako budú sedieť na malých špagetkách. Avšak pokiaľ poriadne zapnete lepiace pásiky tak, ako majú byť, mali by byť úplne v pohode. Rovnako som čítala na ne pár recenzií, že pretečú a neabsorbujú dostatočne. Ani pri jednej z týchto plienok som podobné nezažila. Ak sa mi za celý čas pri oboch babách stalo trikrát, že plienka pretiekla, tak to je veľa. A to som ich odkedy mali cca polroka a prespali bez papania celú noc, teda na prebaľovanie nikdy nebudila. Takže u nás bolo tých 12 hodín počas noci bez prebalenia úplne bežných a ráno sa nikdy nebudili mokré, lebo veď inak by som určite hľadala iné plienky. Och, a áno, veľmi si vážim to, aké spáčky doma mám. Nerušený nočný spánok mi dosť pomáha byť obstojnou mamou. A ony to asi vedia :D 

Nuž a v neposledom rade sú Nature plienky vyrobené z obnoviteľných surovín, bez obsahu chlóru, pleťového mlieka, parfumov a latexu. A to nie je zlé, veď. Možno je to placebo efekt, ale mám pri nich pocit, že sú jemnejšie a prakticky bez vône, zatiaľ čo pri klasických plienkach je tam taký ten klasický plienkový závan “umeliny”. A vlastne presne pre toto som ich zaradila do nášho plienkového arzenálu. 

Ale aby som teda nehovorila len tak do vetra, rozhodla som sa urobiť malý domáci experiment. Ono občas sa stalo, že sme boli niekde bez možnosti prebalenia a domov sme prišli s dieťaťom v tak “nabombovanej” plienke, až sme sa sami čudovali, že toto je vôbec možné. Tak teda poďme vyskúšať, koľko toho znesú. Do vody som rozriedila modré farbivo a do plienky naliala toľko tekutiny, aby sa reálne celá savá vrstva zaplnila. Tekutinu som liala do stredu a ona sa prakticky sama rozdistribuovala do celej plienky. Nuž a aby to bolo porovnateľné, každú plienku som odvážila pred a po.

Z tohto malého experimentu mi vyšlo, že najväčšiu saciu schopnosť majú klasické plienky, Nature sú niekde v strede a nohavičkové toho zvládnu najmenej. Avšak stále sa do nich vošlo takmer 400ml tekutiny a nehovorte mi, že to nie je dosť! Avšak pre objektívnosť musím povedať, že toto bol už naozaj úplný strop, lebo z vonkajšej strany už boli vlhké, keď som po nich prešla rukou.

Ďalšie dve plienky - Nature a klasické, toho teda zniesli skutočne požehnane. Dokonca si dovolím tvrdiť, že by sa tam ešte niečo zmestilo, ale hovorím si - načo? Neverím, že by nejaká mamina nechala dieťa v takto precikanej plienke. Avšak už z tohto je vidno, že plienka skutočne v pohode vydrží na dieťatku celú noc. Pretože ani zvnútra ani zvonku neboli na dotyk vlhké. A to je presne to, o čo pri plienkach ide, no nie?

Och, a aby ste sa nečudovali, nohavičkové plienky som na bokoch roztrhla, lebo inak si naozaj neviem predstaviť, ako by som to tam liala 🙂         

No a poďme vypichnúť aj nejaké negatíva

Pre mňa asi najväčšie negatívum predstavuje absencia farebných prúžkov indikujúcich precikanie. Netvrdím, že na tom stojí a padá moje rozhodnutei, či plienku kúpiť, ale je to fajn vychytávka aspoň pre rýchle zhodnotenie stavu pod oblečením 🙂

Ešte mi napadá  taká drobnosť, že sa ako plienky privátnej značky dajú kúpiť iba v dm. Takže ak sa neplánovane nachádzate niekde, kde nie je predajňa, tak ich nezoženiete.

Nuž a potom negatívum, ktoré sa asi nevyhne žiadnej značke, že nesadnú každému dieťatku. Ale tomu sa asi zabrániť nedá, či? 

A na záver ešte jeden malý tip. Ak už máte tie svoje obľúbené a odskúšané, zavítajte na dm e-shop a nakúpte si mesačné megabalenia. Cena za jednu plienku je najvýhodnejšia a keď nakúpite nad 49eur, kuriér vám ich zadarmo donesie až ku dverám. Ja, veruže, plienky už nakupujem iba online, tak to vyskúšajte aj vy 🙂 

Nuž, a ak už máte zmáknuté odplienkovanie počas dňa a ste dobrodružnej povahy, pravdepodobne sa pustíte do pokusov o bezplienkové noci. Myslím, že tu záleží dosť od dieťaťa, či to pôjde hladko, alebo ťažšie. Obe moje baby majú (zaplaťpánboh) mega tvrdý spánok a v noci ich, veruže, len tak niečo nerozhádže. A teda nejaká potreba na cikanie nemala šancu ich prebrať, minimálne v začiatkoch pokusov o odplienkovanie. Avšak časom sa to nejako samé utriaslo a nehody sú u nás skôr výnimkou, ako pravidlom (teraz píšem iba o staršej dcérke, pri mladšej som do tohto štádia neprišla a v noci jej plienku normálne dávam).

V každom prípade sa stále spolieham nie len na nepremokavý chránič matraca, čo má M. pod plachtou, ale aj na tieto podložky (predovšetkým, ak ideme niekam na prespávačku a nemá svoju posteľ/v noci netrafí na toaletu a podobne). Vydržia pokojne aj týždeň (samozrejme, ak zostanú suché) a vďaka týmto postranným predĺženým častiam zostanú počas celej noci na svojom mieste. Pretože ak už sa nehoda stane, fakt sa mi nechce okrem rozospatého dieťaťa prezliekať aj celú posteľ. Na to som už príliš rozmaznaná prespatými pohodovými nocami :D Tak sa nechajte rozmaznať aj vy a zaobstarajte si jeden balík. Ja ho mám otvorený už pár mesiacov a pár trochu pokojnejších nehodových nocí mi zabezpečil. Čo je viac 🙂 

Ešte mi napadlo, že by nebol zlým pomocníkom ani v pôrodnici. Lebo tie klasické podložky sa mi tam šmýkali hore/dole a ja som sa pol noci naprávala. Ak by som tam šla dnes, určite by v mojej výbave nechýbali. Lebo spánok pre čerstvú mamku má cenu zlata, no nie? 

A aby sme boli už úplne kompletní, ešte mi ostáva otvoriť poslednú kapitolu v plienkovom babylove sortimente: pomôcky pre látkovanie. 

Vedeli ste, že vrchné nohavičky, bavlnené vkladačky aj separačky zoženiete už aj v dm? Nie? Tak už viete 🙂 

Je mi jasné, že ak ste skúsené látkarky, tento sortiment už doma s najväčšou pravdepodobnosťou máte. Ale ak s látkovaním iba začínate alebo sa rozhodujete, či je to pre vás to pravé “orechové”, môžu byť tieto produkty určené práve vám! 

Nuž, asi toľko odo mňa k tejto téme. Dúfam, že som vám babylove sortiment aspoň sčasti priblížila a ak máte akékoľvek ďalšie otázky k tejto téme, neváhajte mi napísať. 

Rovnako pod článkom určite nechajte komentár, ak ste túto značku plienok či doplnkového sortimentu vyskúšali. Som si istá, že to pômôže nejednej mamine rozhodnúť sa, či do nich ísť alebo nie.

Pekný deň vám prajem, Simona

Používam ich a som nadmieru spokojná. Lepsie boli pre mna uz len baby baby soft, aj hlavne pre to, ze sú vyrábané na Slovensku a treba aj takto podporovať našich ale su, bohužiaľ, drahšie.

12. okt 2021

Vyborny clanocek🤗 my tiez od narodenia Babylove a nic ine, okrem latkoviek... Vacsinou Nature, ale obcas aj klasik. Nikdy ziadna kozna reakcia. Za nas naj plienocky❣

12. okt 2021

Ja používam Babylove tiež od veľkosti 3, predtým som používala rovnakú značku ako ty (takisto mal malý zapareniny z nich). Momentálne Babylove máme veľkosť 6, syn ich má už len na spánok. Máme tie klasické, aj keď minule muž kúpil Nature, keďže klasické nemali. Mne sa zdali byť trochu menšie. Plus, väčšinou mi obidvoje syn preciká, musím ho prebalovat keď idem spať, ale nejako to extra neriešim, keďže on tuším preciká všetky plienky (skúsila som viac druhov, je možné, že ich neviem zapnúť 😂).
Ešte sa spýtam na tie podložky, vieš mi odfotiť, ako vyzerajú (možno som to v článku prehliadla), lebo chcela by som skúsiť aspoň zrušiť plienku na denný spánok.

12. okt 2021
nesvadbovo
autorAMBASÁDORKA

@katesocka ahoj, tie podložky sú na jednej fotke, ale sú to tieto: https://www.mojadm.sk/babylove-ochranne-podlozk...

12. okt 2021

Ahoj 🙂 prosím Ta moze sa spýtať na tie podložky? Ja keď som malému dávala do postieľky na začiatku tie obyčajne co som mala aj v pôrodnici a položila som na ne 2 látkové plienky aj tak sa na nich neskutočne potil, musela som ich zrušiť, tak som len nechcela vedieť ci sa deti na nich veľmi nepotia. Ďakujem ❤️

12. okt 2021

@nesvadbovo Ďakujem veľmi pekne za článok, lebo práve toto som potrebovala, my používame pants, ale dnes bolo treba v 9 stupňoch na ihrisku prebaliť a teda nič moc vyzliecť si komplet dieťa... tak som si hovorila, skúsim dať šancu babylove? Ale ktoré kúpiť? Clanok mi dal odpoveď o tom, aké druhý existujú. Používali sme klasické 3 a 4, ale 5 prestali sedieť, lebo sa mi dieťa vytiahlo do výšky a je chude. A okrem toho kapacitne prestali stačiť. Jednu dávku dajú, ale ďalšiu už nie. Takže chcem kúpiť 6ky. Skúsim teda na skúšku malé balenie tých klasických 👍 ešte raz vďaka

12. okt 2021

Mám 4 mesačnú dcérku a od jej narodenia používam len Babylove klasické plienky. Momentálne sme na čísle 3 a môžem s pokojným svedomím skonštatovať, že nikdy nepretiekli a zvládli aj celú prespanú noc. Okrem Babylove plienok som verná aj doplnkovému sortimentu: sensitive vlhčeným utierkam a sensitive krému na zadok 🙂 Toto je moje trio ktoré nikdy nesklamalo a nevyvolalo žiadnu reakciu 🙂

12. okt 2021
nesvadbovo
autorAMBASÁDORKA

@basska_b skús ešte popozerať, či nenájdeš aj také mikro balenie 2 kusov. U nás v dm bol začiatkom leta (asi?) taký stojan, kde bolo z každej veľkosti a typu takéto malé balenie, len už tam nie je a nájdem len občas nejaké zvyšky. To bola podľa mňa úplne super vec, veľmi by ma potešila v stálej ponuke, ale možno natrafíš na tie svoje. Aby si vyskúšala, či sadnú. V každom prípade ďakujem za feedback 🙂

12. okt 2021
nesvadbovo
autorAMBASÁDORKA

@aurorastone no vieš čo? Ako úprimne som si nevšimla, že by sa nejako viac potila. August sme boli celý v BA v podkrovnom byte, spávala na tých podložkách (lebo podnájom a nechcela som tepovať matrac, keby náhodou), teplo tam bolo dosť, ale že by bola dáka prepotená kvôli tomu, sa mi nezdalo. Ale tak ona má už 4 roky, tak to bude možno aj tým. Ono zospodu je také niečo ako mikroténový sáčok, aby vlhkosť nešla na matrac, ale vrch je z materiálu, ako keď necháš vyschnúť vlhčenú vreckovku (asi k tomu by som to najlepšie prirovnala), tak neviem, či by to viedlo k vyššiemu poteniu. Asi iba vyskúšať treba a uvidíš...

12. okt 2021
nesvadbovo
autorAMBASÁDORKA

@misinka0611 tak to sa teším, že ste obe spokojné 😍

12. okt 2021

@nesvadbovo Ďakujem, kuknem sa alebo poprosim nejakú maminu zo susedstva ☺

12. okt 2021

@aurorastone Ja mam nie jednorazovky ale take co sa daju prat uz roky.. financne to vyjde aj lepšie. Tieto jednorazove podlozky pouzivam len ked niekam cestujeme, ideme. Nikdy clovek nevie kde bude prebalovať.

13. okt 2021

Začni písať komentár...

Odošli